Příběh čtenářky, uvedený v tomto článku, je zároveň pozvánkou k připravovanému seriálu. Žena-in pro vás připravuje sérii článků o závislosti na alkoholu, které se můžete aktivně zúčastnit i vy. Pro dnešek si přečtěte, jak takové soužití s alkoholikem může dopadnout a nenechte se jím odradit. O společenské a všemi tolerované droze je dobré se dozvědět co nejvíce. Jedině tak můžeme pomoci samy sobě nebo svým blízkým, kteří mají s alkoholem problém. 

 

 

Bylo mi tehdy 22 let.

Když jsem čtyřicetiletého Michala poznala, zdál se mi jako nedosažitelný bůh.

 

Na první pohled to dokazovala jeho rozložitá a vysoká postava. Na pohled druhý jste si nemohli nepovšimnout těch krasavic, které si jeho přednosti také uvědomovaly a náležitě se kolem něj točily.

Byl jimi obklopen všude. Ve středu společnosti, na parketu, na ulici - nebylo možné ho potkat bez doprovodu dlouhonohé a prsaté třicátnice. Někdy ji zaměnila mladší rozšafná osůbka, jindy méně nápadná začínající herečka.

 

Díky tomu všemu jsem ve svém jalovém věku pohlížela na jeho charisma skutečně jako na něco božského. Občas se na mě usmál, někdy mě vzal za ruku – vždy se mi srdce spolehlivě zastavilo.

 

Časem jsem své pocity nedokázala skrývat. Pozval mě na oběd a já věděla, že mám „možnost“ stát se jednou z mnoha jeho přítelkyň. Nezastavilo mě nic. Chodily jsme spolu po barech a následně také do postele. Byl mým učitelem, a to nejen ve společnosti. Nebylo cesty zpět, musela jsem bojovat o jeho přízeň. Ano, láska hory přenáší. I když jsou plné soupeřek a také alkoholu..

 

Nebyl totiž den, kdy by se Michal nenapil.

Neříkám, že se denně opíjel, ale alkoholem se denně povzbuzoval.

Jezdili jsme spolu na dovolené k moři, na hory, všude se po nás lidé ohlíželi. Jak jsme opilí brázdili parketem a na sjezdovkách si dávali spoustu grogů. Smáli jsme se na vleku a já se cítila jako vítězná královna. Všechny mé sokyně zmizely, vybral si mě a já si tak poletovala rovné dva roky. Kdejaká kamarádka mě obdivovala, jiné se před ním plazily a žadonily o jeho přízeň. Večer doma jsme se jim u skleničky smáli..

 

Jestli jsem někdy v mém životě byla zamilovaná, bylo to tehdy mezi mým 22.–24. rokem.

 

V těch letech proběhla sametová revoluce.

Její blažený samet dovedl Michala k velkému podnikání a také k velkým úvěrům. Provozovali jsme restauraci s penzionem, byla jsem „paní majitelová“ a učila se míchat drinky a domlouvat podmínky ubytování. Nedopadlo to podle našeho očekávání.

Michal pil čím dál víc. Přestal se pohybovat v realitě. Jeho zisky ani pramálo nestačily pokrýt jeho zbrkle uzavřené úvěrové smlouvy s bankami. Ale alkohol vše otupí, alkohol vše zrůžoví. Ani nadále nebylo nic problém. Vysílala jsem varovné signály, snažila se mu být oporou a rádcem. Snažila jsem se ho navrátit do reality. Ten člověk, kterému jsem stále ještě stála po boku, byl už ale někdo cizí. Jak se problémy začaly dostávat na povrch, začal kombinovat svou oblíbenou whisky s práškama. Blouznil, křičel nesmysly a psychicky mi začal velmi ubližovat.

 

Vytáhla jsem ho ven. Zmobilizovala jsem všechny své síly, abych svého idola, učitele a „druhého otce“ odtáhla od podniku, který tolik živil jeho závislost.

 

Pití drasticky omezil.

Nebylo ovšem vyhráno a já vám musím sdělit, že u tohoto příběhu se dobrého konce nedočkáte. Jedním z důvodů, proč ho vůbec píšu, je, abychom se všichni tak trochu obohatili o vzácné rady ohledně závislosti na alkohol. Kdo byl na alkoholu závislý anebo snad žil anebo žije s alkoholikem, dobře ví, že alkohol je skutečný démon, se kterým se bojuje velmi těžce.

 

Ale já se o to ve svém mládí velice snažila.

Já přestala pít úplně a bez problému. On tedy omezil konzumaci alkoholu na minimum. Ale zbyly nám velké dluhy a neradostné zítřky. Jak se s nimi vyrovnat bylo Michalovou noční můrou, která se změnila v utrpení jeho duševní stránky a které stále více podléhal.

 

Zhubnul, klepal se, byla z něho troska. Měla jsem ho v této fázi opustit? Nebo již dříve? Teď je mi o deset let víc a jsem i díky této otřesné životní příhodě zkušenější. Ale zazlívejte něco zamilované mladé holce...

 

Jednoho dne jsem přišla domu a klíč byl ve dveřích zevnitř. Nemohla jsem se dostat do bytu. Po hodině přijel kamarád a dveře vykopl. Pak už přijela policie.

Použil pistoli. 

                                                                                      

 

 

 

Tolik tedy čtenářský příběh.

Jistě jste na ženském magazínu čekali jistě jiný závěr.

Ale toto je příběh skutečný, který je použit jen z jednoho důvodu. 

 

Žena-in chce být v budoucnosti nejen vaší dobrou společnicí.

Ráda by se pokusila být i vaším rádcem, v tomto případě velmi nebezpečné závislosti na alkoholu. Pokud máte zkušenosti nebo pokud snad sama bojujete s alkoholem, a v neposlední řadě pokud s alkoholikem žijete, sledujte náš magazín. Chystáme pro vás na toto téma další příběhy a snad můžeme jen slíbit, že nebudou již s tak drastickým koncem.

 

Na pomoc jsme si přivzali zkušeného odborníka, MUDr. Profouse z Oddělení léčby závislostí v Apolinářské ulici.

Tento vám přiště v obsáhlém a velmi zajímavém rozhovoru poradí, co všechno se dá se závislostí dělat. V rozhovoru radí a poskytuje přínosné informace, které čerpá ze své třicetileté praxe v tomto oboru.

 

Sledujte magazín Žena-in a pište nám, co vás na toto téma zajímá. Velmi bychom přivítali vaše příběhy a zkušenosti na toto téma. Pište na adresu – redakce@zena-in.cz

 

Pokud je alkoholismus právě vaším horkým tématem, můžete si popovídat se zkušenými ženami na jedné z diskuzí našeho magazínu.

Čtěnářka s nickem Zlato založila přínosnou diskuzi, kterou najdete  ZDE.

Právě ona nám poskytla svůj životní příběh, který jste mohli číst v pátečním vydání. Pokud jste tento článek přehlédli, najdete ho ZDE.

 

I mezi našimi čtenářkami jsou vítězky nad touto závislostí. Mimochodem, smekám před nimi.

Ale právě Zlato mě poučila, že pojem vyléčený alkoholik není správný. Takový člověk je prý spíše doživotní abstinent.

 

Budiž nám to varováním číslo 1.

Pokud se kdokoliv dostane do závislosti na alkoholu, nikdy se nestane absolutním vítězem.

Spíše běžcem na hodně dlouhou trať.