Dvaatřicetiletá Bára Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem, je maminkou téměř ročního syna Janka. Mateřství sportovkyni velmi sluší. „Nechala jsem si například dorůst vlasy, ale podpatky jsem nosit nezačala,“ vtipkuje Bára Špotáková, kterou jsme odchytili na tiskové konferenci, kde byla představena jako ambasadorka kojenecké výživy. A Ženě-in poskytla krátký rozhovor.

sunar

Mateřství vám sluší. Jak si ho užíváte?
Musím říct, že si ho užívám opravdu na maximum. Díky tomu, že je malej zdravej, tak všechno jde, jak má.

Jaké dělá syn pokroky?
Velké. Teď začíná chodit. Za pár týdnu se asi pustí a půjde sám.

A jak vám spí? Kolikrát k němu v noci vstáváte?
Vůbec. On spí od sedmi měsíců už celou noc.

To teď asi hodně maminek „naštvete“...
Ale on opravdu hezky spinká (směje se).

Byly první měsíce s Jankem náročné?
První dva měsíce byly náročné. Od té doby, co začal vidět a poznávat, tak se zklidnil.

Na tiskovku jste přišla i se synem a přítelem Lukášem. A když se na Janka dívám, je to opravdu sympatické a pohodové miminko...
Jo, je moc hodnej a pořád se směje. Znám maminku, která mi říkala, že bylo hrozně těžké její dítě rozesmát. To Janeček se směje pořád. Když byl malinký a v noci jsem k němu musela vstávat, tak jsem se na něj unaveně podívala a on se rozesmál, tak to byla odměna za to vstávání.

Po kom má syn povahu?
To se neví. Asi po obou. Je vidět, že je aktivní a že to asi nebude línej klučík.

Kdo vám pomáhá s hlídáním?
Naštěstí mám maminku v důchodu, tak ta hodně hlídá. Ona se na miminko moc těšila.

Neměla jste klasickou mateřskou dovolenou. Po jaké době jste se vrátila ke sportovní přípravě?
Klasickou mateřskou dovolenou jsem opravdu neměla. První měsíce byly poměrně náročné. Malému jsem se věnovala od rána do večera. Časem ale sport začne chybět čím dál tím více. Když bylo Janečkovi 6 měsíců, jela jsem na první soustředění. Ale jinak v podstatě mateřskou mám přibližně stejnou jako každá jiná žena, akorát do toho mám sport, který je prostě součástí mého života.

Jak se Vám daří kombinovat sportovní kariéru s mateřskými povinnostmi?
Díky podpoře a pomoci blízkých poměrně dobře. Je to přece jenom i tím, že sport je součástí mého života.  Dá se říci, že není den, kdy bych se nehýbala. Proto mi k návratu na plný oštěpařský trénink stačilo, že jsem začala ke konci šestinedělí běhat s kočárkem po lese, a když syn usnul, tak jsem si třeba udělala pár odrazů. Zároveň máme fenku, která je závislá na aportu, tudíž jsem si díky ní stále trénovala házení.

bara

Berete syna na soustředění?
Je stále se mnou. Zatím jsem v podstatě žádnou noc netrávila bez něj. Plánuji, že si ho určitě budu brát i na závody. Už s manažerem plánujeme první závody. Budou nejspíš v Římě, kde ráda závodím a mám tam dobré vztahy. Tak doufám, že pojedeme všichni třeba i s Lukášem a Jankem. Byla bych ráda, aby na první závody byli se mnou. Pak si dovedu představit, že budu jezdit i sama. Přece jen závody bývají rychlé a cesta je na „otočku“. Je to v podstatě maximálně na tři dny. Uvidím, jestli budu nervózní. Janek je zvyklý, že není pořád se mnou. Přece jenom během tréninků si užívá radostí jiných, díky tomu je docela společenský. To zvládneme (smích).

Kojíte ještě?
Kojila jsem do 5 a půl měsíců téměř plně a nyní mu dávám Sunar a další příkrmy. Je spokojený a krásně roste, takže myslím, že super.

Na dnešní tiskové konferenci jste byla představena jako ambasadorka nového Sunar premium. Proč jste si vybrala právě tento produkt?
Protože mému Jankovi Sunar chutná. A já jsem ráda, protože už nemůžu při plném tréninku kojit.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

Čtěte také:

Foto: Archiv Sunar

Reklama