sex

Když jsem se před nedávnem bavil s kamarádem Honzou o panenství, začal se mi smát: „Člověče, ty seš fakt naivní. Dneska je ve čtrnácti panna jen málokterá.“ Ten názor mě zaskočil. Sám považuji panenství za něco tak trochu posvátného a vzpomínám si, že jsem si ho „šetřil“ pro tu skutečnou, jedinou a opravdovou lásku, která přišla až v mých dvaadvaceti. Pravda, nezůstali jsme spolu celý život, jak jsem původně plánoval, ale i tak si myslím, že to v sobě mělo něco mystického a jsem za ten svůj vnitřní přístup rád. Ale...

Druhá strana mince

Netvrdím, že by se mladí měli skutečně poznat až po svatbě. A pravda je taková, že když si dva nevyhovují v sexu, většinou je to začátek konce. Tedy je logické, aby člověk nabýval sexuálních zkušeností.

Společenský aspekt

Překvapivě je chlap panic považován většinou ostatních mužů za někoho v lepším případě nenormálního, v běžném pak za ucho či ňoumu. Zato dívka panna je cenné zboží. To je tedy ten mužský pohled. A jak na panenství hledí ženy? V podstatě podobně, ale převráceně. Na střední škole vás panenství vyčleňuje z kolektivu těch zkušených, které vědí, o co jde. Dále pak jste považována za podivínku nebo jeptišku. Muž panic je pro část žen směšný, pro jinou lákavou trofejí.

Tak jak to tedy s tím panenstvím vlastně je?

Myslíte si, že zákon, který nám dává hranici patnácti let, je moudrý? Každý docházíme do fyzické dospělosti trochu jindy a do té psychické...? Někdo je zodpovědný a psychicky dospělý už od dětství, jiní se k tomu nedohrabou ani v důchodu. Zahlasujte v anonymní anketě a dejte tak najevo svůj názor!

Tahle anketa nemá za cíl pobuřovat, jen zjistit vaše názory. Možná vám přijde spodní hranice v anketě nízká, ale (jak jsem od Honzy pochopil) takové případy se dějí, a dějí se poměrně často.

Když už teď máme jasno

Obešel jsem redakci a zjišťoval, v kolika letech členové našeho týmu přišli o panenství. Jak už jsem se přiznal výše, u mě to bylo 22 let. Někteří se cukali, ale nakonec šli s pravdou ven alespoň rámcově: Dana na vysoké (a je ráda, že počkala), Klárka na střední. Od Radka jsem dostal neurčitou odpověď: „Bylo to v druháku na střední, takže v 16 nebo 17 letech. Byl to odstrašující zážitek.“ Ostatní mi rovnou řekli, jak to bylo: Linda 16, Eva 17, Míša 18 (ale nestálo to za to - mohla klidně počkat).

Kamarád Honza, kvůli kterému vlastně tenhle článek vznikl, přišel, jak říká, o panenství docela pozdě - až dva měsíce před 16 lety. „Mám ale spoustu mladších kamarádů, kteří o to přišli dřív. Kdybych to měl shrnout, tak čtrnáctka není vůbec neobvyklá...“

Tak teď už víte, jak to bylo v redakci. A co vy, čtenářky, zeptám se troufale: V kolika letech jste přišly o panenství? Jaký to byl zážitek? V kolika letech by měly o panenství přijít vaše děti? Jaký názor na panenství zastáváte?

Reklama