Nedávno jsem se po dlouhé době vypravila na zámek Hluboká. Procházela jsem se zámeckým parkem, na nádvoří i ve skleníku, který spojuje zámek s Alšovou jihočeskou galerií (AJG). A tam mě zaujaly ty sochy. Hitlerovy sochy.

Ve skleníku, vedle vchodu do Galerie, jsem objevila tři sochy - plastiky, které dříve stávaly v zámeckém parku, hned vedle budovy galerie. Jako dítě jsem na Hluboké bydlela a u zámku nebo v jeho parku jsem se pohybovala docela často. A kolem těch soch jsem chodila ze školy. Jmenují se Afrodité (od W. Wandschneidera), Veslař (od H. Zettlitzera) a Rozsévač od (V. Knappa). Přemýšlela jsem, co tady ty sochy dělají, když mají být vystavené na česko-rakouské Zemské výstavě ve Vyšším Brodě. Proč už tam nejsou?

soch

Socha nazvaná Veslař

Abyste porozuměli, tyto tři sochy jsou součástí osobní sbírky Adolfa Hitlera, který za války sbíral, kupoval i kradl cenné umělecké kousky, aby vytvořil velkolepou sbírku umění v rakouském Linci. Konkrétně tyto tři sochy prý ale od autorů koupil, tehdy od 6 do 12 tisíc říšských marek. Nacisté část této sbírky schovali před koncem války do kláštera ve Vyšším Brodě. Po válce pak bylo mnoho ukradených předmětů vráceno původním majitelům a zakoupená díla byla odvezena na zámky a do galerií. Tak se tyto tři sochy dostaly v 50. letech 20. století na Hlubokou. Pracovníci Galerie je umístili do parku, protože netušili, o jak vzácné sochy se jedná. Vlastně ani nevypadaly nijak zvláštně, pro nás děti to byly obyčejné sochy, okukovaly jsme hlavně toho „nahého“ pána.

soch

Tuto sochu nazval autor Roszévač

V zámeckém parku sochy stály až do roku 2009, pak najednou zmizely. Když jsem se o to zajímala, zjistila jsem, že původ soch odhalil český publicista Jiří Kuchař, který po Hitlerově sbírce pátrá ve spolupráci s badatelem Lubomírem Mazuchou. Napsal o tom také zajímavé knihy, nazvané „Hitlerova sbírka v Čechách“. Pracovníci Galerie se báli, že jim sochy v parku lidé zničí, nebo dokonce ukradnou, a tak je ukryli v depozitáři AJG.

soch

Poslední je socha Afrodité (nebo také Venuše)

Tam se ukrývaly až do letošního dubna, kdy byly zapůjčené na zmíněnou Zemskou výstavu ve Vyšším Brodě. Kurátoři je na výstavu nainstalovali na speciální podstavce, sochy byly hlídané i kamerami. Jenže místo do 3. listopadu, kdy výstava končí, stály na svém místě pouhé dva dny - návštěvníci s jejich vystavením nesouhlasili. „Na adresu kláštera přišlo už během prvních dvou výstavních dnů tolik negativních reakcí, že se pan převor raději rozhodl sochy odinstalovat,“ sdělil poté kurátor výstavy Jiří Franc. Autor knih Jiří Kuchař reakci návštěvníků nerozumí. „Argument, že když to bylo Hitlerovo, že už to není pěkné, že je to špatné, považuju za zvláštní druh pokrytectví.“

Já také moc nechápu, proč lidem vadily sochy jen proto, že je kdysi koupil Adolf Hitler. Copak za to ty sochy mohou?Podobný názor má i hlubocký starosta Tomáš Jirsa, který se domnívá, že by se umění nemělo schovávat, protože je určitým odkazem doby a mělo by být nad ideologií. Město by sochy rádo vystavilo, vedení AJG ale ještě nerozhodlo, co se sochami bude. Zatím jsou k vidění ve skleníku před Galerií. Kdoví, jak dlouho tam ještě budou, než zase zmizí v depozitáři.

knihsoch

Knížky doporučuju, je to zajímavé čtení

A mimochodem - Zemská výstava ve Vyšším Brodě stojí za návštěvu. Hitlerovy sochy už tam sice nejsou, ale zato je tam třeba vzácný tzv. Závišův kříž, ukázka středověkého zlatnického umění. A mnoho dalších věcí, můžete se podívat TADY.

Další články v našem magazínu:

Reklama