Ačkoliv s pocením neustále bojujeme, měli bychom si jeho role přesto vážit. Pocení je totiž naše obrana. Ve chvíli, kdy roste tělesná teplota, ať už proto, že sportujeme, nebo je venku horko nebo kvůli stresu stresu, musí se naše tělo nějak ochladit. A tak dávají naše nervy pokyn potním žlázám, které vyloučí pot. Tělo se jeho odpařováním ochlazuje, aby se zabránilo přehřátí organismu. Tak si můžeme poradit i s velmi vysokými teplotami, jaké jsou třeba v saunách.

Neplatí ale domněnka, že se díky potu tělo zbaví toxinů. Z 99 % je hlavní složkou potu voda. Zbytek jsou více méně odpadní látky, soli, kyselina mléčná, močovina a zbytky léků či vitamínů. Pot je pouze jeden z vedlejších způsobů vylučování škodlivých látek z těla. Pot by to totiž sám o sobě nezvládl a není k tomu ani určený. Od toho je tu totiž vyměšovací soustava. Tento fakt je důležitý pro vysvětlení role antiperspirantů v omezování pocení. Právě z tohoto důvodu mají antiperspiranty pozitivní roli a nepředstavují pro zdraví žádnou hrozbu. Aplikační místo antiperspirantů navíc zabírá velmi malou část plochy těla, proto obava ze zdravotních problémů není na místě. Podobně dává řada lidí do souvislosti také deopřípravky a zvýšené nebezpečí onemocnění rakovinou prsu. Opět není důvod k jakýmkoli obavám. Karcinom prsu vzniká v hloubce prsní žlázy, kdežto antiperspirant  či deodorant se nanáší pouze povrchově do oblasti vývodu potní žlázy. Prsní žláza začíná jinde a má úplně jinou strukturu. K ní vůbec potní žlázy nezasahují. Ucpe-li se žláza potní, neucpe se určitě prsní, to není možné, jde úplně o jiný orgán.

Vhodný výběr a máme vyhráno aneb deodorant nebo antiperspirant?

Než zvolíte klasický „alkoholový“ deodorant nebo „antiperspirant“, seznamte se s jejich účinky a nepoužívejte je pro jiné než doporučené účely. Deodorant s obsahem alkoholu účinně bojuje proti tělesnému pachu. Nepoužívejte ho však v případě, že citlivě reagujete na alkoholovou složku nebo máte nějakou kožní vyrážku.

Za účelem omezení množství potu jsou tu antiperspiranty. Při tom je důležitá příjemná a hlavně nenápadná vůně antiperspirantu. V souboji vůně vašeho antiperspirantu nebo deodorantu s parfémem dochází spíše k vytvoření čichově odpudivé směsi. Z toho důvodu moderní deodorační přípravky mají velmi jemné vůně.

Deodoranty a antiperspiranty se aplikují přímo na pokožku. Cítíte-li však potřebu provonět vaše oblečení, nepoužívejte k tomu deodoranty, a už vůbec ne antiperspiranty. Možná jste to již někdy zkusili – výsledkem jsou často bílé stopy po použití. Raději použijte některý z přípravků na potlačení nepříjemných pachů v oblečení. V boji proti pocení a následnému zápachu můžeme přidat i další radu – vyhýbejte se ostrému koření, alkoholu a noste spíše oděvy z prodyšných tkanin.

Muži a ženy – v čem jsme jiní?

Chemické procesy v těle mužů a žen se liší. Ženská pokožka je citlivější na teplotní změny, což způsobuje větší množství tuků, má menší plochu a menší počet potních žláz. Z toho vyplývá, že ženy se potí méně. U žen dosahuje množství potu za hodinu přibližně 180 ml, muži vypotí cca 250 ml. Mužské potní žlázy jsou navíc i mnohem aktivnější a zpravidla se u nich v podpaží nachází i více bakterií, které způsobují nepříjemný zápach.

Orientujete se v aplikačních formách deopřípravků a v názvosloví?

Aplikační formy deopřípravků rozlišujeme podle formy aplikace, která je buď přímá nebo nepřímá. To znamená, že buď deopřípravek nanášíme přímo na pokožku (např. deostick, roll-on, deodorační pudr), a pokožka je tedy v přímém kontaktu s přípravkem, nebo se deodorant pouze nastříká (deosprej, pump sprej) na pokožku, a do styku s ní tedy nepřijde.

Deospreje – jedná se o nepřímý způsob aplikace, který u nás stále patří mezi nejvyhledávanější formy užití. Do podpaží se stříkají pomocí hnacích plynů (např. butanu, izobutanu), které vyvolávají velmi příjemný chladivý pocit. Nádoba však musí být chráněna před přehřátím a otevřeným ohněm.

Kuličkové deodoranty – nebo-li roll-ony, přímý způsob aplikace, fungují na principu kuličkového pera. Aby bylo možné tekutinu pomocí kuličky skutečně bez problémů aplikovat, mají trochu jiné složení, než je tomu u sprejů nebo rozprašovačů. Nové roll-ony od Fa obsahují recepturu „Quick dry“, díky které rychleji schnou na pokožce a zanechávají ji bezprostředně po nanesení suchou a hebkou.

Tuhé deodoranty – nebo-li sticky či tyčinky, přímý způsob aplikace, vysunují se z obalu přímo nebo otáčením jako pomáda na rty. Základ tvoří pevnější substance s částicemi podobnými vosku nebo mýdlu, které navíc obsahují účinné deodorační látky. Nové sticky Fa se pomocí nové pečující receptury „Extra Soft“ s krémovou konzistencí jemněji aplikují a pokožka zůstane nádherně hebká a voňavá. Tak nezanedbatelný plus můžete najít například u všech sticků značky Fa.

Rozprašovače – nebo-li pump spreje, nepřímý způsob aplikace, pracují na jiném principu než deospreje. Součástí přípravku je vždy pumpička. Proud vzniká mechanickým stisknutím pumpičky. Náplň z nich může i kapat.

Vybírejte vůni i podle barev a designu obalů. I barvy nám mohou pomoci při správné volbě deopřípravku. Deopřípravky Fa můžete jednoduše vybírat pode následujících barev. tmavé barvy: mužné, svěží a intenzivní vůně veselé barvy: svěží, květinové vůně bílé/pastelové barvy: péče, jemná vůně a vysoká kvalita

Užitečné tipy
• Máte-li citlivou pokožku, která se snadno podráždí, nebo jste dokonce alergici, vyhýbejte se přípravkům, jež obsahují alkohol.
• Vybírejte deopřípravky, které jsou svým složením přímo určené pro péči o podrážděnou a citlivou pokožku, např. Fa Balsam či Fa Aloe Vera Sensitive.
• Deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy jen na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou během dne. Účinek není odpovídající, a navíc může dojít k podráždění kůže
• Po holení používejte deodoranty či antiperspiranty, které jsou pro tuto péči přímo určené a zklidňují podrážděnou pokožku, např. Fa Balsam
• Oholení v podpaží sice pocení nezabrání, ale může alespoň omezit zápach
.
Vše o značce Fa najdete na www.svezest-fa.cz

Soutěžte s námi o balíčky Fa! Zapojit se můžete právě TADY!

Reklama