woman

20. říjen je světovým dnem osteoporózy. Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje osteoporózu jako systémové onemocnění skeletu, charakterizované nízkou kostní hmotou a poruchami mikroarchitektury kosti a vedoucí ke zvýšení křehkosti kostí a ke zlomeninám.

Kde hledat informace?

Ženy, které dnes brouzdají po internetu, pravděpodobně ještě mezi pacientky s osteoporózou nepatří, ale jejich maminek či babiček už se osteoporóza může týkat. Internetové stránky www.osteoporoza.cz by se měly stát každodenním zdrojem informací pro ženy starší 30 let. Proč už v tak časném věku? Tzv. vrcholové kostní hmoty dosahuje člověk mezi 25. a 30. rokem věku a po zbytek života kosti už jen „ztrácí“.

Dozvíte se zde, co to vlastně osteoporóza je, jak se diagnostikuje, jak probíhá léčba. Praktickou částí stránek je seznam osteopracovišť s aktuálními kontakty na odborníky. Své dotazy týkající se osteoporózy můžete položit v bezplatné internetové poradně nebo prostřednictvím telefonu, k dispozici je zelená linka 800 400 111, vedená lékařkou-osteoložkou. Motivační část stránek tvoří video pro pacientky s osteoporózou, podle kterého je možné v domácím prostředí pravidelně cvičit.

Ženám s osteoporózou pomůže v oblékání osobitý styl

Osmdesát procent postižených osteoporózou tvoří ženy. Jde v podstatě o novodobou civilizační nemoc, která, zdá se, postihuje obyvatele všech kontinentů a je velmi zrádná v tom, že nebolí.

Nepřehlédnutelným důsledkem osteoporózy na těle nemocného jsou kompresivní zlomeniny obratlů páteře. Ty způsobují viditelné deformace ženina těla: Jde především o ztrátu její původní výšky, výrazné zaoblení zad a svěšení ramenou, vyhrbení páteře (někdy vzniká přímo hrbovité zaoblení zad zvané gibbus).

Nákup oblečení znamená frustraci

Tyto tělesné změny potom znesnadňují nejen spánek nebo obyčejné denní aktivity, ale také možnost se pohodlně oblékat. Pro ženy s viditelnou osteoporózou může nakupování nových kousků oblečení někdy znamenat frustrující a velmi obtížnou zkušenost. Blůzky a vesty táhnou přes ramena. Límečky škrtí. Linie pasu se mění a deformuje. Sukně proto visí nějak divně a vůbec nesedí. Následky osteoporózy na těle jsou prostě při oblékání vidět dvojnásob.

Móda a vtip při oblékání navzdory osteoporóze

Oblečení nemocné s osteoporózou však může být nejenom pohodlné, ale i módní a šik. To se prostě navzájem nevylučuje. Každá žena má svůj osobitý styl v oblékání, který není potřeba ani při změnách postavy, způsobených osteoporózou úplně opouštět.

V některých zemích dokonce již existují firmy, které se oblékáním nemocných s různými handicapy, konkrétně i osteoporózou, zabývají. U nás si budeme muset asi ještě pár let na tuto specializaci počkat, ale do té doby můžete vzít za vděk několika praktickými radami, jak vybírat oblečení.

Oblečení vybírejte pečlivě:

  • Volte kalhoty spíše s elastickým pasem.
  • Zkuste nosit také oblečení se sníženým pasem, např. šaty v A-linii.
  • Používejte hodně doplňků, např. dlouhé šály a šátky, které vám pomohou zamaskovat nedokonalosti vašich ramenou a páteře v její horní části. Někdy veselé, barevné a vzorované šátky mohu udělat takovou službu, že si lidé, kteří vás neznají, ani nevšimnou, že nějaký problém máte. Šátek může velmi elegantně doplnit váš límec nebo výstřih. Vhodně zvolený šátek může tedy plně odpoutat pozornost od vašich ramenou směrem k tváři.
  • Dlouhá šála ležérně přehozená přes rameno může zajímavě prodloužit váš profil, také vhodně dozdobit oblečení a odpoutat pozornost.
  • Můžete používat také výraznější líčení rtů a očí, abyste upozornily na jiné partie svého těla.
  • Vhodné ramenní vycpávky mohou kompenzovat větší sklon ramenou, který je u osteoporózy zřejmý.
  • Pro nošení břemen na zádech používejte batohy – rozložíte lépe váhu na těle, a ještě budete mít volné ruce.
  • Vaše obuv by měla být především pohodlná, s poddajnou podrážkou.

Existuje mnoho možností a triků, jak uvázat šátek kolem krku. Je vhodné se některé z nich naučit, a potom můžete pomocí jen několika šátků podstatně obměnit svůj šatník, ušetřit výdaje, a ještě zamaskovat změny na svém těle. Budete se cítit podstatně lépe, jen to vyzkoušet. Jedna z knih o vazbách šátků autorek Weberové a Lorkowské se jmenuje Šátky a šály elegantně a originálně.

Zdroj: www.osteoporoza.cz

Reklama