K dnešnímu tématu bych mohla psát romány. V jednom městě jsem vyrostla, ve dvou studovala, v dalším začala moje profesní kariéra i vztah, který skončil manželstvím, synem a nakonec i rozvodem. Já chci ale mluvit o městě, kam jsme se po svatbě odstěhovali do čerstvě postaveného paneláku. Byla a je to Ostrava.

Bála jsem se jí a nevěděla, do čeho jdu. Měli jsme štěstí, do přírody to máme kousek, na cestách s kočárkem se našla i lavička u řeky, kde se dalo posadit s knížkou, když malý usnul. Při návratu z procházek jsem prakticky vždy musela vyměnit povlečení ("plymo"), vždycky se na něm usadila nějaká saze. Pomalu jsem si začala rozšiřovat obzory i okruh známých, ze začátku čítající pouze kolegy z práce a nové sousedy v domě.

Až do r. 1989 jediné, čím jsme se jako ostraváci mohli vytáhnout, byl Palác kultury a sportu, dnes ČEZ aréna. Ten nám záviděla i Praha.

Vezmu to hopem. Těch změn, co se odehrály od té doby je nepočítaně a já se tu teď po letech opravdu cítím doma. Čistší vzduch je jen začátek.

Na Stodolní sice nejsem pravidelným hostem, to nechávám "přespolním" Pražákům a Brňákům, ale její atmosféru znám dobře. Čím dál raději chodím kontrolovat, jak je postupně zvelebován slezskoostravský hrad, letos se už snad dostanu i na Shakespearovské slavnosti.  Už se protlačily i k nám, už nejsme ten totální vystrkov republiky. Letos už se k nám dostanete i pohodlně a rychle - po dálnici. Hurá!!! Spousty výstav a dalšího kulturního vyžití už se mohou směle porovnávat s jinými městy dávno. Letní koupaliště v Porubě je plochou největší ve střední Evropě a jsou další dvě - jedno úplně nové v Zábřehu a jedno zrekonstruované ("Čapkárna"). Víte, že tu máme rozlehlou ZOO v prostorách zvaných Stromovka?  Máte potřebu si zalyžovat? Když nepočítám okolní hory, méně nároční si zalyžujou hned za městem na Skalce nebo na Vaňkově kopci.

Co vám budu povídat, jako Ostravak sice nemluvím a mluvit nikdy nebudu, ale na návštěvu do Ostravy bych vás pozvala všechny.

Monkee (Sylva)

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

A jaké je vaše město? Kde jste doma?

Pište na redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu zítřka zveřejňovat a autorku toho nejzajímavějšího samozřejmě odměníme.

Reklama