Svět se opět zamýšlí nad postavením žen v arabském světě. Skandální případ osmileté holčičky z Jemenu je dalším z řady případů dokazujících propastný rozdíl mezi kulturami Západu a Východu.

 

Malá Nojoud Nasser a šokující případ jejího „manželství“ je středem pozornosti bojovníků za práva žen v muslimských zemích. Osmileté děvče sebralo veškerou odvahu a kontaktovalo soud, aby se zaobíral právem dítěte na rozvod.Dětská nevěsta

 

Její otec zaměstnaný jako řidič náklaďáku ji vyhrůžkami a bitím donutil, aby si vzala o dvaadvacet let staršího Feze Ali Thamera. Nojoud se sice sňatku bránila, ale otec ji zbil a oznámil, že pokud se jeho vůli nepodřídí, nechá ji znásilnit.

 

Nový manžel se ukázal jako krutý tyran a násilník, který dívku trestal za hraní na dvorku a místo toho ji opakovaně nutil k sexu. Příbuzní na prosby o pomoc reagovali jen krčením ramen, že s tím nemohou nic dělat.

 

Příběh malé Nojoud vyvolal v Jemenu velkou pozornost. Soud celkem překvapivě žádosti o projednání rozvodu vyhověl a otce i manžela dívky nechal zatknout. Otce sice brzy propustili, ale Faze Ali Thamer  je nadále za mřížemi. Odtamtud se nechal slyšet: „Nerozvedu se, mám právo si ji nechat. Ne že bych ji měl rád, ale neodpustím jí, co si dovolila. Jak ji vůbec mohlo napadnout stěžovat si soudci?!“

 

Měl by Západ vyvíjet větší nátlak na změnu poměrů v arabském světě? Jaké způsoby připadají v úvahu? Měli bychom se zasazovat o tamější dodržování lidských práv?

Reklama