Po té, co včera po rozhodnutí OSN o zahájení vojenské operace, která měla pomoci libyjcům, Muammar Kaddáfí vyhlásil příměří, které vzápětí prušil, dnes začala OSN bombardovat vojesnké cíle v Libyi...

Dohromady deset zemí z patnáctičlenné Rady bezpečnosti se vyslovilo pro zahájení útoku, který má pomoci povstalcům svrhnout režim Muammara Kaddáfího a pomoci tak Libyi ke svobodě.

Proti nebyl nikdo.

Pět členů včetně Ruska a Číny, se zdrželo hlasování. Moskva ani Peking ale nevyužily svého práva veta.

Nejde o okupaci libyjského území, ale o vojenskou akci s cílem chránit libyjský lid a pomoci mu bojovat za svobodu, což znamená svrhnout Kaddáfího režim," pravil Baroin pro rozhlasovou stanici RTL.

Prvních úderů se nezúčastní Spojené státy. Ty mají u Libye připravených pět letadlových lodí a ponorku na jaderný pohon.

Podle serveru CTV News, jsou ze vzduchu jsou připraveny k úderu bojové letouny F-16, F-15 i F-22. Pomoc přislíbila i Kanada, bojovými letadly CF-18.

Itálie, Jordánsko, Katar a Spojené arabské emiráty poskytnou své vojenské základny.

Libyjští povstalci rozhodnutí OSN vítají.

Kaddáfí na oplátku "přislíbil", že na jakoukoliv intervenci zvenčí odpoví útoky na vojenské i civilní cíle ve Středozemním moři.


Stanovisko České republiky vyjádřil český ministr obrany Alexandr Vodnra slovy: „Rezoluce OSN je logický krok, jak zabránit masakru civilního obyvatelstva města Benghází, jehož úmysl plukovník Kaddáfí včera oznámil“.

Dále řekl, že přímo útoku se Češi nezúčastní, protože na to naše země nemá technické prostředky. Počítáme ovšem, že se budeme případně podílet na humanitární pomoci.

Bývalý prezident České republiky pan Václav Havel vojenský zásah podporuje jako nezbytný.

Naše současná hlava státu pan prof. Václav Klaus s ním naopak nesouhlasí.


V PÁTEK, KRÁTCE PŘED 14:00 oznámil Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, že Libye vyhlašuje okamžité příměří a podrobuje se rezoluci OSN. Rovněž tím zastavuje veškeré vojenské operace v zemi.
Informovala o tom agentura AFP


SOBOTA 19.3.2011 - PO NEDODRŽENÍ KADDÁFÍHO SLIBU DANÉHO OBČANŮM LIBYE, BYLA ZAHÁJENA VOJENSKÁ AKCE OSN, která má pomoci libyjcům ke svobodě.

Přes to, že Libye vyhlásila příměří a slíbila všechny jednotky stáhnout, došlo v noci na dnešek k útokům Kaddáfího jednotek na město Benghází.

Civilní obyvatelstvo v noci a ráno opouštělo Benghází směrem na východ. Ústy leteckého dispečera, který s rodinou opouštěl město, vzkázali tamní lidé směrem k OSN : "Nechceme čekat, až nás všechny zabijí, než svět zasáhne. Jsme velmi zklamaní.
Když jsme slyšeli o rezoluci OSN, byli jsme šťastní a mysleli jsme, že získáme svobodu, ale nyní jsme byli ponecháni zabijákům.
" , uvedla to agenura Reuters.

Kaddáfí naopak prohlásil: Jakákoliv západní vojenská akce proti Libyi bude brána jako "čistá agrese"!
 
Dále uvedl, že vyhlášení bezletové zóny je neplatné a zaslal dopisy lídrům západních mocností a OSN. Po mluvčím vzkázal, že západ "bude litovat" pokud se bude do situace v Libyi plést.

Německo trvá dle vyjádření Angely Merkelové na tom, že se vojenských akcí účastnit nebude.

V 14:45 Oznámila agentua Reuters, že francouzské letectvo shodilo první bombu na území Libye.

V tuto chvíli na území Libye dopadají bomby OSN...

23:20 - Válečná loď Spojených států vyslala na Libyi střely s plochou dráhou letu a k útoku na Kaddáfího se přidala v těchto hodinách také armáda Anglie.

Velení nad vojenskou akcí proti režimu Muammara Kaddáfího, již převzal Američané.

Libyjská televize také aktuálně oznámila, že útoky zasáhly i obytné čtvrti Tripolisu. Dále měly být zasaženy zásobníky ropy v Misurátě. Žádný nezávislý zdroj ale prozatím tuto informaci nepotvrdil.

Již více, než 110 amerických a britských raket bylo vysláno na Kaddáfího protiletadlový systém.

Brzy se do operace zapojí také Španělsko, které pošle čtyři stroje F-8, a také se k nim přidají stroje některých arabských států.

 

Reklama