Jedno z míst, kam bych se chtěla podívat, je ostrov Kuba. Jestli k tomu ale někdy dojde, radši pojedu s cestovní kanceláří. Sestra Dita tam totiž byla s kamarádkou sama a bylo to docela náročné. Můžete posoudit samy.

Kuba je největší ostrovní stát v Karibiku, měří na délku 1 200 kilometrů. Je to socialistický stát a jeho vztahy s Českou republikou nejsou dobré, možná i proto tam mají čeští turisté problémy.

kuba

Hlavní město Havana je krásné i zanedbané

Dita tam byla týden na jaře v roce 2011, v té době bydlela ve Vancouveru. Chtěla si udělat dovolenou, a tak se s kamarádkou vydala na Kubu. Letenka a dovolená tam totiž vyšla levněji, než kdyby letěla někam v rámci Kanady. A tady už je její vyprávění.

„Letěly jsme do Varadera, města na severu Kuby. Odtud jsme hned odjely autobusem do Trinidadu, kde jsme měly přes známého domluvené ubytování v La Boca. To bylo pěkné, v soukromí, tady se tomu říká „casas particulares“, spaly jsme tam tři noci. Kolem jsou malé pláže a romantická zákoutí. Okolí se nejlíp pozná na kole, skoro všude je rovinka, takže pohoda.

kuba

Pláž Ancon, pohádkové místo...

Udělaly jsme si pár výletů - do historického města Trinidad a na pláž Ancon, to byla romantika. Navštívily jsme i diskotéku (v Trinidadu je jeden bar ve skutečné jeskyni), byly jsme i na koncertě a na večeři - langusty mi moc chutnaly. Jenže další pobyt mi zkazil úraz. Zakopla jsem na kamenné cestě a spadla jsem na kámen, kromě toho jsem se ještě popíchala o kaktus. Koleno vypadalo hrozně, rána krvácela a hnisala, jenže místní doktor s tím nic neudělal, řekl, že už má zavřenou ordinaci. Nakonec mi to ošetřili na mezinárodní klinice v Trinidadu (a měla jsem problémy ještě další dva měsíce, než se mi rána úplně zahojila, v Čechách mi hned nasadili antibiotika).

Pak jsme se vydaly do hlavního města Havany, která má tři miliony obyvatel. Ubytování bylo příšerné, všude blechy a nepořádek, musely jsme si najít jiné. Havana je historické město, jsou tam krásná náměstí, bílé domy a zajímavá zákoutí, ale je taky dost zničená a na hodně místech je nepořádek. Všude na Kubě jezdí stará a hodně barevná auta, v Havaně jich bylo snad tolik jako lidí. Nakonec jsme odjely zpátky do Varadera, na dva dny k moři. Tam je krásné koupání, snové pláže, bílý písek, tyrkysové moře... a hlavně žádné vlny, takže si můžete plavat klidně celý den.

kuba

Město Trinidad a „krámky“ v ulicích

Celkově to byla náročná dovolená. Když jedete na Kubu samy bez cestovky, je těžké najít si bydlení, Kubánci totiž nemůžou ubytovat cizince bez povolení. Ve Varaderu jsme projely s taxíkem snad půl města, než jsme se ubytovaly. Taky služby na Kubě nestojí za moc, všechno je problém, třeba jen vybrat peníze, protože tam nejsou žádné bankomaty. V Havaně jsme nakonec našly jednu kancelář, kde nám za velký poplatek vybrali peníze z účtu. A velkým problémem je taky jazyk, pokud neumíte aspoň trochu španělsky, domluvíte se málokde. Jinak jsou ale Kubánci přátelští, temperamentní a pořád tancují, nejen na diskotéce.“

Dlaší krásné fotky z Kuby si můžete prohlédnout v naší FOTOGALERII:

Více o cestování je tady:

Reklama