Vybrali jsme pro vás několik cestovatelských tipů na tento víkend. A přidali i inspiraci pro ty, kteří se raději drží svému domovu blíž. 
5bd19384d95cbobrazek.png

 • V Praze se bude mimo jiné konat vojenská přehlídka, koncerty, pochod na Václavské náměstí nebo ohňostroj. Pražská muzea hlásají, že po oba dny bude vstup zdarma.
 • Také v Plzni se ve sváteční den otevřou muzea, galerie, kulturní zařízení i památky zdarma nebo za symbolických 28 korun.
 • V neděli 28. října bude na půdě zámku Mníšek pod Brdy slavnostně otevřena výstava, jež je věnována práci vojska a četnictva v době první republiky i Mnichovské zrady a linii opevnění takzvané Pražské čáry.
 • V neděli můžete rovněž navštívit akci Pocta tradicím první republiky na hradě Křivoklát. Vstup volný, dobový oděv je prý vítán. 
 • Na malebném zámku Kozel se pak ve sváteční den konají podzimní zámecké trhy a komentované prohlídky zahrady. 
 • Koncert ke 100. výročí založení republiky zazní také 28. října v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu.
 • Skutečnou lahůdkou je ples ve stylu první republiky, jenž se bude konat již v sobotu 27. října na hradě Vildštejn
 • Vila Stiassni v Brně nabízí kromě výstav (móda 1958–78 aneb Jak se žilo ve vládní vile a Architektura ve službách první republiky) také výjimečný počin denní oživené prohlídky a večerní prohlídky po stopách zločinu.
 • V Pivovaru Velké Popovice můžete pak navštívit výstavu ÉRA KRÁČEJÍCÍHO KOZLA 1918–1938, která přibližuje dění v období první republiky. Z výstavních panelů se mimo jiné dozvíte, jaké druhy piva byly vařeny.
 • Speciálně upravené prohlídky k oslavám budou probíhat 28. října také na zámku Veltrusy.
 • V sobotu 27. října proběhnou na zámku Červené Poříčí speciální barevně nasvícené noční prohlídky s názvem 100 let ve vlastnictví státu.
 • Celý víkend se bude také slavit v Hradci Králové, program vyvrcholí 28. 10. ohňostrojem na Velkém náměstí.
 • Hudební večer na téma Ta naše písnička česká – koncert slavných melodií K. Hašlera a R. Frimla na počest 100. výročí samostatného československého státu si můžete užít na zámku Sychrov

Ohlédnutí do historie můžete podniknout také prostřednictvím filmů, které jsou aktuálně k vidění v našich kinech:
Zlatý podraz, jenž prostřednictvím lásky k basketu mapuje naši historii od klíčového roku 1938 do počátku padesátých let.

A komorní Hovoty s TGM. V hlavních rolích Jan Budař jako Karel Čapek a Martin Huba jako Tomáš Garrigue Masaryk. Vyrazte s nimi na vycházku a naslouchejte. Zajímavostí je, že vedle důkladných rešerší zvolili tvůrci pro film dnes už v kinech nepoužívaný formát obrazu 4:3.

Nebo si zalistovat knižními novinkami:

Dobrých 100Ty nejlepší okamžiky posledních sta let naší země jsou soustředěny v encyklopedické knižní novince Dobrých 100. Jde o výběr událostí, vynálezů, děl, a také věcí každodenní potřeby, které připomínají, že máme být na co hrdi.

Kniha je sice určená především mládeži, ale s chutí si v ní zalistuje prakticky každý.
Publikace vznikla na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni pod vedením autorky, výtvarnice a pedagožky Renáty Fučíkové.

Retro republikaAutorka Renáta Šťastná, kterou znáte z našeho rozhovoru, sestavila svou druhou knihu. Jmenuje se Retro/ Republika a zachycuje v ní uplynulých sto let našeho státu z pohledu normálních lidí.  Jen okrajově se dotkne velkých dějinných událostí, které se v těchto dnes v souvislostí s významným výročím připomínají – druhá světová válka, okupace v roce 1968 či trudný život v letech padesátých.

Při listování si připomenete, jak vaši předci žili, co a jak slavili – a to především prostřednictvím dobových fotografií. 
Kniha se objeví na pultech právě v těchto dnech.  

Přečtěte si také: 

Reklama