Nejrozšířenější onemocnění postihující klouby, tedy osteoartróza, má své typické příznaky. Jaké to jsou a co pro sebe můžete vy sami udělat, pokud se u vás projeví, shrnul Doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc. z Revmatologického ústavu v Praze.

Nejčastější příznaky osteoartrózy

  • Ztuhlost při setrvání v jedné poloze, ale nebývá delší než 30 minut.
  • Bolest bývá hlavním příznakem. Většinou vzniká pomalu, často je vyvolaná zátěží. V případě kolenních kloubů bolest vyvolává zejména chůze z kopce, ze schodů. Často hovoříme o tzv. startovací bolesti, která vzniká při změně polohy.
  • osteoporózaDrásoty. V případě postižení kolenního kloubu, když přiložíte dlaň ruky na oblast vašeho kolenního kloubu, budete cítit jakoby „vrzání“.
  • Změna postavení kloubu (vbočení, vybočení) se může vyskytovat tehdy, když osteoartróza trvá dlouho (několik let).
  • Kloubní nestabilita, ke které dochází v důsledku špatného tvaru a postavení kloubu, kvůli kterému došlo k porušení postranních vazů. To způsobí, že budete mít „viklavý“ tj. nestabilní kloub. Důsledkem toho budete mít pocit nejistoty, „že Vás kloub neudrží“ (např. bude-li se jednat o kloub kolenní, budete mít obavy, že upadnete. Když by se jednalo o nestabilitu kloubů ruky, můžete mít pocit, že v ruce neudržíte hrnek. - Pozor, nejedná se pouze o pocit. Nestabilní klouby Vás opravdu udržet nemusí.
  • Omezený rozsah pohybu kloubu, kdy je příčinou závažně poškozený kloub, ale příčinou může být i bolest.
  • Proteplení a otok kloubu bývají přítomny tehdy, když v kloubu došlo v důsledku opakovaného dráždění ke vzniku zánětu.
  • Ztráta svalové hmoty. Jestliže jste kvůli vaší osteoartróze omezil pohyb, svalová hmota vám ubyla na těch místech, které jste přestal pohybem zatěžovat. Jen se vzpomeňte na přísloví „Bez práce nejsou koláče“ - vaše svaly se chovají přesně podle zmíněného přísloví - nemusí pracovat, tak ochabnou, zeslábnou a přestanou plnit svoji funkci.

Pokud se vaše příznaky shodují s výše uvedenými a je tedy pravděpodobné, že jste osteoartrózou onemocněli, je nezbytné podstoupit všechna lékařská vyšetření.

Co je osteoartróza?

Stav synoviálního kloubu, kdy dojde k chondropatii (k onemocnění, poškození či ztrátě chrupavky) a současně k hypertrofii (novotvorbě/nárůstu) kosti periartikulární (tj. kosti ležící mimo kloub). Na kosti tak mohou vzniknout osteofyty (výrůstky). Synoviální kloub je ten, u kterého jsou konce kostí pokryty hyalinní chrupavkou, mezera mezi chrupavkami je vyplněna synoviální tekutinou a tyto klouby umožňují velký rozsah pohybu - např. kolenní, ramenní a podobně.

Proč je nutné chodit na odběry krve?

Odběry krve a moči patří mezi tzv. pomocná laboratorní vyšetření. Odběr krve vám bude proveden proto, aby se lékař přesvědčil o vašem aktuálním zdravotním stavu, činnosti ledvin a jater, případně proto, aby mohl vyloučit jinou nemoc. U nekomplikované osteoartrózy (bez známek zánětu) budou výsledky nejspíše normální. Lékař občas bude kontrolovat váš krevní obraz, jaterní testy a moč také proto, aby měl kontrolu, jak snášíte léky a zda léky nemají nežádoucí účinky na váš organizmus. Velice pravděpodobně vás lékař také pošle na rentgenologické vyšetření (RTG). Nejprve proto, aby znal vzhled vašich kloubů a míru jejich poškození. Při pokročilejším stadiu onemocnění jsou na snímcích vidět změny, které mohou lékaři usnadnit či potvrdit stanovenou diagnózu. Některé klouby vám lékař bude rentgenovat i vícekrát za život. To proto, aby mohl porovnat snímky a zjistit, zda se vzhled kloubu nějak změnil, jakým způsobem a jak rychle. Podle toho odhadne závažnost postižení a stanoví terapii.

Co pro sebe můžete udělat vy sami

Snažte se stravovat zdravě. Omezte příjem tučných a sladkých potravin abyste nepřibral na váze. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, ledvinové fazole. Zdravé jsou také ryby a drůbeží maso. Jmenované potraviny obsahují vitamíny, minerální a stopové prvky.

Výživa by měla obsahovat především dostatek vitamínů C, E, D a kolagenních peptidů a aminokyselin stimulujících tvorbu kolagenu, který tvoří 30 % všech tělních bílkovin a je základní stavební látkou mezibuněčné hmoty pojivových tkání tvořících pohybový aparát.

Dále se doporučuje vysadit brambory a ostatní lilkovité plodiny (patří sem také rajčata, lilek, tabák, atd.), protože alkaloidy (solanin, tomatin atd.) působí na náš organizmus toxicky. Po časté a dlouhodobé expozici může dojít ke kloubním potíží, resp. k poškození jater a ledvin.

Pokud chcete lilkovité plodiny konzumovat, měli byste je doplnit kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor resp. tomatinu z rajčat. Rajčata by měla být vybírána spíše od tuzemských pěstitelů, kteří sklízejí rajčata zralá, zatímco dovozová rajčata jsou sklízena zelená s vysokým obsahem tomatinu a jejich dozrávání je řízeno chemicky.

Při onemocnění kloubů se často dostaví žlučníkové záchvaty nebo při žlučníkových potížích často dochází k bolestem kloubů, zejména kyčelních. Proto je vhodné podporovat činnost jater bylinnými čaji či extrakty, vhodný je např. ostropestřec mariánský - silymarin. Dobré je také neloupané sezamové semínko, lněné semínko a čekanka (kávovina KARO). U bolestí kolenních kloubů podporujeme ledviny šetřící dietou (omezit konzumaci masa a soli) a podpořit jejich funkci ledvinovým čajem (přeslička, truskavec, celík zlatobýl, kopřiva) a příjmem čisté neperlivé vody 1,5 l denně.

Jak má vypadat odborná léčba, o tom se dočtete příště.

Čtěte také:

Reklama