614dabf1c8900clanek.jpg
Foto: Profimedia

Jiří Suchý je plzeňským rodákem, který žil několik let s rodinou v Klatovech a potom se všichni přesunuli do Prahy. Po studiu se při práci reklamního grafika věnoval hudbě a divadlu. Spoluzaložil Divadlo na zábradlí a spolu s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem stál v roce 1959 u zrodu legendárního Semaforu, na jehož prknech vystupuje dodnes. Jeho parťačkou se stala Jitka Molavcová.

Suchý a Šlitr stojí za řadou legendárních českých písniček, které tvořili nejen pro sebe, ale i pro přední tuzemské pěvecké hvězdy. Jmenovitě spolupracovali například s Waldemarem Matuškou nebo s Evou Pilarovou. Kromě již zmíněných dvou písní napsali například skladby: Co jsem měl dnes k obědu, Marnivá sestřenice nebo Pár havraních copánků.

Osudové ženy

O práci už jsme si ledasco připomněli, ale jak to měl dnešní oslavenec se ženami? Jeho první manželkou byla mezi lety 1960 až 1986 kostýmní návrhářka, grafička a výtvarnice Běla Suchá. Ta ovšem v sedmačtyřiceti letech zemřela na leukemii. S Bělou měl Jiří Suchý dva syny. Ten prvorozený ale krátce po narození náhle zemřel.

profimedia-0229076334.jpg
Foto: Profimedia

Manželství dala výrazná osobnost české hudby ještě jednu šanci. Mezi lety 2006 až 2013 byl Jiří Suchý ženatý s Markétou, kterou poznal, když si v době studia přivydělávala jako uvaděčka v Semaforu. Jejich věkový rozdíl činil šestačtyřicet let. Nevěstě bylo v době svatby necelých třicet let a ženichovi téměř pětasedmdesát. Manželé spolu ovšem ani po svatbě nebydleli a po sedmi letech se rozvedli. Důvodem byla skutečnost, že Jiří Suchý už ve svém věku nechtěl další děti.

JiriSuchy-2021-photo-VladislavSlezak.jpg
Foto: Vladisla Slezák se souhlasem Jiřího Suchého

Velkolepé oslavy

O životní cestě tohoto českého umělce natočila v roce 2019 dokument Olga Sommerová. Jmenuje se Jiří Suchý - Lehce s životem se prát. Dokument se bude dnes večer vysílat na ČT ART. Letošní oslavy Suchého devadesátin se také nesou ve velkém duchu. Například Supraphon vydal kolekci 15 CD s devíti hrami divadla Semafor nazvanou Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad. Česká mincovna zase přišla s třídílnou sadou zlatých a stříbrných pamětních mincí – na jedné je Suchý se Šlitrem, na druhé s Molavcovou a na třetí sám.

Zdroje: Supraphon, Česká televize Po stopách hvězd, Profimedia, CSFD