Svátky jara se nezadržitelně blíží a vy přemýšlíte, kde byste je letos mohla strávit? Co třeba vyrazit do nejkrásnějšího a nejnavštěvovanějšího města Polska, Krakova?

Milujete Florencii či Milán, ale nechce se vám během prodlouženého velikonočního víkendu cestovat tak daleko? Pak si zajeďte k našim polským sousedům do Krakova. Zrovna tak krásně, jako ve výše zmíněných městech, jsem se totiž v Krakově, které jsem minulý víkend navštívila, cítila! Pojďte se tedy nechat inspirovat a projít se tímto krásným městem…

Největší středověké náměstí v Evropě

Rozlehlé náměstí plné historických domů, kde během jeho prohlídky spatříte nejen architektonické skvosty, ale skoro na každém rohu narazíte na stánkaře, nabízejí velikonoční výzdobu, nazdobené kočáry tažené koňmi či chutné polské speciality. Tak přesně to je hlavní krakovské náměstí Rynek Główny, které bude rozhodně patřit mezi první místa, jež v Krakově navštívíte.

vvvv

Rynek Główny

cccc

Tradiční pohled - je libo projížďku?

ccc

Velikonoční trhy na hlavním náměstí


Hrad Wawel

Nyní se z náměstí  pomalu přesuneme k řece Visle, kde na nevysokém vrchu Wawel stojí impozantní Královský hrad, pocházející z 10. století, a katedrála sv. Stanislava a Václava. Hrad býval po staletí sídlem panovníků a katedrála místem korunovací králů, a vy se na něj pohodlně z Rynku dostanete za pár minut chůze.

cc

Pohled na Královský hrad od řeky Visly


Vyhládlo vám? Dejte si pirožky!

Musím se přiznat, že snad nikdy jsme si pirožky nespojovala s našimi polskými sousedy, po uplynulém víkendu zůstanou ale mou sladkou krakovskou vzpomínkou. V tradičních restauracích (které často bývají i samoobslužné) na ně totiž spolehlivě narazíte a byl by vskutku hřích je neotestovat!  Náplně bývají velmi rozličné – od masových po špenátové a samozřejmě, že i mlsný jazýček milovníků sladkých jídel nezůstane ochuzen. Jejich cena se pohybuje okolo 10 zlotých (60 Kč). Za zmínku rozhodně stojí i další polská specialita z ovčího mléka oscypek – uzený sýr, kterým voní celé hlavní náměstí.

ddd

Tradiční polské pirožky

ddd

Oscypki


Jak do Krakova?

Vyhráno mají ti z vás, kteří bydlí v okolí Ostravska, neboť například cesta autobusem z Bohumína trvá něco málo přes dvě hodiny. Jelikož jsem ale odjížděla z Prahy, využila jsem vlak společnosti Leo Express s přestupem na autobusový spoj právě v Bohumíně, kam z hlavního města dorazíte cirka za 3 hodiny a 45 minut, spoj Bohumín – Krakov trvá, jak už jsem zmínila, lehce přes dvě hodiny. Délka trasy by vás ale rozhodně neměla odradit, jelikož byste o mnohé přišli! Už tedy víte, kde strávíte letošní svátky jara? :)

ccc

Má neojoblíbenější... opět Rynek Główny

Čtěte také:

Reklama