Taková je aspoň zkušenost Simony, maminky osmiměsíčního Samuela. „Když někdo přijde na návštěvu, a vidí klasické pleny, strašně se tomu diví. Nechápe, proč si přidělávám práci, když dnes plenky stačí jen nasadit a pak pohodlně vyhodit do popelnice. Za mimozemšťana jsem i mezi ostatními maminkami, třeba když přijdeme někam na kroužek, nebo k doktorovi. Ani mezi svými kamarádkami nemám podporu,“ stýská si Simona, kterou naopak zaráží nezájem okolí o všechny benefity látkových plen.
5ff58b5ddaf4dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Od životního prostředí po zdraví

„Nejde jen o to, že šetřím životní prostředí, protože jednorázové plenky se rozkládají stovky let a miminko jich vyprodukuje za plenkové období až tunu. Ani mě nepřesvědčil fakt, že látkové plenky vyjdou ve finále levněji, takže maminky dost ušetří. Jde mi hlavně o zdraví mého dítěte,“ svěřuje se Simona a pokračuje v objasňování, proč se rozhodla pro tento složitější způsob.

„Kromě toho, že se miminku lépe vyvíjí kyčle, je balení do látkovek super i pro pokožku miminka. Jsou prodyšné, takže nehrozí zapaření, což je problém hlavně u kluků. Myslím tím jejich varlata, kterým přehřátí vyloženě škodí. Navíc v nich dítě nemá pocit sucha, takže ho přebalujete častěji. Díky tomu se moč nestihne přeměnit na čpavek, a tím spíš dráždit jeho pokožku. A co si budeme povídat – běžné jednorázovky jsou většinou plné chemie, často i bělené chlórem,“ kroutí hlavou Simona s tím, že další výhodou, za kterou bude brzy ráda, je i údajně snazší přechod na nočník.
5ff58b7000b6dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Prostě jsou pohodlné!

„Přijde vám to jako málo důvodů, proč používám to, co používám? Jenže většina maminek to prostě nechce slyšet. Důvod je jasný – jsou pohodlné. Což zase nechápu já. Vždyť jde o jejich vlastní děti! A navíc dnešní látkové pleny už dávno nejsou to, co bývaly. Řadu z nich nemusíte vůbec vyvařovat ani žehlit. Jen se o to trochu zajímat,“ dodává zklamaná Simona.

Čtěte také:

Reklama