bak.jpg
Foto: Shutterstock

Docela obyčejný bílý prášek zásaditého pH se nezdá ničím výjimečný. Běžně se využívá při pečení, známý je i jako tišící prostředek při pálení žáhy. To však zdaleka není všechno! Možnosti jedlé sody jsou překvapivě pestré, proto by neměla chybět v žádné domácnosti. Vyhledali jsme pro vás několik eventualit, kdy se může jedlá soda velmi dobře uplatnit.

1. Jako „lék“ při pálení žáhy

Kromě běžného využití při pečení se soda hojně využívá také jako účinný prostředek při pálení žáhy. Tento kyselý reflux (nazývaný též pyróza) se projevuje nepříjemným ostrým (pálivým) pocitem a tlakem za hrudní kostí, který obvykle provází nutkavé říhání, někdy i pocit na zvracení. Mezi běžné příčiny refluxu patří přejídání, stres či konzumace mastných nebo příliš kořeněných jídel. Jedlá soda pomáhá eliminovat pálení žáhy neutralizací žaludeční kyseliny.

Čajovou lžičku jedlé sody rozpustíte ve sklenici studené vody a směs pomalu vypijete.

2. Jako ústní voda

Ústní voda je běžným doplňkem standardní ústní hygieny. Zasahuje do koutků úst i štěrbin mezi zuby, dočistí dásně a jazyk, zkrátka dokončí, co zubní kartáček začal. Řada lidí používá jedlou sodu jako levnou a účinnou alternativu ústní vody. Některé studie prokázaly, že jedlá soda dech nejenom osvěží, ale má i antibakteriální a antimikrobiální efekt.

baks.jpg
Foto: Shutterstock

Přidejte půl čajové lžičky jedlé sody do půl sklenice vlažné vody, nechte rozpustit a použijte jako klasickou ústní vodu pro výplach ústní dutiny.

3. Jako „lék“ na bolestivé afty

Afty jsou malé, bolestivé vřídky, které se obvykle tvoří uvnitř úst. Vznikne-li jich víc najednou, jde o velmi nepříjemnou záležitost také v souvislosti s jídlem. Příčin vzniku je víc, nicméně častokrát bývá jejich tvorba dávána do souvislosti s oslabením imunitního systému.  

Ke zklidnění bolesti a rychlejšímu hojení může přispět výše zmíněná ústní voda. Jedenkrát denně si směsí vypláchněte ústa, dokud se bolestivé vřídky nezahojí.

4. Jako prostředek k bělení zubů

Jedlá soda je oblíbeným domácím prostředkem k bělení zubů. Mnoho studií zjistilo, že zubní pasty obsahující jedlou sodu bývají pro bělení zubů a odstraňování plaku účinnější než zubní pasty bez této látky. Důvodem jsou mírně abrazivní vlastnosti, které sodě umožňují rozbít vazby molekul, které zuby obarvují. Kromě toho má soda i antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, jak bylo zmíněno výše.

bakss.jpg
Foto: Shutterstock

Můžete si připravit speciální zubní pastu, která ovšem není na denní použití: půl čajové lžičky jedlé sody smíchejte s půlkou čajové lžičky octa a špetkou soli, vytvořte pastu a naneste ji na zuby. Nechte chvilku působit, promněte a poté smyjte. Případně zvolte šetrnější metodu denního čištění zubů standardní zubní pastou s obsahem sody.

5. Jako účinný deodorant

Lidský pot je sám o sobě bez zápachu. Ten obvykle získá až poté, co jej v podpaží (nebo jinde na těle) rozloží bakterie, které jej přemění na kyselý odpadní produkt s charakteristickým odérem. Právě jedlá soda díky dezinfekčním účinkům pomůže zápach efektivně eliminovat.

Zkuste si potřít jedlou sodou rozpuštěnou v troše vody podpaží. V případě, že se zpotíte, jistě zaznamenáte rozdíl.

6. Jako prostředek proti svědění

Ke zklidnění podrážděné pokožky se často doporučuje koupel se sodou. Jde o běžně používaný prostředek proti svědění po bodnutí hmyzem včetně včel a vos. Jedlá soda dokáže navíc zmírnit i svědění způsobené nadměrným sluněním či sluneční alergií.

bkasse.jpg
Foto: Shutterstock

Chcete-li eliminovat svědění kdekoli na těle, přidejte 1–2 šálky jedlé sody do teplé lázně. Pro konkrétní oblasti můžete vytvořit hustší pastu s vyšším obsahem sody a nižším obsahem vody. Tu následně naneste na postižené místo a nechte pár minut působit. Poté důkladně smyjte.

7. Jako prostředek proti zápachu v chladničce

Ne vždy chladnička po otevření voní tak, jak bychom si přáli, resp. není ničím cítit.  Nežádoucí zápach se navíc může v ledničce držet ještě dlouho po jejím vyčištění. Právě soda platí za prostředek, který zápach účinně neutralizuje, protože interaguje s pachovými částicemi, aby je odstranila, nikoli jen zamaskovala.

Abyste se zbavili nechtěného zápachu, naplňte šálek jedlou sodou, umístěte jej do zadní části chladničky a nechte působit tak dlouho, dokud je třeba.

8. Jako osvěžovač vzduchu v místnosti

Ne všechny komerční osvěžovače vzduchu opravdu zápach zlikvidují. Místo toho některé z nich pouze uvolní vonné molekuly, které nepříjemné pachy  zamaskují nikoli odstraní. Kromě toho jen u pouhých cca 10 % osvěžovačů se dozvíte, co skutečně obsahují. Jedlá soda je v této souvislosti vynikající a bezpečnou alternativou běžných osvěžovačů vzduchu. Jak již bylo zmíněno, interaguje s pachovými částicemi, které neutralizuje.

K vytvoření osvěžovače vzduchu s jedlou sodou budete potřebovat:
  • malou sklenici
  • 1/3 šálku jedlé sody
  • 10–15 kapek oblíbeného esenciálního oleje
  • kus tenké látky nebo jemného papíru
  • stuhu nebo pevný provázek

Přidejte do nádoby jedlou sodu a éterické oleje. Otvor zakryjte látkou nebo papírem a obtočte stuhou či provázkem. Jakmile – po pár dnech – vůně v místnosti začne slábnout, sklenici protřepejte, případně propíchejte otvory v improvizovaném uzávěru.

baba.jpg
Foto: Shutterstock

9. Jako prostředek k bělení prádla

Jedlá soda je levný způsob bělení a čištění prádla. Jde o zásaditou látku, která efektivním a ekologickým způsobem pomáhá odstraňovat skvrny a jiné nečistoty z nejrůznějších materiálů.   

Přidejte 1/2 šálku jedlé sody k obvyklému množství pracího prostředku. Soda navíc pomáhá změkčit vodu, což v konečném důsledku šetří vaši pračku i peněženku.

10. Jako univerzální čistič povrchů

Všestrannost jedlé sody z ní činí skvělý univerzální čistič povrchů. Může nejen odstranit odolné skvrny, ale také pohltit nepříjemné pachy. Ať v kuchyni nebo koupelně – jedlá soda je účinným, šetrným a levným čistící prostředkem.

Účinnou čistící pastu si připravíte smícháním jedlé sody s malým množstvím vody. Pastu nanášejte na inkriminovaný povrch houbičkou nebo hadříkem, nechte chvíli působit a následně pečlivě vydrhněte.

Tip redakce:

Kombinace jedlé sody a octa dokáže odstranit i ty nejodolnější skvrny z koberce. Smíchání jedlé sody a octa vytvoří sloučeninu zvanou kyselina uhličitá, která bývá běžnou přísadou čisticích prostředků. Postup je jednoduchý: skvrnu nejprve zasypejte sodou, následně pokropte směsí octa a vody (poměr 1:1). Nechte cca hodinu působit, poté sodu utřete kartáčkem a vysajte zbytky. Skvrna bude pryč.

Čtěte také Aby to doma vonělo: Rychlé i méně tradiční tipy, jak osvěžit vzduch v místnosti i v šatníku

Zdroj: healthline.com
 

Reklama