Kdo si pamatujete nebo jste dokonce zažily módu osmdesátých let, máte zřejmě nadosmrti jasno a říkáte si: Nikdy víc! Už nikdy mrkváče, už nikdy obludná ramena, už nikdy plísňáky, už nikdy trvalá a klaunský make-up.

fashion

Jak si tedy vysvětlit, že světoví módní návrháři jsou z osmdesátek stále paf a čerpají z nich inspiraci dodnes? Odpověď je možná snadná. Protože nežili v tehdejším Československu. Možná by je ten „blbý“ humor či podivně morbidní nostalgie přešla.

fashion

A možná kdybychom se my naopak pohybovali v tehdejším New Yorku, třeba bychom stejně srdceryvně vzpomínali na blikající světýlka nočních diskoték, bundy z metalické kůže, chemicky odbarvenou džínovinu a flitrová trika. Byli bychom stále na větvi z toho opulentního kýče a nemohli se zbavit pocitu, že to byla ta nejvíc „odvaz doba“, kterou jsme mohli zažít.

Tak to tak berme a pohlížejme shovívavě na dnešní trendy, které stále dokolečka dokola omílají léta osmdesátá a nemohou se jich nabažit.

fashion

Marc Jacobs oživil vzpomínky na noční kluby New York koženými budičkami s kovovým efektem, Antonio Berardi a Gucci na to šli přes krystalicky třpytivé minišaty či obleky ze žraločí kůže a Donatella Versace oprášila lesk éry kolekcí neodolatelně sexy šatiček. 

Tak co, vzaly byste některé modely na milost? Kterou podle vás největší módní obludnost stvořila osmdesátá léta?

Reklama