Zatím ještě nemá český název, a už se na žebříčku popularity „šplhá“ na přední příčky. Je to překrásná letnička podobná barevným kopretinám, která vydrží kvést celé léto. Chcete o ní vědět víc? Přečtěte si tento článek.

Osteospermum

Možná, že vám název „Osteospermum“ nic neříká, ale svým vzhledem vám bude určitě povědomá. Tvarem květů se podobá naší známé kopretině, takže vám bude určitě sympatická. Na rozdíl od skromnější luční krásky má mnohem více barevných variant. Pokud kvete bíle, má modrý střed, (proto se jí také říká modrooká kopretina), ale můžete ji mít i v mnoha dalších barevných odstínech. Od žluté a oranžové, přes cihlovou, sytě růžovou, až po tmavočervenou. Krásné jsou nejen květy, ale i lesklé, tmavě zelené vroubkované listy. Když se jí daří, vytváří nádherný hustý keřík obsypaný květy, které se večer uzavírají a za úsvitu opět otevírají.

OsteopermumOdkud se „osteorpermum“ vzala? Pochází z Kapské oblasti Afriky a patří do velké rodiny aster. Ve své domovině dorůstá mohutných rozměrů, v našich podmínkách se pěstuje jako nízká letnička. I když už se mnohým pěstitelům podařilo její přezimování, mnohem jednodušší je koupě vzrostlých sazenic.

Pěstování: Osteospermum je vděčná květina, nenáročná na pěstování. Daří se jí na záhonech, ale i v truhlících nebo květináčích. Vyhovuje jí dobře propustná půda a slunné, chráněné stanoviště. Nemá však ráda dlouhodobé přemokření a v polostínu méně kvete.

Při pěstování v nádobách musí mít dostatečnou drenáž, jinak jí uhnívají kořeny.

Mé zkušenosti: Protože miluji kopretiny, nemohla tahle krásná kytka uniknout mé pozornosti. Byla doslova obsypána fialově růžovými květy a tak jsem neodolala a riskla její koupi, ačkoliv jsem o ní nic nevěděla. Přesadila jsem ji do velkého květníku a postavila na prosluněné zápraží u chalupy. V neděli jsem odjížděla s obavami, že ji v pátek najdu zvadlou, ale světe div se, nejen že přežila, ale vydržela kvést až do podzimu.

Osteopermum

Je prostě nádherná, a hlavně nenáročná, takže ji můžu doporučit i víkendovým pěstitelkám. Péče o ni není složitější než o muškáty a pokud ji nenecháte na dešti, bude vaši chatu či chalupu zdobit celé léto.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama