Jako oslík, ze kterého se na požádání sypou zlaťáky, nebo jako bezedná studna si nejspíš bude od Nového roku připadat každý občan České republiky při placení účtů za domácnost. Ale pokud by si měl zachovat stávající životní úroveň bez omezení, hrozí, že životodárný zdroj nečekaně brzy vyschne a my se půjdeme pást. A co si na nás, "hloupé oslíky", naši zákonodárci vymysleli nyní? Pro změnu nám trochu utáhnou kohoutek s teplem. A tolik vařit taky nemusíme…

Tentokrát to bude cena zemního plynu, která se pro domácnosti od ledna zvýší v průměru o 7,4 %. Důvodem zdražení je podle plynárenské společnosti RWE Transgas dramatický růst cen ropy a ropných produktů v posledních měsících.

Domácnosti, které používají plyn k vaření, zaplatí měsíčně v průměru o 12 korun více než nyní. Lidé, kteří plynem vaří a používají jej také na ohřev vody, si připlatí měsíčně 42 korun. Domácnostem, které navíc využívají plyn i k topení, zaplatí měsíčně o 132 korun více. Lidé v rodinných domcích, kteří na plynu vaří, topí a ohřívají jím vodu, tedy zaplatí o 159 korun navíc.

U lednového zdražení zřejmě nezůstane, nárůst cen se dá očekávat v průběhu celého roku. Ceny ropy a jejích derivátů se totiž do cen plynu promítají asi s tříměsíčním zpožděním.

Co říkáte dalšímu zdražování? Neměli bychom – podobně jako se zítra chystají učitelé – vyrazit protestovat do ulic?

Reklama