br1.gif
Foto: Shutterstock

Co pomůže, abych začala co nejdříve po porodu kojit?

Důležité je přiložit miminko k prsu ihned po porodu, nejdéle pak do půl hodiny až 2 hodin po porodu. Během první hodiny je totiž jeho sací reflex nejsilnější. Díky časnému přisátí miminka také u maminky snáze nastartuje tvorba mléka. Co naopak úspěšné kojení hatí?

„Dokrmování jinými tekutinami než mateřským mlékem v prvních dnech života dítěte a nahrazování kolostra (prvního mléka) bohatého na protilátky umělou výživou. Špatně je také omezované kojení. Tyto praktiky zasahují do tvorby mateřského mléka, mění mikrobiom dítěte. Dále vadí zastaralé praktiky, jako je oddělování matky od dítěte, podávání lahví, dudlíků a podobně,“ uvádí celou řadu příčin potíží s kojením vedoucí lékařka Národního laktačního centra MUDr. Anna Mydlilová.

Je kojení bolestivé?

Než si bradavky na kojení zvyknou, mohou být, zvláště při delším sání, citlivé. Za velkou a neutuchající bolestí, která vede až k poranění bradavek, ale většinou stojí špatná technika kojení. Pokud se miminko k prsu přisaje nesprávně, bradavku poškozuje. Svůj postup v ideálním případě konzultujte s laktační poradkyní.

Bolestivost bradavek při kojení může způsobovat také infekce (kvasinková, bakteriální, virová), syndrom bělavé bradavky a další zdravotní problémy.

Jak často mám miminko kojit?

Mezi maminkami a bohužel i mezi některými lékaři stále ještě přežívá mýtus frekvence kojení přesně po 3 hodinách. Údajně proto, aby se nové mléko nemísilo v žaludku se starým. To je ale omyl, který miminku škodí. Laktační poradkyně radí hlavně zpočátku kojit 8 až 12krát za den. V lepším případě ale pokaždé, když miminko projeví zájem. To znamená, že hledá a otvírá ústa. Pláč už je pozdním příznakem hladu. Chybou je nejen omezování frekvence, ale také délky kojení, tedy jeho předčasné ukončení. Dejte miminku tolik času, kolik potřebuje. Pokud máte naopak spavé dítě, je třeba budit ho ke kojení po 4 hodinách.

Můžu mít takzvané slabé mléko, tedy takové, které není pro miminko dost výživné, takže po kojení pláče?

V mateřském mléku jsou všechny živiny, které miminko potřebuje. „Pokud se stravujete pestře a nedržíte žádné diety, je vaše mateřské mléko určitě v pořádku," ujišťuje maminky laktační poradkyně. Problém ale může být v malém množství mateřského mléka, které se v prsech tvoří. Podpořit laktaci můžete častějším přikládáním miminka k prsu, obzvláště v noci. Během té totiž produkuje naše tělo nejvíce hormonu prolaktinu, který tvorbu mléka příznivě ovlivňuje.

Proč se miminko odtahuje od prsu?

Příčin existuje celá řada. Může to být například tím, že mléko z prsu teče příliš pomalu, nebo naopak velmi rychle. V prvním případě je vhodné prsy před kojením nahřát, promasírovat a být co nejvíce v klidu. Nezapomeňte také prsy při kojení střídat. Pokud je proud mléka naopak silný, miminko by mělo mít hlavičku výše než je vaše bradavka. Mléko také můžete nejprve částečně odsát a poté kojit s krátkými (1 až 2 minuty) přestávkami.

Pokud se kojenec odtahuje a ublinkává, může být problémem gastroezofageální reflux (GER). Při něm se mléko vrací ze žaludku zpět do jícnu a miminko pálí žáha.

Na vině ale může být i něco úplně jiného. Pokud váš problém přetrvává, poraďte se s lékařem, nebo ještě lépe s laktační poradkyní.

br2.gif
Foto: Shutterstock

Opravdu může kojit každá žena?

„Každá žena ne, ale je jen velmi málo žen, které nemohou kojit z vážných zdravotních důvodů. U většiny žen to možné je. Ale jen málokdy to jde samo od sebe od prvního přiložení až do odstavu. Nebojte se říct si o pomoc. Nemusíte vše zvládat sama,“ radí laktační poradkyně RNDr. Milada Řeháková, Ph.D.

Když se mi nedaří kojit, není lepší to vzdát?

„Většina problémů při kojení je řešitelných a odstranitelných,“ říká Anna Mydlilová s tím, že maminka může hledat pomoc na linkách kojení, kterou má každá porodnice, která získala po hodnocení ocenění Baby Friendly Hospital, což znamená, že dodržují 10 kroků k úspěšnému kojení.

Dále existuje Národní linka kojení ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Praze a online poradna na www.kojeni.cz. Tam také naleznete seznam laktačních poradkyň, specialistek na kojení, které jsou v ČR školeny již od roku 1998 Laktační ligou.

Fungují i Laktační centra. Národní laktační centrum ve FTN provozuje kromě linky kojení a online poradny také ambulanci. Možné je i laktační poradenství v domácím prostředí. To je navíc propláceno některými zdravotními pojišťovnami.

Je k něčemu dobré kojení dětí starších šesti měsíců?

Doporučení mezinárodních organizací, Ministerstva zdravotnictví ČR a Národní komise kojení je výlučně kojit 6 měsíců a pokračovat v kojení s příkrmem zaváděným po 6. měsíci věku 2 roky i déle. Podle potřeb maminky a dítěte.

Zdroj informací: Kojení, MUDr. Anna Mydlilová, RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., Umění kojení

Čtěte také:

Reklama