Raný život a dospívání Karla Heřmánka
Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze na Žižkově otci Karlovi, který byl strojvůdcem, a matce Růženě, která se živila jako modistka. Původně se vůbec nechystal na herectví. Nejdříve totiž studoval stavební průmyslovku a následně zvažoval architekturu. Nakonec ale podal přihlášky na FAMU a JAMU. Na druhé byl úspěšnější a absolvoval zde obor herectví.
Oblíbené trio Heřmánek, Bartoška, Zedníček
Při studiích na JAMU v Brně se Heřmánek potkal s Jiřím Bartoškou a Pavlem Zedníčkem a společně pak vytvořili trio hereckých furiantů. Hráli pak v brněnském Divadle na provázku a odtud pak společně přešli do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jejich vystupování bylo populární a diváci na jejich představení jezdili až z Prahy. Odtud pak Karel Heřmánek společně s Jiřím Bartoškou odešli do Městských divadel pražských a později začal hrát Heřmánek v Divadle Na zábradlí, kde vznikly tak jeho nejzásadnější divadelní postavy. Po konci divadla se Heřmánek společně s manželkou rozhodl založit vlastní scénu a pojmenoval ji trefně Bez zábradlí. Šlo o jedno z prvních soukromých divadel v Česku. To se opět zapojili Pavel Zedníček a Jiří Bartoška, kteří mu s rozjezdem divadla pomohli. S Bartoškou například společně excelovali v Kunderově hře Jakub a jeho pán.
Významné filmové role Karla Heřmánka
Díky píli a hereckému talentu bylo jen otázkou času, kdy si Heřmánka všimnou filmaři a dostane první roli. Před kameru se poprvé postavil už v roce 1972 ve filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Později se pak objevil třeba ve filmech Na pytlácké stezce, Smrt stopařek nebo Krakonoš a lyžníci. Mezi jeho nejslavnější role však patří Jeho nejtemnější temnost Lucifer z oblíbené pohádky S čerty nejsou žerty z roku 1984, tatínek Popper z adaptace klasiky Oty Pavla Smrt krásných srnců z roku 1986 nebo lokaj Alois ve filmu Zámek v Čechách z roku 1993, kde si zahrál po boku Jiřiny Jiráskové. Ve snímku Lovci a oběti z roku 2015 si zahrál se svým synem Karlem Heřmánkem mladším. Film však nebyl divácky příliš úspěšný.
Významné seriálové role Karla Heřmánka
Kromě filmů se Heřmánek objevoval i v seriálech. Mezi ty nejznámější patří určitě Vlak dětství a naděje, Malý pitaval z velkého města, Panoptikum města pražského, O zvířatech a lidech, Dobrodružství kriminalistiky nebo Zdivočelá země. Posledním seriálem, ve kterém se objevil, byla Mozaika, kterou v červnu uvedla streamovací platforma Voyo. Šlo i o jeho poslední natáčení v životě. Šestnáctidílná série si získala mnoho pozitivních ohlasů a na ČSFD nasbírala hodnocení 71 %.
Osudové ženy Karla Heřmánka
Herec Karel Heřmánek byl celkem dvakrát ženatý. Jeho osudovými ženami byly zubařka Stanislava a televizní hlasatelka Hana. S první jmenovanou se po pár měsících randění oženil a měli společně dvě dcery Kristýnu a Karolínu. Později však do vztahu přišly hádky a manželé zjistili, že si příliš nerozumí. Nakonec se rozvedli. A ačkoliv se nikdy přesně nehovořilo o tom, co bylo tím důležitým bodem, který to nakonec rozsekl, mluvilo se o tom, že spolu dlouho téměř nemluvili.
Až po dlouhé době Heřmánkovi do cesty vstoupila o patnáct let mladší televizní hlasatelka Hana Vávrová. Spolu pak měli tři syny Karla Heřmánka mladšího, Josefa a Františka. „Karel mě požádal o ruku a mým rodičům tehdy řekl, že by měli být rádi, že si mě vzal, protože mám dvě nemanželské děti,“ vyprávěla v roce 2021 Hana Heřmánková pro Prima Ženy a narážela na to, že se jim první dva synové narodili ještě před svatbou. S Karlem Heřmánkem byli považováni za nejpevnější pár českého showbyznysu, dokud je po 33 letech od svatby nerozdělila smrt.
Tragická smrt
V neděli 25. srpna 2024 Česko zasáhla smutná zpráva o Heřmánkově smrti. Šestasedmdesátiletý herec spáchal sebevraždu na střelnici poblíž Příbrami, kde se zastřelil. Stal se tak jedním z přibližně 1 300 lidí, kteří si u nás každoročně dobrovolně vezmou život.
Podle zpráv Karel Heřmánek trpěl dlouhodobými zdravotními problémy. Tím nejprobíranějším je zánět trojklanného nervu, který mu byl diagnostikován na začátku prázdnin. Toto onemocnění se vyznačuje různými stupni bolesti a u některých pacientů dochází až k naprosto nesnesitelné fázi. „Pro laika je to obtížně pochopitelné, vnímatelné, ale bolest je to silná, ustavičná a strašná,“ vysvětlil pro server PrahaIN neurolog, který se nemocí zabývá a s Heřmánkem se znal.
Bolest trojklaného nervu patří mezi nejintenzivnější bolesti vůbec, uvádí na svých stránkách pojišťovna Simplea a vysvětluje, že nejčastěji postihuje polovinu obličeje, především v dolní části. Mnohé pacienty dokáže bolest tak paralyzovat, že nejsou schopni vykonávat jakoukoliv činnost. Trojklaný nerv slouží k vnímání doteků a bolestí celého obličeje, proto je jeho postižení tolik bolestivé.
Jak se uvádí v pořadu České televize Tep 24 v epizodě Neuralgie trojklanného nervu, bolest člověka může ochromit natolik, že se bojí dělat běžné věci a může mít značné psychické potíže. Často pak člověk pomýšlí i právě na sebevraždu, obzvláště, když má pocit, že na bolest nic nezabírá. Metod léčby je několik, avšak příčinu může odstranit většinou jen operace, která však není bez rizik. Centrum pro léčbu bolesti Arizona Pain dokonce uvádí, že je bolest při zánětu trojklanného nervu ze všech bolestivých stavů, jaký člověk může zažít, vůbec ten nejhorší. Není tedy divu, že se tomuto onemocnění říká také „sebevražedná nemoc“.
Zdroje: iDnes, ČSFD, Extra, Prima Ženy, ČSÚ, PrahaIN, Simplea, Pořad Tep 24, Arizona Pain, University of Rochester Medical Center Rochester, NY
Nový komentář
Komentáře
Je ho škoda. Byl to Pan herec.
Smutný příběh. Ale způsob, jakým to bulvár ze všech stran propírá a rozpatlává, je ostudný.
Byl to pan herec. Upřímnou soustrast rodině
Moc smutné. Jeden z nejlepších herců I fajn člověk. Děkuji za všechny filmy, ve kterých vynikal.
Čest jeho památce a úpřimnou soustrast rodině. 