Když na rušném, turistů plném Tenerife nastoupíte na trajekt, který z místního přístavu vyjíždí každý den v 10,00 hodin ráno, za 75 minut budete na malém ostrůvku Gomera.

Gomera je jeden z posledních rájů na zemi. Jeho rozloha je 372 km a má pouhých 17 000 obyvatel. Po příjezdu trajektu buď nasednete do autobusu a necháte na odbornících, aby vám ostrov ukázali během jednodenního výletu, nebo budete mít vypůjčené auto, se kterým na trajekt nastoupíte, a prohlédnete si ostrov sami.

Důkladná prohlídka ostrova zabere dva dny. Další možností, jak se na ostrov dostat, je pro nás exotické vznášedlo. Tím se na Gomeru dostanete za pouhých 40 minut.

Hlavním městem Gomery je přístav San Sebastián. Právě odtud se 6. září roku 1492 vydal Kolumbus objevovat Ameriku, čímž městečko definitivně proslavil. A městečko si toho váží a Kolumba náležitě oslavuje. Hned na náměstí najdete mozaiku z kamenů, znázorňující trasu jeho plavby.  Na staré celnici, NASA de Aduana, poblíž náměstí, najdete studnu. Právě z této studny Kolumbus nabral vodu, aby s ní později pokřtil břehy Ameriky.

Z náměstí vede ulice Calle del Medio. Ve zdejším kostele Iglesia de la Asunción se Kolumbus před plavbou modlil za úspěchy své cesty - což přivádí na myšlenku, že modlitby vyřčené v tomto kostele bývají vyslyšeny. V téže ulici najdeme také Kolumbův skromný dům.

Opustíme San Sebastián a vydáme se na sever do městečka Hermigua. Již sama cesta je v tomto případě tak trochu cílem, protože převislé skalní stěny, zelené kopce a vrcholky hor spojené pouze množstvím klikatých silniček, vám v duši zanechají hluboký dojem a na ruce točící volantem namožený biceps.

Na vrcholcích hor se v době, kdy ještě nebyly telefony, odehrával zajímavý komunikační spektákl. Gomeřané se po staletí dorozumívali právě přes tyto vrcholy, a to pomocí zvláštního jazyka, zvaného el silbo. Skládá se z tonů a rytmů, které vyjadřují celá slova. Tóny se vyluzují pomocí pískání. Na prsty, bez prstů, krátce rychle, vždycky však velmi hlasitě – tak se Gomeřané po celém ostrově dozvěděli důležité zprávy i malé klípky z okolních vesnic. Dodnes si tento jazyk můžete poslechnout buď během organizovaného autobusového zájezdu, nebo vám ho předvedou zahradníci v restauraci Las Rosas.

Zajímavou libůstkou na severním pobřeží je Los Organon. Je to skalisko vytvořené tisíci čedičovými, pravidelně tvarovanými sloupy, které rozhodně stojí za vidění. Dostanete se sem buď s organizovanou výpravou nebo když si vypůjčíte rybářský člun od místních – jiná cesta sem nevede.

Na jih od San Sebastiánu najdete spoustu nádherných výhledů – Degollada de Peraza (v překladu Vražda Peraza – místu se tak děsivě říká od té doby, co zde byl zavražděn manžel Kolumbovy milenky, kníže Hernán Peraza v momentě, kdy se vracel od své venkovské milenky a rozzuřil pár Guančů) - zde se vám otevře pohled na jih i na sever a cesta pokračuje na nejvyšší bod ostrova, Garajonu, kde spatříte Gomeru ještě z jiného úhlu pohledu.

Shrnuto – chcete-li vidět ostrov nezničený civilizací v jeho autentické nádheře – je to právě Gomera.

 

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234  mobilní operátor 602313049  fax 224946391 nebo 224 948025.

Reklama