Připravili jsme pro vás stručný a srozumitelný návod pro zlepšení životního prostředí. Jeho realizace neznamená žádnou extra práci navíc, ale naší planetě se díky tomu může začít postupně ulevovat. Pokud se zapojí každý svým dílem dle aktuálních možností. Věříme, že většinu z následujících tipů znáte a praktikujete. V takovém případě to, prosím, berte jen jako utvrzení v tom, že to děláte dobře. Děkujeme.

Základ – třídění odpadu
Troufám si říct, že většina z nás už tohle dělá automaticky. Papír, plasty, sklo jsou jasné. U dalších věcí člověk občas zaváhá. Nebuďme líní zjišťovat, kam s nimi. Pomoci může například abecední seznam, jenž si na stránkách můžete stáhnout a vytisknout ve formátu pdf.

Minimalizace odpadů
Tisíce lidí se ve svém myšlení pohnulo dál – od recyklace směrem k zero waste konceptu,“ říká Michaela Weissová, jež nás svými aktivitami inspirovala k sepsání tohoto článku. „Mezi největší škůdce životního prostředí patří právě produkty, které používáme pravidelně, a přitom jsou jednorázové. Po každém použití se mění v odpad. Ze zvyku takových produktů užíváme víc, než je zdrávo,“ dodává a popisuje tak vlastně ve stručnosti hnutí „Zero waste“.  Zkusíte aspoň pár dní?


Omezení plastů
Samostatnou kapitolou ve výše popsaném jsou plasty. Tady se blýská skutečně na lepší časy ve velkém. Pomalu, ale jistě. Nicméně stále je co zlepšovat. Nejen plastové tašky a plastové kelímky či brčka jsou totiž problém. Všimli jste si, kolik zbytečných obalů si nosíme den co den domů? Inspiraci pro omezení naleznete například v novinkové knize příznačného názvu Bez obalu (Jota, 2019). Na základě vlastních zkušeností ji sepsala Barbora Tlustá, jež se „dopracovala“ až k vlastnímu obchůdku, kde teorii uvedla v praxi. 

Šetření vodou
Další maličkost, kde opět stačí jen myslet na to, že voda z kohoutku, jež je až na výjimky, které bývají řádně označeny, v celé naší zemi pitná, nemusí téct stále proudem. Naučme se automaticky vypínat při čistění zubů, mytí hlavy, atd. Další tipy například na Vodavdome.cz.

Ověřování původu potravin a zboží obecně
Proč bychom měli v našem obchodě kupovat cibuli, jež byla vypěstována kupříkladu ve Velké Británii, zabalena v Rakousku a nakonec docestovala až k nám? Nejde jen o to, že dlouhé cestování nesvědčí produktu samotného (zvlášť u potravin), ale zbytečnou dopravu křížem krážem.  „V naší zemi existují již desítky bedýnkových systémů, které propojují farmáře a jejich poctivé produkty s lidmi žijícími ve městech. Místo belgické zeleniny nebo ekvádorských banánů raději volí lokální produkty, které díky šetrné distribuci neztrácí na své čerstvosti,“ radí Michaela Weissová, specialistka na léčbu potravinami, jež se díky změně ve stravování zbavila zdravotních problémů. 

„Pokud cítíte, že už vám nestačí jen třídit odpad, nakupovat s minimem plastů, šetřit vodou, používat biologicky odbouratelné prostředky, zajímat se o původ všeho, co nakupujete, šířit osvětu mezi přátele a další skvělé aktivity, kterými velmi pomáháte sobě, nám všem i Zemi, zapojte se do něčeho, co vás přesahuje a zároveň je bez vás slabší. Do smysluplné organizace, která s vámi rezonuje a dá vašim několika hodinám týdně nebo měsíčně skvělý pocit ze života a ze sebe samého,“ říká Michaela Weissová, jež je mimo jiné také velká milovnice přírody. 

Něco navíc: Internetové stránky, které poradí a inspirují
V současnosti je prakticky nemožné nevšimnout si různých aktivit na podporu ochrany životního prostředí. Od akcí velkých korporací po drobné snahy jednotlivců na nás vyskakující z internetu, jakmile zadáme do vyhledávání příslušná klíčová slova. Za všechny jmenujme například facebookovou skupinu Home for Trees. Stejnojmenná organizace vznikla na záchranu, ochranu a péči o ohrožené stromy a lesy České republiky. Sdružuje zájemce, kteří chtějí stromy sázet a pomáhat tak naší přírodě.

Jak vidíte, i zde platí ono známé „Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“ Hezký den všem a naší Zemi přejme, ať chceme všichni.

Autorka článku je absolventkou Fakulty technologie ochrany prostředí, VŠCHT, Praha.

Přečtěte si také:

Reklama