2-posezeni-v-loznici-PAV-4273.jpg

Foto: Archiv Alsa z.s. / Se souhlasem Jany Plodkové

V kalendáři letos zazáří Linda Bartošová, Pavel Batěk, David Kraus, Táňa Medvecká, pacient Martin Přecechtěl, Dana Morávková, Kateřina Pechová, Daniela Písařovicová, Jana Plodková, pacient Tomáš Hrubý, Ondřej Ruml, David a Tomáš Svobodovi.
 
Pandemie se bohužel nevyhnula ani aktivitám spolku Alsa, který pomáhá pacientům s chorobou, která postihla například světoznámého fyzika Stephena Hawkinga. Většinu své poradenské činnosti museli přesunout do virtuálního prostoru, protože kvůli vládním nařízením nemohli dojíždět za pacienty domů. S příchodem rozvolňování se ale spolek opět pustil práce a již šesté focení charitativního kalendáře je v plném proudu.

„Tematicky kalendář volně navazuje na ten minulý, který nesl název Pocity. Letos jsem si z těch pocitů vybrala dva – intimitu a blízkost. Jsou to emoce, které si asociuji s rodinou a domovem. Vybrala jsem si proto takový domov – nedomov, Winternitzovu vilu. Vilu stavěli pro rodinu, která si jí příliš neužila, protože její členy nedlouho poté odvezli do Osvětimi. Myslím si, že osudy místa a lidí s ALS spolu rezonují. Oba jsou vytrženy z životní normality bez své vůle a musejí se smiřovat s novým, velmi těžkým osudem,“ vysvětluje své pohnutky oceňovaná fotografka Alžběta Jungrová, která měla letošní focení pod taktovkou.
 
Letos si herečka Jana Plodková stoupla před objektiv spolu s pacientem s ALS Tomášem Hrubým. „Nechal jsem se vyfotit na podporu Alsy a kvůli zvýšení povědomí o ALS, moc se o ní nemluví a lidi mnohdy ani neví, co to je. Focení bylo super, Jana je moc milá a celý realizační tým se o nás skvěle staral,“ popisuje zážitek z focení Tomáš. Podobné pocity sdílela i půvabná herečka. „Alžběta fotí rychle a nenuceně. Ve vile našla překrásná místa plná atmosféry, kde nám to s Tomášem moc slušelo. Splněným snem pro mě bylo focení před vistárií, která se pne po vile,“ rozplývá se herečka. Janu Plodkovou, kterou už v červnu můžete vidět na divadelních prknech, potkáte v létě mimo jiné na pražském Výstavišti, kde odehraje několik představení v cirkusovém šapitó Azyl78. 60b0bed680b811-pacient-s-ALS-Tomas-Hruby-s-Janou-Plodkovou-PAV-4208.jpg

Foto: Archiv Alsa z.s. / Se souhlasem Jany Plodkové a  Tomáše Hrubého


Před objektiv se postavil i zpěvák a novopečený táta David Kraus. Spolku Alsa pomáhá již dlouho a vystupuje, nebo se alespoň účastní téměř všech akcí, které spolek organizuje. „V době pandemie se musel zrušit benefiční koncert v Pražské křižovatce, to nás všechny dost mrzelo. Je to pro mě příležitost, jak pomoct něčím, co umím a dělám to rád – hudbou. Letos je koncert v říjnu a já už doufám, že se budeme muset z Křižovatky přesouvat do většího, protože bude vyprodáno,“ komentuje charismatický zpěvák.

Že se činnost spolku během pandemie musela zpomalit, potvrdila i jeho koordinátorka sociálních a zdravotních služeb Karolína Koucká. „Většina naší pomoci pacientům musela probíhat online. Části týmu to dalo prostor na to spojit se s návrhářem Jakubem Chundelou a vytvořit novou kolekci triček, mikin, šatů, tašek a kšiltovek. Za vybrané peníze se nakupují pomůcky pro pacienty, fyzioterapii, osobní asistenci nebo třeba pečovatelskou službu. Celá nová kolekce bude dostupná na e-shop Alsy už 27. května,“ představuje současnou činnost Karolína.      

Pečovatelskou službou se stal i domov zpěváka Krause, který zahrnuje péčí svou dceru Ester i její maminku Sarah. „Jsem rozmazlený otec, protože mám hodnou dceru, která mě i maminku nechává dlouho spát. Otcovství mě změnilo a myslím si, že se ještě měnit budu, Ester mi úplně zpřeházela životní priority. Na prvním místě je teď ona a všechno ostatní až daleko za ní,“ rozplývá se nad svou novou životní rolí David Kraus.
 
Kalendář na rok 2022 bude pokřtěn 14. října na benefičním koncertě v Pražské křižovatce.

5-David-Kraus-PAV-3918.jpg

Foto: Archiv Alsa z.s. / Se souhlasem Davida Krause

Zdroj: Tiskové materiály Alsa z.s.