Téměř na každý den v roce připadá v kalendáři nějaký mezinárodní či světový den. Mezi ty známější patří například mezinárodní den míru, žen, dětské knihy, divadla, učitelů či invalidů, vyhlášené jsou ale také mezinárodní dny oceánů, trpaslíků, mládeže, neslyšících, hor, muzeí, ptactva a mnohé další.... Od roku 1957 slaví světová mlékařská veřejnost každé čtvrté úterý v měsíci květnu také svůj „Mezinárodní den mléka“.

den mléka

Podnět k tomuto svátku dala konference významných světových lékařů, kteří se v roce 1957 sešli ve švýcarském Interlakenu, aby mimo jiné diskutovali o významu mléka a o jeho nezastupitelné roli ve výživě. Předním propagátorem svátku mléka byl pan Michael Griffin z FAO, organizace OSN pro výživu a zemědělství. A protože se letos píše již rok 2011, budeme slavit tento jistě velmi významný den již po čtyřiapadesáté!

Mléko můžeme právem označit nejen za nápoj síly a zdraví, ale doslova za ochranný výživný prostředek s tím nejširším účinným spektrem působení. „Mléko obsahuje vše potřebné pro zdravý život - plnohodnotné živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk, cenný mléčný cukr a řadu důležitých minerálů, především pak vápník a fosfor,“ upřesňuje Ing. Jiří Kopáček CSc. „V mléce je rovněž celá řada dalších, pro výživu a vývoj lidského organismu významných látek, jako jsou vitamíny a stopové prvky. Tyto složky napomáhají a podporují správnou funkci metabolismu a jsou tudíž důležité pro ochranu zdraví člověka,“ informuje odborník.

den mléka

Mléko je tedy nejpřirozenější nápoj, se kterým se lidský jedinec setkává bezprostředně po svém narození a ve výživě ho pak v různých formách provází po celý život. „Mléko a další mléčné výrobky by měly být samozřejmou součástí výživy nejenom dětí a mládeže, ale také každého dospělého člověka. Neměli bychom na něj zapomínat ani v pokročilém věku, protože působí i jako prevence proti zákeřné osteoporóze kostí,“ dodává Ing. Jiří Kopáček CSc.

Mléčný výrobek není jenom hodnotnější z pohledu výživy. Stačí vedle sebe ochutnat tradiční sýr a jeho náhražku vyrobenou s využitím levných rostlinných tukových násad a jiných nemléčných komponent. Spotřebitel nemusí být ani v tomto případě školeným odborníkem aby poznal, který výrobek je chutnější.

Mléko v plném rozsahu ničím jiným nenahradíme. Oslavte společně s námi Světový den mléka jak jinak než „mléčným“ přípitkem. Více na stránkách www.bileplus.cz, kde naleznete mnoho zajímavostí a praktických informací o mléce a mléčných výrobcích včetně receptů z těchto surovin.

Tisková zpráva

Reklama