Foto: Shutterstock
Národní podmořský park Bunaken je opravdová perla Indonésie. Když jsme plánovali odlet do Indonézie na ostrov Sulawesi a následný přejezd na ostrov Bunaken, vycházeli jsme ze zkušeností a nadšeného vyprávění cestovatelů, kteří tady již byli. Jejich nadšení z míst pro šnorchlování či potápění bylo úplně nakažlivé. Bunaken byl od té doby na seznamu míst, kam se jednou chceme podívat. A letos v březnu jsme se sem vydali.
Museli jsme doletět až do města Manado, kde je mezinárodní letiště, což se vám s několika přestupy podaří, i když některé lety trvají mnoho hodin. Z Manada pak ještě musíte lodí, která pro vás po domluvě dopluje z rezortu, ve kterém si zařídíte ubytování. Bunaken je od Manda kousek, cesta lodí trvá necelou hodinu a tato soukromá cesta vyjde přibližně na 500 Kč na osobu.
Foto: Klára Křížová
Když se podíváte na Bunaken na mapě, jde malinký ostrov o rozloze osm kilometrů čtverečních. Pěšky celý ostrůvek přejdete asi za hodinu, možná za dvě, je tu jedna silnice a tři malé vesnice. Můžete si tady půjčit motorku (asi nebude v nejlepším stavu) a vydat se na projížďku. Je to lepší se po ostrově pohybovat na motorce, než vše obcházet pěšky, přece jen ve vedru, které tady panuje, je lepší přesouvat se rychleji než pěšky.
Foto: Klára Křížová
Na ostrově je několik rezortů různých kvalit, kde se můžete ubytovat, skoro všechny mají potápěčské zázemí, případně i bazén, ve kterém můžete trénovat ponory. Čisté klasické pláže jako z katalogu tady moc nehledejte, ostrov je obrostlý pásem mangrovníků, které vytváří hustý porost. To vám ale nevadí, protože jste tady kvůli tomu, co je pod vodou. A kolem ostrova a v blízkém či vzdálenějším okolí je míst k potápění 25. Z těch několika pláží, na kterých nejsou mangrovy můžete pozorovat nedaleký ostrov Manado Tua se stejnojmennou sopkou, která je vidět odkudkoliv z Bunakenu. Moc pěkný výhled je při západu slunce. Moře, sopka, krásné červánky.
Foto: Klára Křížová
V průzračné mořské vodě se kolem ostrova nachází třináct druhů korálových útesů rozličných barev a tvarů. Největší podmořské lákadlo určitě představuje korálový útes, který se noří až do hloubky 25 až 50 metrů, což z něj dělá světový unikát. Strmé korálové stěny navíc mají hluboké trhliny, v nichž rostou mořské vějíře a obří houby.
Foto: Shutterstock
Představte si tu krásu, když šnorchlujete kolem strmé korálové stěny plné života, pestrobarevných ryb všech možných tvarů ve velkých hejnech, jak do korálu svítí slunce, moře je průzračné a celá ta nádhera vás skoro až dojímá. K tomu se vám přihodí, že připlavou želvy, proplouvají kolem vás, zvědavě si vás prohlíží a rozhodnou se, že vám budou dělat společnost. Najednou si připadáte jako součást tohoto barevného světa, ze kterého se vůbec nechcete vynořit. Jenže na vás čeká nahoře loď, tu si tady můžete pronajmout na celý den a která s vámi objede všechna místa pro šnorchlování, která chcete vidět.
Foto: Klára Křížová
Národní park Bunaken - Bunaken Marine Park je zároveň mořským parkem. Park se nachází v blízkosti centra korálového trojúhelníku a je stanovištěm 390 druhů korálů. Toto místo je mezi potápěči známé jako ‘‘ želví ráj ‘‘. Můžete zde potkat žraloky, siby, manty a mnoho plžů různých barev (nahožábří plži). Pokud budete mít štěstí, jsou zde k vidění kosatky, velryby, měsíčník, dugong a delfíni. Bunaken je známý svými proudy, které přinášejí vody bohaté na živiny, aby napájely ekosystém, který produkuje velkolepé korálové útesy a množství mořského života. Tyto proudy jsou způsobeny především rozsahem přílivu, který je tu 2x za den.
Foto: Shutterstock
Vezměte si sebou foťák, při slunečním svitu je krásně vidět a v potápěčských lokalitách je spousta malého života, což je ideální pro fotografy. Můžete potvrdit, že mnoho želv je vidět i z lodi. Jak plavou kolem, vystrkují hlavu a pak zase mizí v modré hlubině. Můžete se tady potápět i místnímu vraku, Mola's Wreck. Vrak má dokonalou hloubku 43 m pro technické potápění. Vrakem je nizozemská nákladní loď, která byla potopena v roce 1945 na konci druhé světové války.
Foto: Shutterstock
Bunaken leží v tropickém pásmu v podstatě na rovníku a sezona bez deště tu trvá od dubna do října. My jsme tady byli v březnu a každý den trochu pršelo. Ale nebylo to nic dramatického, předpovědi se většinou vyplnily a například jednu hodinu odpoledne hustě pršelo. Pak déšť ustal a bylo hezky. Teplota vody je velmi příjemná, moře je krásně teplé, teplota se pohybuje mezi 27 a 30 stupni Celsia. Šnorchlovali jsme bez neoprenu, jen tak v plavkách a v triku. Slunce je tu záludné, i když jste ve vodě, tak se můžete spálit, samozřejmě se to stalo i nám. Zapomenete se při šnorchlování a špatně se namažete zezadu a během chvíle máte spálená stehna.
Nefungují tu moc restaurace neboli místní warungy, na ostrově skoro nic není. Jen vesnice s kostely, místní jsou ve většině křesťané. Je tedy dobré si najít rezort, ve kterém máte snídani, oběd i večeři. Není to zde nic neobvyklého, celá tato oblast ale není tak levná jako jiné ostrovy v Indonézii. Nejde o nic zásadního, ale úplně to tady nečekáte.
Foto: Shutterstock
Pokud tedy máte rádi zajímavá místa a rádi se potápíte, je to za nás velmi dobrý tip a podmořský svět je jedinečný. Místní jsou k dispozici a dovezou vás, kam potřebujete. Pro potápění kolem Bunakenu ale nemusíte bydlet přímo na tomto malém ostrůvku. Řada rezortů kousek od Manada má stejné zázemí pro potápěče a lodě. Navíc kolem severovýchodního Sulawesi jsou další potápěčské spoty.
Naším tipem je výlet na blízký malý ostrov Siladen, kde najdete kousek od hlavního mola božskou pláž s bílým pískem a průzračným mořem. U této pláže je rezort, kde stojí jedna noc kolem 10 tis Kč, ale to vám nebrání si tady zaplavat a užít si plážovou pohodu.
Když sem připlujete a nejste na Siladenu ubytovaní a chcete se jen projít zaplatíte místním drobný poplatek.
Zdroj: autorský článek, vlastní zkušenost, cs.divernet.com
Nový komentář