CABO VERDE, Kapverdské souostroví, zcela správně česky nazývané OSTROVY ZELENÉHO MYSU, je soubor  9 větších a řady malých ostrovů uprostřed rovníkového Atlantiku. Je to pro nás, Evropany nejbližší exotika.

  

Nejbližší pevninou od Kapverdského souostroví je pobřeží afrického Senegalu, vzdálené 500 km.

 

Vzhledem ke své poloze v jižních pasátových mořích jsou ostrovy ideálním místem odpočinku u stále teplého moře. Poloha jižnější než například Dominikánská republika či Jamajka zaručuje také teplé a stále počasí.

 

Ostrovy jsou výsledkem sopečné činnosti a pro jejich rozmanitost je lze vzdáleně srovnat s podobně vzniklými, ale mnohem severněji ležícími Kanárskými ostrovy. Zdejší příroda je nádherná, jen málo dotčená moderní civilizací.

 

Jde o atraktivní, teprve v posledních letech pro mezinárodní turistiku objevenou prázdninovou destinaci, nabízející odpočinek na krásných plážích ostrovů Sal, Boa Vista nebo Maio. Věnovat se lze i poznání rozmanité přírody a bujné tropické vegetace na ostrovech Santo Antao nebo Bravo, z něhož je krásný pohled na stále činnou sopku na ostrově Fogo, vysokou přes 2 800 metrů a dominující celému souostroví. Naopak již dávno vyhaslé jsou krátery, tvořící ostrov Sao Vicente s jeho kosmopolitním a kulturním hlavním městem Mindelo. Administrativním centrem souostroví je město Praia na největším ostrově Santiago. Právě o zdejší pevnost se s Portugalci celá staletí přetahovali piráti, z nichž největší proslulosti posléze dosáhl Sir Francis Drake.(Henri Beyl)

 

Kulturně jsou ostrovy mimořádnou směsicí brazilských, portugalských, afrických a antilských vlivů. Zdejší obyvatelé mají mimořádný cit pro kombinaci karibské lehkosti bytí, brazilského stylu zábavy, africké ležérnosti a portugalské systematičnosti. Koloniální tradice se mísí s rodovými a etnickými vlivy a spolu vytvářejí kouzelnou směs pro všechny návštěvníky s myslí otevřenou novým vjemům.

 

Podnebí je suché tropické, teplotně velmi stálé s nevyhraněnými ročními obdobími. Nevýrazné období dešťů bývá zpravidla mezi srpnem a říjnem.

 

Oficiálním jazykem je portugalština, ale většina místního obyvatelstva hovoří kreolštinou - směsicí místních jazyků a převzatých evropských výrazů. Na ostrově Sal působí rezidentní delegát CK EXIM Tours, který  klientům cestovní kanceláře poskytuje servis, obvyklý i v jiných destinacích.

 

OSTROV SAL  

je turistickým centrem země. Nachází se na něm mezinárodní letiště a stal se tak snadněji dostupným nejen pro evropské turisty.

 

Na samém jihu ostrova leží u nádherné bělostné pláže v přívětivé zátoce původně rybářská vesnička, dnes spíše turistické městečko Santa Maria. Barva zdejšího moře a jeho přívětivost se mohou bez pochyby srovnávat s nejkrásnějšími plážemi Karibiku. Hotely v této oblasti snesou srovnání s mezinárodními měřítky a jsou vyhledávány turisty z celého světa, kteří si Kapverdy pro jejich neopakovatelnou atmosféru většinou hned po první návštěvě zamilují a stále se vracejí. Ostrov nabízí návštěvníkům výběr zábavy a vodních sportů. Sal je rájem pro milovníky potápění, windsurfingu i rybaření. Velkou atrakcí jsou projížďky terénními vozítky či parasailing a kitesurfing.  Ve zdejších restauracích a barech hraje večer živá hudba, ve vyhlášené diskotéce Pirata (dvojčeti proslulé diskotéky z brazilské Fortalezy) je zážitkem strávit noc při karibských a latinsko-amerických rytmech.

 

Návštěva jezera ve zdejším solném dole má léčivé účinky, plně srovnatelné s návštěvou Mrtvého moře. Večeře v místních rybích restauracích nebo nákup tradičních rukodělných suvenýrů je velkým zážitkem.

 

Ostrov Sal je určen všem, kteří chtějí prožít ideální dovolenou v hotelu přímo na pláži s výběrem exotické zábavy.

 

Klima

Měsíc

březen

duben

květen

červen

Teplota vzduchu (°C)

24

25

26

27

Teplota vody (°C)

23

24

24

25

 

Časový posun:                                                                                   Doba letu:

- 2 hodiny (v době platnosti letního času v ČR – 3 hodiny)                        8 hodin

 

Měna:                                                                                                   Směnný kurs k 1. 2. 2006:

Kapverdské Escudo (CVE)                                                                       1 € = 110,265 CVE

 

Kreditní karty:                                                                                     Cestovní doklady:

Použití omezeno jen na některé velké hotely.                                             Cestovní pas, platný min. 6 měsíců po datu ukončení pobytu, vstupní vízum (obstará CK EXIM Tours)

 

Více informací o zájezdech najdete na www.eximtours.cz

 

Například:

Murdeira Village All Inclusive, 18 490 ,-  více ZDE

 

 

 

Reklama