lizatko-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Mezinárodní den lízátek není nijak známým a ve společnosti plošně slaveným svátkem, avšak své příznivce si bezpochyby najde. Oslavit ho můžete tak, že vyrazíte do ulic s touto sladkostí na dřívku nebo že lízátko věnujete někomu blízkému s přáním: Krásný lízátkový den.

Jsou ovšem i země, kde má tento svátek větší význam. Jako například v Irsku, kde ho pořádá Nadace výzkumu rakoviny jícnu a u příležitosti dne lízátek spouští finanční sbírku, která si klade za cíl shromáždit co nejvíce financí na další výzkum této nebezpečné nemoci. V minulosti se k tomuto svátku na našem území hlásily například zoologické zahrady, které pořádaly pro děti programy se soutěžemi a odměnou za splnění úkolů jim byla právě lízátka.

Co jste o lízátkách možná nevěděli?

  • K jejich vynálezu prý došlo víceméně náhodou. V době, kdy lidé objevili med, navíjeli ho při stáčení na klacík, který potom olizovali.
  • První předchůdce dnešních lízátek je však datován do 17. století. Tehdy byl oblíbenou pochoutkou cukr ve formě karamelu na kousku dřívka.
  • Lízátka, tak jak je známe dnes, vznikla v roce 1908 a k jejich objevení se hlásil cukrář a výrobce cukrovinek George Smith. Rozhodl se jednou své bonbony připevnit na špejli, aby si je zákazníci mohli lépe a déle vychutnat.
  • George Smith pak svůj výrobek nazval po svém oblíbeném koni jménem Lolly Pop. Odtud pak vzniknul anglický název pro lízátko – lollipop.
  • První stroj na lízátka spatřil světlo světa v roce 1916 a to rukou Američana ruského původu Samuela Borna. Stroj dokázal vyrobit 40 lízátek za minutu. Dnešní stroje jich vychrlí přibližně 6000 za pouhých 60 vteřin.
  • Samuel Born ovšem vynálezem stroje na lízátka se svým přínosem pro svět cukrovinek neskončil. Oficiálně také stojí za vynálezem nanuka na dřívku.
  • Podle odborníků tkví obliba lízátek také v tom, že stimulují u člověka přirozený sací reflex. A tím uklidňují a podporují soustředění.

Zdroj: Česká televize - Kanál DéčkoAtlas Česka, Wikipedie
 

Reklama