Trápí sedm procent Evropanů a v roce 1994 byla zařazena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) mezi prvořadé problémy zdravotnictví. V důsledku onemocnění osteoporózou prodělá zlomeninu během svého života každá třetí žena a každý šestý muž nad 50 let. Jak poznáte, že postihla právě vás?

Osteoporóza je zpočátku nenápadné onemocnění, které bývá dlouhou dobu nepoznáno. Prvním projevem může být až zlomenina obratle, která se projeví náhlou bolestí zad. Příčinou dlouhodobé bolesti zad mohou být změny fyziologického postavení páteře při deformaci osteoporotických obratlů. Důsledkem těchto změn je typická postava se zakulacenými zády a vypouklým bříškem. V tomto případě bolesti zad vznikají většinou při dlouhodobě vynucené poloze. Dlouhodobé stání, chůze či sezení vyvolává nepříjemné pocity v oblasti páteře.

osteoporóza

Bolesti zad, které přivádí nemocného k lékaři, však většinou nejsou způsobeny osteoporózou, ale degenerativními změnami obratlů a meziobratlových plotének při osteartróze.

Tyto zlomeniny vám hrozí nejčastěji

Osteoporóza zvyšuje riziko zlomeniny v kterémkoliv místě skeletu, typickými pro toto onemocnění jsou však tyto lokality:

  • Zlomenina předloktí -bývá první známkou osteoporózy již v mladším věku, resp.krátce po menopauze. Dlouho se hojí a není výjimkou, že částečné omezení funkce postižené ruky přetrvává i mnoho let.
  • Zlomenina obratle - může být prvním klinickým projevem osteoporózy. Upozorní nás na ní náhlá bolest zad s propagací pod žebra, do břicha či do dolních končetin, podle lokalizace zlomeného obratle. Dvě třetiny zlomenin obratlových těl jsou však diagnostikovány náhodně při rentgenovém vyšetření, které bylo indikováno z jiného důvodu.
  • Zlomenina kyčelního kloubu - patří k nejzávažnějším projevům osteoporózy a vyskytuje se převážně u starších nemocných. Podle statistik do roka na důsledky této zlomeniny umírá 15-25% pacientů. Příčinou úmrtí jsou  většinou infekční komplikace (sepse či zápal plic) nebo trombembolie. Dalších 30-40% takto postižených zůstává invalidních a jsou odkázáni na pomoc svých blízkých. Pouze menší část pacientů zůstává po dlouhodobé rehabilitaci soběstačná.

Každá zlomenina snižuje kvalitu života nemocných a významně zvyšuje riziko zlomeniny další.

Co je to osteoporóza?

Metabolické onemocnění skeletu, charakterizované postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kosti. Křehká kost se stává náchylnější ke zlomeninám. Hovoříme o tzv. nízkozátěžových zlomeninách, které mohou vzniknout již po minimální zátěži, např. při prudkém předklonu, švihu či otočení nebo pádu z výšky dospělého člověka.

Kostní tkáň se skládá z organické složky a v ní uložených minerálů. Organickou část tvoří především kolagen, z minerálů je přítomen především vápník a fosfát ve formě hydroxyapatitu.

S jakou osteoporózou máte co do činění?

Podle příčiny vzniku, můžeme osteoporózu rozdělit do několika skupin.

Osteoporóza primární

  • Postmenopauzální osteoporóza – je nejčastější příčinou osteoporózy, vyskytuje se u žen po menopauze, tedy kolem 50. roku věku. Je způsobena úbytkem ženských hormonů resp.estradiolu
  • Idiopatická osteoporóza – na vzniku onemocnění se podílí více faktorů, primární příčinu laboratorními a klinickými vyšetřeními nezjistíme. Častěji vídáme u mužů.
  • Senilní osteoporóza - procesem stárnutí organismu dochází k útlumu funkce většiny orgánů. Snižuje se také rychlost novotvorby kosti a svalů (sarkopenie). Svaly reagují na udržení rovnováhy se zpožděním, čímž se významně zvyšuje riziko pádů. Pády jsou další příčinou zlomenin.

Snížená funkce ledvin ve vyšším věku má dále za následek sníženou tvorbu vitaminu D, který je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku ze střeva, udržení množství svaloviny a kostní hmoty. Snížená hladina vápníku v krvi stimuluje příštítná tělíska k tvorbě parathormonu, ten umožní, aby se hladina vápníku v séru doplnila z kostí, čímž se dále zhoršuje osteoporóza. Pokud se při nedostatku vitaminu D špatně mineralizuje kost, mluvíme o osteomalacii (měknutí kostí).

Osteoporóza sekundární

Příčinou tohoto typu osteoporózy je jiné onemocnění (např.příštítných tělísek, ledvin, nadledvin nebo štítné žlázy), dále vrozené poruchy tvorby kosti (např. kolagenu) nebo sem patří osteoporóza způsobená užíváním léků pro jiná onemocnění. Tento typ způsobují nejčastěji glukokortikoidy. Hovoříme o tzv. glukokortikoidy - indukované osteoporóze (GIOP).

Hrozí i vám?

Vyšetřeni by měli být ženy i muži, pokud  mají rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Jaké to jsou, si povíme příště.

Čtěte také:

Reklama