Od 1. ledna už možná výrobci konopných provazů zaznamenali poněkud nižší poptávku. Před sepsáním dopisu na rozloučenou lze totiž ještě sepsat žádost o oddlužení. Nový zákon totiž přinesl nový termín „osobní bankrot“. Ve světě se ovšem o nic nového nejedná. V západoevropských zemích a v USA je běžně užíván.

 

Kdy žádat?

Řečeno laicky: Pracujete, snažíte se, splácíte, a stejně byste své dluhy nesplatili ani do konce života. Jestli jedinou vaší možností je vzít si další půjčku, abyste zaplatili tu předešlou, jestli celková výše vašich měsíčních splátek různých půjček daleko převyšuje váš rodinný rozpočet, můžete požádat stát o tzv. oddlužení. Tedy vyhlásíte osobní bankrot.

 

Soud pak rozhodne o tom, jestli jste tím správným adeptem na schválení. Pokud ano, postup je zhruba následující: Vy budete pracovat a z vaší mzdy půjde soudem určená částka na vaše dluhy. Vám zbude životní minimum. Možnost schválení osobního bankrotu vždy vychází ze souhlasu všech věřitelů a není umožněn podnikatelům. Vždy se opírá o podmínku splacení alespoň 30 % celkové dlužné částky, zbytek může být odpuštěn.

 

Jak na to ?

Už několik dní je v provozu Poradna pro finanční tíseň, sem je možné se obrátit se žádostí o pomoc, či radu. Poradenství je poskytováno bezplatně, nestranně a diskrétně. Pro mnohé domácnosti to bude často poslední a jediná možnost, jak začít znovu.

Reklama