Osmnáctiletý Ondřej Réda z Velkých Opatovic je otcem devítiměsíční dcery, o které mu jeho bývalá přítelkyně a matka dítěte tvrdila, že se narodila mrtvá. Přitom ji dala k adopci. Policie za to ji i její matku, jako poručnici nezletilé, bude stíhat. Réda teď chce dceru získat od jejích adoptivních rodičů do své péče.

Takový spor soudy ještě neřešily a nevědí si s tím příliš rady. Zákony umožňují, aby svobodná matka dala dítě bez vědomí biologického otce k adopci. Ale už neříkají, co dělat, když se otec ozve se svými právy. Rédův právník podal žalobu na určení otcovství u Okresního soudu ve Svitavách. Neuspěl!

Ondřej už u soudu také nebyl poprvé. Byl stíhán a podmínečně odsouzen za poměr s nezletilou, které v době známosti bylo 14 let. Jenže dívka se přestěhovala, porodila a dala se svojí matkou dítě k adopci. Nikoho se na svolení neptala, ani otce dítěte. Úřad, který dal k adopci souhlas, se brání.

„Když matka dítěte otce tají a neurčí ho ani soud, podle zákona dítě otce nemá. Pokud otec o dítě stojí, má prý se otcovství domáhat v době, kdy je matka těhotná.“

Advokát Fránek teď chce u soudu dokázat, že Réda je otcem dítěte. K tomu jsou potřeba krevní testy, ale s tím by měli souhlasit i noví rodiče dítěte.

Měl by osmnáctiletý Ondřej dostat zpátky svoji dceru, nebo by měla zůstat u svých adoptivních rodičů?