Správné podávání vína nepředstavuje pouze jeho prosté otevření a nalití do sklenice. Abyste si víno patřičně vychutnali, je třeba jej správně skladovat. Se správným vychlazením a skladováním vína vám pomohou domácí vinotéky.

vinoteka_Hyundai

Teplota vína

Základem úspěchu je bezesporu správně vychlazené víno. Každé víno však vyžaduje teplotu jinou. Teprve pak může dokonale vyniknout jeho vůně a chuť. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit správnou míru vychlazení, je podívat se přímo na etiketu vína, kde je tento údaj ve většině případů uveden. Výrobci zde doporučují teplotu optimální právě pro jejich víno. Jen tak bude víno chutnat tak jak má. Proto je dobré se řídit především těmito doporučeními. Pokud žádné preferované stupně na etiketě nenajdete, nezoufejte, zde je základní vodítko, podle kterého se můžete řídit:

  • Bílé víno podáváme při teplotě 10–12 °C
  • Mladé bílé víno podáváme při teplotě 7–10 °C
  • Růžové víno podáváme při teplotě 10–12 °C
  • Lehčí červená vína podáváme při teplotě 11–15 °C
  • Těžší červená vína podáváme při teplotě 15–18 °C
  • Šumivá vína podáváme při teplotě 5–7 °C
  • Perlivá vína podáváme při teplotě 8–10 °C

Pravidlem je, že bílé víno nesmí být zchlazené přes doporučenou míru, jinak se z něj přestane uvolňovat vůně a ztrácí svoji chuť – víno začne chutnat pouze jako chladný nápoj. Pokud je bílé víno naopak moc teplé, vyniká v něm chuť alkoholu, je silné a někdy dokonce až pálí. U červeného vína platí podobná zásada. Pokud je moc podchlazené, vůně zaniká, jestli-že je naopak moc teplé, chutná hořce a je z něj cítit alkohol.

Skladování vína

Pro skladování vína jsou ideální domácí vinotéky, které mu zajistí konstantní teplotu, vlhkost, přítmí a správnou polohu. Lednice toto nabídnout nemohou, stejně jako běžné sklepy, které v dnešní době navíc mnoho domácností k dispozici ani nemá.

vinoteka_Hyundai1

Na své hosty uděláte stoprocentně dojem například vinotékami Hyundai, které jsou ideálním interiérovým doplňkem do všech kuchyní, bytů, domů nebo chat. Všechny volně stojící modely jsou v elegantním černém provedení s průsvitnými dvířky a LED displejem s ovládáním. Vinotéky také disponují vnitřním osvětlením. Vybrat si můžete od vinotéky, která pojme na svých drátěných policích 12 lahví, až k vinotéce do které se vejde lahví 32. Maximálním rozměr lahví je pak 8 x 33cm. Výhodou vinoték Hyundai je také především tichý chod bez vibrací a nízká spotřeba energie ve své kategorii.Vybrat si můžete modely jednozónové nebo modely s duální zónou chlazení, která zajistí správnou teplotu červenému i bílému vínu. U vinoték s funkcí Dual Zone tak můžete nastavit teplotu v rozsahu 8–18 °C, což vám zaručí, že každá láhev bude chutnat jako v té nejlepší restaurací.

Náš tip

Vyzkoušejte například vinotéku Hyundai VIN 32DZ s funkcí Dual Zone.

vinoteka_Hyundai2

Tato vinotéka pojme až 32 lahví je ideální volbou pro milovníky a sběratele různých druhů vín. Díky duální zóně chlazení bude vaše bílé i červené víno vždy vychlazeno na tu správnou teplotu. Navíc přes svoji velikost představuje energeticky nejúspornější variantu vinoték Hyundai. Zakoupíte na www.kasa.cz od 5499 Kč.

Reklama