Quiche s brokolicí totiž harmonicky spojuje obě roční období a díky přestupnému roku máme o jeden den více času se na pořádné jarní bujení připravit. Křehké těsto a svěží chuť brokolice se skvěle mísí s výraznou chutí modrého sýra a vytváří tak kontrast chutí, který zaujme i náročnější kuchaře. Tak s chutí do toho!

65df1077bf3aeblobid0.jpg
Foto: Babiččina volba

O den déle na vaření

Je to tady! Rok 2024 je přestupným rokem, a to stojí za zmínku. Přestupný rok je ten, který obsahuje jeden den navíc, aby byl kalendářní rok synchronizován s rokem astronomickým. Opakuje se každé čtyři roky a jeho původ sahá až ke starověkým civilizacím. V některých kulturách jsou dokonce přestupné roky spojeny s pověrami a folklórem. V Irsku se tradičně považovalo za nešťastné, když ženy žádaly o ruku v přestupném roce. Dnes už takové tradice téměř vymizely a můžeme se naopak těšit, že pro přípravy na jaro máme o jeden den navíc. Takové příležitosti si žádají i nové kuchařské zážitky, a tak se quiche dostává na talíře i v tomto předjarním únorovém období.

Brokolice – zelená bohyně 

Brokolice je bohyní zeleniny a často považována za tzv. superpotravinu pro své živiny a potencionální zdravotní benefity. Předpokládá se, že pochází z Itálie, kde byla pěstována před více než 2000 lety. Dnes je to všestranná zelenina, která je plná základních živin, včetně vitaminů C, K a A, kyseliny listové, draslíku a vlákniny. Obsahuje také mnoho antioxidantů a podporuje zdraví srdce, trávicího traktu a kostí. Vychutnejte si jí i v teplé variantě jako součást našeho jarního quiche.

Hladká mouka na křehká těsta

Krásně vláčné a lehké těsto, s příjemným „křup“ po skousnutí. Pro dosažení perfektně lehkého a křehkého těsta pro přípravu quiche vám zajisté pomůže mouka vytvořená speciálně pro křehká těsta. 

Ingredience

  • 280 g hladké mouky Babiččina volba na křehké pečivo + mouka na poprášení
  • 140 g másla na kousky
  • ½ lžičky soli
  • 8 lžic vody 

Na náplň:

  • 1 cibule nebo šalotka na měsíčky
  • spařená brokolice nasekaná na menší kousky
  • 1 balení modrého sýra typu niva
  • 1 balení tvarohu
  • 100 ml smetany na vaření
  • 3 vejce 

Postup:

Z mouky a másla udělejte drobenku, přidejte vodu a vypracujte těsto. Dejte ho na 30 minut vychladnout do lednice. Poté těsto vyválejte do tvaru kruhu, který je o něco větší než vaše koláčová forma. Těsto přeneste do formy a zatlačte tak, aby formu dokonale kopírovalo. Okraje těsta mohou formu lehce přesahovat. Dejte na chvilku do lednice.

Na těsto poté položte pečicí papír a zatěžkejte fazolemi. Vložte do trouby vyhřáté na 200 °C, pečte asi 20 minut, poté sejměte papír s fazolemi a ještě asi 5 minut dopékejte. Vyndejte z trouby a nalijte připravenou náplň.

Náplň:

Na oleji opečte cibulku, česnek a spařenou brokolici. Tuto směs dejte do mísy, přidejte vajíčka rozšlehaná s tvarohem a smetanou, osolte, opepřete a zamíchejte. Tekutou směs vlijte do předpečeného korpusu. Na směs rozdrobte nivu a trochu vmáčkněte, pokud někde vyčnívá hodně nad hladinu, ozdobte například tymiánem a vložte do trouby. Pečte při 180 °C asi 25 minut, než se náplň zpevní.
Před podáváním nechte koláč vychladnout.

bro5.jpg
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT:
Brokolicové krokety