Tlustá kačenka
2. prosince 1923, New York. V rodině lékárníka se narodí děvčátko, které dostane jméno Mary Ann Kalogerpoulos. V úředních záznamech je uvedeno jako Sophie Cecilia Maria Anna Kalos. Bylo tlusté, mělo velký nos a široká ústa. Spolužáci mu říkali „tlustá kačenka“. Otec doufal, že se mu za oceánem bude dařit lépe než v rodném Řecku, ale mýlil se. Navíc si přál syna, a narodila se pouze dcera. Maria se chvíli učila zpěvu na 164. lidové škole na Manhattanu. Příjmení si změnila na Callas.
Krásný hlas, ale nevábný zjev
Brzy však s matkou otce opustily a r. 1937 se vrátily do Atén. Tam Maria studovala u světoznámé sopranistky Elviry de Hidalgo. Již po roce (1938) debutovala v Královské opeře v Aténách v Sedláku kavalírovi. Umělecky byla skvělá, ale nelíbil se její nevábný zjev, jak psal tehdejší tisk. Názor se změnil r. 1942, kdy vystoupila v hlavní roli Toscy. Jenže v kariéře jí tentokrát bránily rodinné problémy. Rodiče se definitivně rozvedli a mezi matkou a dcerou vznikly rozpory. Maria to vyřešila r. 1945 návratem do USA. Bohužel se jí nedařilo, spíše živořila. Nabídku Metropolitní opery nevyužila, nelíbilo se jí, že by měla zpívat v neanglických operách anglicky.
Válka hvězd
Pak se usmálo štěstí. Ozvala se Itálie, kde měla ještě z dob řeckého vystupování obdivovatele. Nejenže měla velký úspěch, ale potkala i muže, kteří ovlivnili její budoucnost. Prvním byl Battista Meneghini, milionář, průmyslník, který ji finančně podporoval, dělal jí impresária a v dubnu 1949 se stal jejím manželem. Byl o 28 let starší než Maria.
Druhým byl Tullio Serafin, šéf operního souboru ve Veroně, kde vystoupila po návratu z USA. Rozvinul její geniální talent a nastudoval s ní několik úloh v Benátkách, Neapoli, Florencii a r. 1951 přišla vytoužená
Z kukly se vyklubal nádherný motýl
Nejslavnější Traviata v dějinách opery
28. 5. 1959, milánská La Scala,
Tragédie na Nový rok
Silvestr 1957 – Maria zpívá v přímém televizním pořadu v Římě. S přáteli jde pak oslavovat do nočního klubu. Ráno se probudí – bez hlasu. Na Nový rok nebyl k dispozici žádný odborný lékař, Callas volá do divadla, kde má ten den vystupovat, že ruší představení. Šéf odmítá. Po prvním aktu představení přerušila. Do toho přišla osobní krize – rozhádala se se svým dlouholetým americkým agentem Bingem, jenž si dovolil poznamenat, že si Maria žádá peníze, jaké nedostává ani prezident USA za rok. Hvězda odpověděla: „Tak ať vám zazpívá on.“
Problémy byly i s jejím objevitelem Serafinem. Zpívala ve Scale, jenže publikum už neslyšelo ten démonický hlas, zmizel. Hvězda zhasla – na jeviště začala létat rajčata a zlomyslní kritici psali o „podřadné řecké zpěvačce“. Do té doby se obdivovatelé rvali i o její vlásenky a zasypávali ji růžemi…Jenže Maria se nedala, bojovala, léčila se. S policejním doprovodem vkráčela opět do Scaly. A na jeviště začaly padat růže.
Ari
Řecký multimiliardář Aristoteles Onassis nosil napomádované vlasy, vytahaná saka a choval se ke všem hrubě. S Marií se setkal v Benátkách, nechal manželku stát a celý ples protančil s Callas. R. 1959 pozval Marii i s manželem na svou luxusní jachtu ve Středozemním moři. Mezi dalšími slavnými hosty byl i Winston Churchill. Marie byla lapena. Na svého muže se začala dívat s despektem. Nepřipadal jí tak elegantní jako ostatní hosté. Opustila jej a Onassis ji zahrnul diamanty a zlatem. Začala zanedbávat kariéru. V letech 1961-63 téměř nevystupovala, strhl ji život plný večírků, alkoholu, mondénních akcí. Jenže Onassis se k ní choval jako sluha jen do doby, než ji získal. Pak se změnil. Ona ho zbožňovala, on byl sadistickým despotou. Ponižoval ji, vysmíval se, že ztrácí hlas, na procházce musela chodit o několik kroků za ním. Přesto ho milovala. V roce 1963 podnikla turné po Evropě, za jediný večer vydělala dva miliony korun. Jenže Ari už měl vyhlédnutou jinou ženu. Vdovu po prezidentu Kennedym Jacqueline. R. 1966 Marii donutil jít na potrat, čekala s ním dítě. Toho roku se vzdala amerického občanství a doufala, že ho tím donutí ke sňatku. 20.10. 1968 se konala svatba. Onassis si bral Jacqueline. Maria poslala novomanželům telegram: „Ať vás oba vezme čert.“ Manželství nebylo šťastné, už po roce opět Onassis usiloval o Marii. Přátelům říkala, že ho nepotřebuje, ať ji nechá na pokoji. Nevěřili jí. Poslední slova, kterými ji chtěl získat byla: „Nechci bez tebe žít.“ Ale Maria už byla unavená. .Velmi
Poslední koncert
R. 1971 se sblížila se svým dlouholetým pěveckým partnerem Giuseppem di Stefanem. Přesvědčil ji, aby začala zase vystupovat. Poslední koncert odzpívala v Sapporu 11. 4. 1974 a zároveň ukončila vztah s di Stefanem. Od r. 1974 žije v Paříži, příležitostně dává hodiny zpěvu. O rok později umírá Onassis a Marii odkazuje 5 milionů dolarů. Je nemocná, lékaři konstatují oční glaukom, přidávají se další nemoci. Žije osaměle ve svém pařížském bytě. Ráno 16. 4. 1977 pocítí bolest na hrudi. Ví, že umírá.
Zemřelá mladá, bylo jí 53 let. Pohřeb se konal na hřbitově Père-Lachaise. Popel z jejího těla byl pak rozptýlen nad Egejským mořem, v místech, kde pobývala s láskou svého života – Onassisem.
Režisér Luchino Visconti, který režíroval její mnohá operní představení, o Marii řekl:
"Callasová nepřistupuje ke svým postavám na jevišti jako k rolím, ale jako k vlastnímu osudu. Ona nehraje umírání, ona skutečně vždycky umírá. Operní hvězdu století z ní dělá to, že se jako Tosca z lásky zabije, že jako Médea vraždí své děti a že jako nemilosrdná princezna Turandot kapituluje jedině před láskou."
Nový komentář
Komentáře
I must be sure that most of the windows 10 user doesn't know to change desktop icons in windows 10 pc so just from here http://desktopiconswindows10.com/ get the process to change desktop icons in windows 10 pc easily in few steps.
super článek, Maria Callas mi připadá nádherná
Mám album Emilia Galotti kde zpívá Madeleine...její hlas je úchvatný
Takovych clanku by mohlo byt vic