Za více než 50 let od stanovení tohoto symbolického dne se už mnohé změnilo, ochrana naší planety je však ještě důležitější než kdy dříve. A protože si společnost Procter & Gamble uvědomuje, jak moc je pro nás příroda a její zachování důležitá, přináší vám jednoduché tipy, kterými pomůžete chránit planetu z pohodlí vašeho domova, a to po celý rok.

Společnost P&G usiluje dlouhodobě o udržitelný rozvoj a zaměřuje se na třioblasti: ochranu klimatu,vody a nakládání s odpady. Dle dat společnosti Procter & Gamble si 78 % domácností přeje znát jednoduché způsoby, jak doma udělat každý den více pro ochranu planety. Proto sestavila seznam základních snadných triků, díky kterým přispějete k ochraně životního prostředí, a navíc ušetříte i svůj čas a peníze. Tak pojďme na to.

625eb163a5455obrazek.jpg

Neplýtvejte vodou

Plýtvání s pitnou vodou je jeden z nejčastějších nešvarů mnoha domácností. Pračka a myčka běží poloprázdná, na umytí pár talířů napouštíte celý dřez vody, nebo si pravidelně dopřáváte plnou vanu a u čištění zubů necháváte téct kohoutek. Spotřebovávejte vzácnou pitnou vodu, které jsou na planetě pouhé 2,5 procenta, s respektem a účelně. S efektivním praním na nízkou teplotu vám pomůžou třeba kapsle Ariel All-In-1 Pods, které vaše prádlo zbaví veškeré špíny i zápachu i při praní na 30 stupňů na krátké cykly. Až budete příště zapínat myčku, naplňte ji celou a použijte tablety Jar Platinum, které umyjí vaše nádobí skvěle i bez nutnosti předmývání ve dřezu. Pokud patříte mezi zastánce mytí nádobí ručně, napouštějte plný dřez vody, jen pokud máte k umytí velké množství nádobí. Během čištění zubů nenechávejte téct kohoutek a místo vany si častěji dopřávejte rychlou sprchu. Pokud na sprchovou hadici navíc namontujete také perlátor, ušetříte vody i peněz ještě o něco více. A co třeba zkusit doma používat dešťovou vodu, pokud ji máte kde zachytávat? Dá se použít třeba na zalévání květin nebo splachování toalety. Není vám občas líto, že pitná voda vlastně jen tak proteče při spláchnutí odpadem?

Dejte přednost slowfashion před běžnou módou

Místo plné skříně nepadnoucího a nekvalitního oblečení pár trvanlivých a nadčasových kousků. Trend slowfashion, neboli pomalé módy, se dostal i do Česka. A je to jedině dobře. Výroba běžné módy z klasických řetězců patří totiž mezi významné producenty skleníkových plynů, které mají na svědomí oteplování naší planety. Kromě toho se během masové výroby oblečení spotřebuje ohromné množství vody – v roce 2015 to bylo necelých 80 miliard kubíků vody. Například k výrobě jednoho trička se spotřebuje kolem 2 500 litrů vody. A to opravdu není málo. Řešením je slowfashion, neboli pomalá móda. Jedná se sice o dražší kousky, ty jsou však vyrobeny z kvalitních materiálů, ve férových pracovních podmínkách a s co největším důrazem na ochranu životního prostředí. Pokud je pro vás však přechod z fast fashion na slowfashion příliš rychlý, využívejte častěji obchůdky, které se zabývají přeprodejem již použitého oblečení. A nezapomínejte přemýšlet o tom, v čem oblečení perete! S pracími prostředky Ariel aavivážemi či kapslemi Lenor můžete udržet své tkaniny v kondici, neztratí své barvy a tvar, oblečení nebude vybledlé, takže ho půjde nosit déle a nebude se muset vyhodit.

Šetřete energii

Hospodaření s energií a její rozumná spotřeba ušetří nejen vaši peněženku, ale i životní prostředí. Podívejte se, na kolik stupňů doma topíte. Doporučená teplota v místnostech je zhruba 20°C, v ložnici je to dokonce 18 °C. Ačkoliv se vám zpočátku může zdát teplota nízká, uvidíte, že si na ni váš organismus rychle zvykne. A navíc je nižší teplota i mnohem zdravější pro vaše tělo – budete méně unavení, lépe se vám bude spát a posílíte vlastní imunitu, takže už vás neskolí kdejaký bacil. Šetřit energii můžete kromě snížení teploty vytápění domácnosti také chytrými triky – například vytahováním nepoužívaných nabíječek a dalších zařízení ze zásuvky, používáním úsporných žárovek a spotřebičů, nebo třeba zapínáním pračky a myčky až ve chvíli, kdy bude opravdu plná – a na úsporné režimy.

Nakupujte jen tolik jídla, kolik jste schopni sníst

Znáte to. Přijdete do obchodu hladoví a najednou koupíte i to, co byste si normálně nekoupili. Jindy zase narazíte na lákavé slevy a domů odcházíte s přeplněnými taškami zboží. Udělejte si v nakupování potravin systém a nakupujte jen to, co jste opravdu schopni sníst a včas spotřebovat. Vždycky dávejte přednost kvalitním surovinám nad těmi levnějšími a méně kvalitními – uvidíte, že když budete nakupovat rozumněji, zbyde vám více peněz na lepší potraviny, a utratíte méně za ty zbytné. Rozumným nakupováním potravin ušetříte nejen více peněz na jiné věci, ale také odlehčíte životnímu prostředí. Víte, že ročně se vyhodí až třetina vyprodukovaných potravin? To je zhruba 1,2 miliardy tun nevyužitého jídla. V Evropské unii je podíl vyhozených potravin až 20 procent. Ročně tak vyrobíme o třetinu více potravin, než jsme schopni reálně spotřebovat - a i to výrazně přispívá k ničení životního prostředí a ohromné spotřebě pitné vody a dalších energií potřebných k produkci potravin.

Přemýšlejte o výrobě a obalech výrobků, které kupujete

Nejen spotřeba výrobků, ale samozřejmě i jejich výroba má obrovský dopad na životní prostředí, proto se vyplatí sledovat opatření a cíle v oblasti životního prostředí, které si stanovili jednotliví výrobci.
Zastřešujícím cílem společnosti Procter & Gamble je do roku 2040 dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů ze svých výrobních závodů i celého dodavatelského řetězce, to znamená od získávání surovin až po prodej. Protože do roku 2040 je to dlouhá doba, je prozatímním závazkem P&G do roku 2030 snížit emise ze svých továren o 50 % a ze svého dodavatelského řetězce o 40 %.

Mezi lety 2010 a 2021 společnost P&G snížila spotřebu energie ve svých závodech o 21 % a absolutní emise Scope 1 a 2 měřené na jednotku produkce po celém světě o 56 %, a to díky vyšší energetické účinnosti a nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Například továrna P&G Rakona také využívá 100 % obnovitelné energie a již deset let anineprodukuje žádný odpad na skládku.

Co se týče obalů, třídění je ve většině českých domácností zavedeným zvykem. Cílem společnosti P&G je proto do roku 2030 nabízet plně opakovaně použitelné nebo recyklovatelné obaly a také snížit množství panenského plastu v obalech o 50 %, v porovnání s úrovní v roce 2017. Od loňského roku společnost dosáhla 18% nárůstu recyklovatelnosti svých obalů výrobků, přičemž už téměř tři čtvrtiny (73 %) obalů jejích produktů jsou nyní recyklovatelné nebo opakovaně použitelné.

Procter &Gamble se dlouhodobě snaží klást si co nejambicióznější ekologické cíle. Nesmíme však zapomínat, že velké množství zdrojů ušetříme, pokud začneme jednotlivé šetrné úkony provádět pravidelně a pokusíme se v nich najít rutinu, proto v rámci svých snah vydala společnost P&G v loňském roce komplexní vzdělávací materiál pro žáky základních škol, který je přístupný komukoli. Podrobná učební pomůcka, kterou si lze stáhnout z webových stránek, se zabývá třemi klíčovými oblastmi - spotřebou vody, spotřebou energie a tříděním odpadu. Poskytuje nejen učitelům interaktivní způsob, jak žákům pomoci při výuce ochrany životního prostředí.

A především nezapomínejme  – planeta potřebuje chránit nejen během oslav Dne země 22. dubna, ale průběžně po celý rok. Vždyť je to náš domov!