Kdo holduje neřestným požitkům, pochutná si na mentolové čokoládě, alkoholu nebo si zapálí mentolovou cigaretu. A právě kuřáci, kteří si rádi dopřejí „mentolku“, by měli zpozornět. Od 20. května totiž z pultů nadobro zmizí.
5ea7fa9e0c1aeobrazek.png

Od antických bohů a myslitelů až do kubánských barů
Máta, ze které se mentol vyrábí, je součástí našeho života už odpradávna. Podle legendy přeměnila Perzefóna, manželka boha podsvětí Háda, kvůli své žárlivosti nymfu Minthe na rostlinu. Říká se, že rostlina dostala jméno právě podle ní. Zmínky o mátě lze dohledat už u Hippokrata či Aristotela, jejím velkým milovníkem byl údajně i Leonardo da Vinci, který si jí rád ozvláštnil saláty a omáčky. Jihoameričtí Indiáni ji také rádi používali – odtud pramení i kořeny koktejlu Mojito.

Nenechte se mýlit, máta vás neochladí
Máta se dodnes těší velké popularitě. Dokazuje to i nedávný průzkum společnosti NMS Market Research, ze kterého vyplynulo, že až 69 % Čechů má rádo mentolovou příchuť. Průzkum se dotazoval také na to, co si lidé při slově mentol vybaví jako první. Na předních příčkách se objevovala svěžest a osvěžení. Je zajímavé, že máta navozuje chladivý pocit i když sama o sobě rozhodně nechladí. Při styku s pokožkou a sliznicemi spouští ale tepelné receptory TRPM8, které vysílají mozku signál o ochlazení. Tak přichází tento zdánlivý pocit.

Kde se vzaly mentolové cigarety
Na pocit chladivého osvěžení vsadili i výrobci cigaret, kteří téměř před sto lety uvedli na trh mentolové cigarety. Stejně jako mnoho vynálezů, i ony vznikly úplnou náhodou, když si Lloyd Hughes, přezdívaný Spud, vložil cigarety do plechové krabičky, kde měl před tím uložené mentolové krystaly, které cigaretám dodaly svěží příchuť. Takto vznikla první značka mentolových cigaret s názvem Spud, která se postupně začala těšit čím dál větší oblibě. Zakrátko si jeho vynálezu všimla úspěšná tabáková firma, která od vynálezce v roce 1926 koupila patent i značku za, na tu dobu velmi slušných, 90 000 dolarů. Dnes už asi neexistuje tabáková společnost, která by v portfoliu neměla alespoň jeden takovýto produkt.

„Mentolky“ končí, co dál
Podle odhadů odborníků, si mentolky dopřává zhruba 400 tisíc dospělých kuřáků v České republice. Není divu, mentolová příchuť jednak maskuje chuť hořící cigarety a prostřednictvím našich receptorů navozuje pocit osvěžení. Dne 20. května se ale ze všech prodejních pultů v rámci Evropské unie nadobro ztratí všechny mentolové a kapslové cigarety. Vejde totiž v platnost dokument vycházející z tabákové směrnice EU, který zakazuje prodej cigaret s mentolovou příchutí.
Jaké budou kroky kuřáků zjistíme až po tomto datu, ale možností je hned několik. Nejlepší variantou je samozřejmě úplně přestat s kouřením. Mnozí kuřáci ale vědí, že to není tak jednoduché. Pro ty, kteří přestat nemohou nebo nechtějí, existují alternativy, které budou moci mentolovou příchuť i nadále nabízet. Těmi jsou například e-cigarety a zařízení na zahřívání tabáku jako IQOS.
5ea7fa4e6a9fdobrazek.png

Odborníci i mnohé studie se shodují, že přechod na takovouto alternativu je lepší volbou pro naše zdraví, protože neobsahuje tolik škodlivých látek, jako klasické cigarety. Přechod na bezdýmové alternativy by podle průzkumu zvažovalo celých 30 % dotazovaných kuřáků mentolových cigaret z České republiky.

Jak si u Čechů stojí výrobky s mentolovou příchutí?

  • Mátový čaj by volilo 38 % Čechů
  • Čokoláda s příchutí mentolu chutná 29 % Čechů
  • Mentolové žvýkačky preferuje 84 % Čechů
  • Mentolovou příchuť alkoholu má rádo 28 % Čechů
  • Mentolové cigarety vyhledává 34 % dospělých kuřáků v České republice
  • Povědomí o zákazu prodeje mentolových cigaret (20.5.) má 47 % kuřáků mentolových cigaret v České republice

Zdroj: Průzkum společnosti NMS Market Research realizovaný v lednu 2020 na vzorku 1 000 lidí

Reklama