Osteoporóza je metabolické onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní hmoty. Pružnost a pevnost kostí klesá a dochází tak k náhlým zlomeninám i při minimální zátěži. Jen v České republice se tato nemoc v současnosti týká zhruba 1 milionu lidí. Osteoporóza je onemocnění jako každé jiné a rozhodně bychom jej neměli podceňovat. Jednoduchým dodržováním zdravé výživy s dostatkem potřebných vitamínů a minerálů přitom můžeme své kosti ochránit.

Osteoporózou, tedy řídnutím kostí, trpí přibližně 75 milionů lidí v celé Evropě, USA a Japonsku. V roce 1994 bylo toto onemocnění dokonce zařazeno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) mezi prvořadé problémy zdravotnictví. Vzhledem ke skutečně vysokému riziku onemocnění po padesátce, by zejména ženy neměly čekat na první příznaky a měly by věnovat pozornost prevenci.

  • U žen se totiž osteoporóza vyskytuje 3x častěji než u mužů.
  • Bylo také zjištěno, že celkem 85 % všech zlomenin zápěstí postihuje ženy.
  • S předcházející zlomeninou se pravděpodobnost další zlomeniny navíc zvyšuje o 86%.
  • Pokud srovnáme onemocnění rakovinou prsu s onemocněním osteoporózou, zjistíme, že celoživotním rizikem zlomeniny kyčle je ohrožena jedna ze šesti bělošek. U rakoviny prsu je to jedna z devíti žen.
  • Riziko alespoň jedné zlomeniny kyčle, předloktí nebo obratle během života člověka je přitom srovnatelné s rizikem vzniku kardiovaskulárního onemocnění a pohybuje se kolem 40 %.
  • Osteoporóza u žen nad 45 let zapříčiňuje vyšší počet dní strávených v nemocnici než mnoho jiných chorob včetně cukrovky, infarktu myokardu a rakoviny prsu.
  • Ukazuje se také, že u mnoha žen, které utrpí zlomeninu vlivem zvýšené křehkosti kostí, není pravděpodobná osteoporóza vhodně diagnostikována a léčena.
  • Velké množství jedinců s vysokým rizikem další zlomeniny (až 80 %), kteří již prodělali kvůli osteoporóze alespoň jednu zlomeninu, pak není vůbec sledováno a léčeno.

Nezapomínat na prevenci!

jahoda

Vzhledem k tomu, že se pro rok 2050 odhaduje celosvětové zvýšení počtu zlomenin kyčle u mužů o 310 % a u žen o 240 %, je nasnadě začít se důsledněji věnovat prevenci. Jako velmi účinné se v rámci prevence ukázaly tzv. kolagenní peptidy, kombinované s vápníkem a dalšími látkami, přispívajícími k mineralizaci mladých kolagenních vláken a stimulujícími kostní metabolismus. Přípravkem obsahujícím celý komplex těchto látek je např. Calcidrink®, komplexní přípravek pro výživu kostí. Kromě kolagenního hydrolyzátu a vápníku obsahuje navíc ještě hořčík, zinek, měď, jód, fluór ve vysoce využitelných formách, vitaminy D, K, C, E a bylinné extrakty léčivých rostlin. Ačkoliv, jak již bylo řečeno, bývají osteoporózou postiženy více ženy, neznamená to, že muži jsou proti tomuto závažnému problému chráněni. Jejich kostní hmota bývá větší než u žen, a proto u nich k onemocnění dochází o několik let později.

Reklama