V pondělí 16. 2. 2004 v 18 hodin v kavárně Francouzského institutu v Praze byla zahájena ojedinělá akce na podporu četby. Akce, jejíž podtitul zní: "Osvoboďme knihy".

Knihotoč je hra, která má dostat do oběhu knihy, umožnit lidem volný přístup k nim a podpořit lidi ve čtení.  Tato akce je časově neomezená a probíhá v celé naší republice.
Akci vymyslel Američan Ron Hornbaker a z Ameriky se rozšířila i do Itálie a Francie.

Jovanka Šotolová z Občanského sdružení pro iliteraturu o akci říká: "Lidi najdou na různých nezvyklých místech knihy. Knihu, kterou našli si vezmou, přečtou a podle toho jestli se jim líbí, nebo ne, ji buď pošlou dál, nebo si knihu nechají a do oběhu pošlou jinou."

Knihy do Knihotoče poskytují různé instituce, jako jsou nakladatelství, knihovny, knihkupectví, knižní veletrh, regionální či zahraniční kulturní střediska. Ale po rozběhnutí akce může do hry poslat svou knihu každý.
Stačí, když si stáhne logo Knihotoče z internetových stránek www.iliteratura.cz nebo jej najde v časopisu Student In. Toto logo potom nalepí na knihu a tu nechá na nějakém místě. Může to být kavárna, bar, čajovna, hospoda, knihovna, knihkupectví, kino, sedadlo ve vlaku či autobusu, na lavičce v parku ... prostě kdekoliv, kde vás to jen napadne.

Další součástí Knihotoče je to, že můžete sledovat cestu kterékoliv knihy. Můžete sledovat kudy knížka putuje, kdo ji čte, zda si ji ten, kdo ji našel nechal nebo poslal dál, komu se líbila a komu ne, co si o ní kdo myslí. To všechno můžete zjistit na speciálních stránkách www.iliteratura.cz/knihotoc .Na zahájení Knihotoče v Praze bylo "puštěno na svobodu" něco kolem stovky knih. Další budou následovat v Olomouci, 24. 2. 2004 v 18h00 v Café 87, Denisova 47. A ještě jednou potom v Brně, v polovině března.

Takže hledejte knihy, které se toulají někde kolem vás.

Reklama