Už jsme si v našem seriálu o soli řekli dost. Ale teprve dneska se pořádně osolíme...

 

Budeme se totiž koupat ve slané, ba co víc, i přesolené vodě. Můžeme se máčet v moři, solných lázních i prosolené vaně, všechno je pro naše tělo dobře. Pravda, výběr kúry závisí i na stavu peněženky, ale kvalitní mořskou sůl si může dovolit každý.

 

Solný roztok se odborně nazývá solanka a v podstatě se jedná o roztok nasycený. To znamená, že je v něm právě tolik soli, aby se již přestala rozpouštět. Není to ovšem pravidlem, aby se míra prospěšnosti koupele odvíjela od koncentrovanosti. Co si budeme povídat, když si loknete mořské vody, je to také celkem síla a solné krystaly se na břehu ještě netvoří. I když jak kde. U Mrtvého moře je situace se slaností právě taková.Připravit solnou lázeň je jednoduché

 

Léčíme se mořskou solí

Z hlediska léčebného prospěchu těla platí to, co jsme už zmiňovali ve všech materiálech o soli. Ze všech prvků obsažených v minerální soli jsou při koupeli nejprospěšnější vápník, snižující krevní tlak, draslík působící na prokrvování kůže a samozřejmě selen se svou schopností zpomalovat stárnutí kůže a bránit vzniku novotvarů.

 

Když si vlezeme do moře, ale konec konců i do té vany, tak jeden z prvotních efektů je, že chladná slaná voda nás zbavuje únavy a příjemně osvěží. Když nemáme rádi studenou, tak si klidně dopřejeme teplejší koupel. To je jen na nás, účinky zůstávají stejné. Nemusíte se obávat, že by mořská sůl příliš vysušila vaši pokožku. Vysušují se totiž jen vrchní vrstvy kůže. Ve spodních vrstvách kůže sůl naopak váže vodu, a proto zůstane pokožka hydratovaná a vláčná.Mrtvé moře

 

Během koupele se z těla rovněž vyplavují škodliviny a organismus přijímá minerální látky. Již za pár minut v lázni s mořskou solí se nastartuje proces uvolňování, relaxace a celkového zklidnění nervové soustavy. To má na svědomí především obsažený bróm. Zároveň dochází k posilování obranyschopnosti organismu a onomu blahodárnému zlepšení krevního oběhu, což potěší zejména váš kardiovaskulární systém.

 

A ještě pár doporučení


Drcená koupelová sůlOptimální čas strávený v silně koncentrovaném roztoku mořské soli je 15-20 minut. To bohatě stačí. V žádném případě si nepřipravujte solnou lázeň z obyčejné kuchyňské soli! Je třeba si uvědomit, že NaCl je chlorid, a podle toho také působí. Ve vaně byste neměli zůstávat déle než patnáct minut. Pokud nevíte, kde sehnat pravou mořskou sůl, tak vězte, že ji mají téměř v každých potravinách i drogeriích. K dostání je mletá anebo drcená.

 

Nikoho asi neudiví, že mezi další pozitivní účinky mořské vody, potažmo soli, patří příznivý vliv na pokožku obecně. Tady máte několik receptů našich babiček nejen při kožních obtížích:


Na drobné popáleniny pomáhá směs soli s olejem, nejlépe olivovým. Potírejte si tím bolavá místa, nikdy však nepoužívejte tuto směs na otevřené rány.

Bradavic se zbavíte roztokem, který připravíte smícháním jedné lžíce soli a lžíce octa.

Bolavé koutky úst a drobné vyrážky na tváři potírejte mořskou solí rozpuštěnou ve vodě.

Na bolesti zkuste obklad horkým slaným sáčkem. Do bavlněného sáčku nasypte sůl a nahřejte ho v troubě, poté přiložte na bolavé či oteklé místo. Bolest by měla slábnout a otoky ustupovat.

Pleťovou masku na problematickou pleť získáte, smícháte-li mořskou sůl ve stejném poměru s medem. Směs nechte působit patnáct minut, pak ji opláchněte vlažnou vodou a obličej si ošetřete vhodným krémem.

Pokud vás bolí v krku, pomůže vám kloktání slané vody několikrát za den. Také ucpaný nos propláchněte slanou vodou, uvolní se.

 

A jaké máte vy zkušenosti s mořskou solí? Jezdíte se k moři jen koupat, nebo i léčit? Co takhle si dát solnou lázeň ještě dnes?

SOUTĚŽ SCHWARZKOPF BRILLANCE: Fjodor Michailovič Dostojevskij

Reklama