První dáma českého filmu, režisérka Věra Chytilová, oslavila 80. narozeniny.

Mezi jejími gratulanty byla i Pražská FAMU, kde vede katedru režie.

Akademie ji obdarovala zlatou medailí, kterou v minulosti získali například režiséři Jan Špáta, Jan Švankmajer nebo Ivan Passer.

„Je jedním z nejvýznamnějších lidí, kteří posouvají českou filmovou tvorbu kupředu,“ řekla o Chytilové umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová.

Chytilová stála v 60. letech u zrodu tzv. československé nové vlny. Zaoralová dodala, že je škoda, že scénáře, se kterými režisérka v současné době pracuje, nedosahují kvality těch, se kterými pracovala v 60. a 70. letech.

Medaile je udělována významným českým i mezinárodním odborníkům a umělcům, kteří na AMU působili jako pedagogové. Mezi jejími držiteli je i francouzský scenárista, herec a režisér Jean-Claude Carriere. Projev děkana FAMU Pavla Jecha jubilantka prokládala ironickými poznámkami.

 

prof. Mgr. Věra Chytilová (* 2. února 1929 Ostrava) je významná česká filmová režisérka. Kritika ji řadí mezi osobnosti tzv. české nové vlny.

Chytilová studovala původně architekturu, pracovala jako kreslička, laborantka, manekýnka.

Před kamerou se objevila v malé roličce ve filmu Císařův pekař a pekařův císař. Za kamerou začínala na Barrandově jako klapka, odtud se vypracovala až na pomocnou režisérku.

Vystudovala FAMU, absolvovala hraným středometrážním snímkem Strop. Debutovala dokumentem Pytel blech.

V roce 2006 neúspěšně kandidovala do Senátu ve volebním obvodu Praha 2 za Stranu Rovnost Šancí. V současné době působí jako vedoucí Katedry režie na FAMU.

 

Pogratulovat tvůrkyni přišla i protagonistka filmu Hra o jablko Dagmar Bláhová, která si uvědomila, že od natáčení uplynulo už 33 let. „Byl to pro mě krok do nového života. Pak jsme se spolu potkávaly v Austrálii, kde jsem žila a Věra tam má bratra. Teď se vidíme na stejné škole, protože já tu také učím,“ řekla Bláhová.

Zdraví a elán k tomu, aby se diváci dočkali dalších jejích filmů, popřál režisérce tento týden i prezident Václav Klaus.

SedmikráskyKopytem sem, kopytem tamHra o jablko

„Vaše filmy jsem obdivoval již v 60. letech a neméně v letech sedmdesátých a osmdesátých. Byly pro mne modelovou ukázkou toho, jak bylo možné prožívat toto absurdní dvacetileté období bez ustupování od svých názorů a postojů, a přesto něco pozitivního dělat,“ napsal prezident v dopise.

Chytilová delší dobu plánuje natočit film o Boženě Němcové, z finančních důvodů byla příprava filmu pozastavena. 

Od začátku ledna připomíná tvorbu Chytilové cyklus v pražské promítací síni Ponrepo. Do konce února v něm Národní filmový archiv ještě uvede dokument Praha – neklidné srdce Evropy z roku 1984 a celovečerní snímky Šašek a královna, Vlčí bouda
a Kopytem sem, kopytem tam.

Reklama