Kdy dítě posazovat na nočník a kdy řešit přechod z plenek, to zajímá každou maminku. Každé dítě je ale jiné, nejde poměřovat jiné děti kamarádek, které už jsou bez plenek nebo naopak nejsou. Samostatnou kategorií je téma plenek. Jaké používat? Řada maminek se totiž vrací k látkovým plenkám, které používaly naše maminky a babičky.

 Pokud jste maminka, která to aktuálně řeší, vybíráte dětem vždy jen to nejlepší, pečlivě studujete každou etiketu a nákup jednorázových plen berete jako samozřejmost? Pokud nepatříte k zapřisáhlým ekologům, jsou jednorázové plenky jistě pohodlnější a snazší cestou.

plenky

Všechna pro ale mají i svá proti. Na jednorázové a látkové plenky se zaměřil František Peterka z internetového obchodu Proděti.cz.

Dětské pleny by měly splňovat tři základní parametry:

  • zajistit správný růst kyčlí
  • udržet miminko v suchu
  • být příjemné a pohodlné

V dnešní době tyto požadavky splňují víceméně všechny pleny, stále se však, ale najde řada rozdílů, především mezi plenami látkovými a jednorázovými. Které jsou ekologičtější, zdravější a levnější?

Jednorázové pleny jsou pohodlnější. Hlavně pro maminky

„Nespornými výhodami jednorázových plenek je především úspora času a snadné používání. Oproti látkovým plenám jsou ale výrazně dražší, náročnější na výrobu a neekologické. Výrobou i samotným používáním plen vzniká velké množství odpadu,“ říká František Peterka A co vás možná překvapí je, že se na výrobu jednorázových plen používá i ropa.

Látkové pleny. Šetří přírodu a peněženku, ale zapřáhnou maminky

„Látkové pleny jsou oproti jednorázovým méně finančně náročně a to až o polovinu. Je ale třeba počítat s vyšší pořizovací cenou v porovnání s jednorázovými plenami, investice se vám, ale brzy vrátí. Výhodou látkových plen je i materiál, ze kterého jsou vyráběné. Jedná se především o bavlnu, bambus, vlnu nebo konopí,“ říká František Peterka. Látkové pleny se vyplatí, i pokud vezmeme v potaz jejich údržbu, především tedy praní. Sušit je můžeme na šňůře a moderní pleny již není třeba žehlit, což ušetří čas.

Kromě ulehčení práce a ušetření času jsou tedy nesporné výhody na straně plen látkových, přesto je jejich prodej zanedbatelný. Procentuálně se nákup plen pohybuje u jednorázových okolo 95% a u látkových jen 5%.

Jak to vidíte vy? Jsou látkové plenky přežitek nebo je naopak vnímáte jako návrat k něčemu, co bylo rozhodně lepší než papírové plenky, které jsou zátěží pro planetu z hlediska odpadků?

Reklama