„Vážně tam musíme jet?“

„Omlouváme se, ale nějak se nám to nehodí.“

„Tak to přesuneme na jindy.“

„Možná stačí jen zavolat.“

 

Z těchto vět by se mohlo zdát, že jde o nějakou nepříjemnou záležitost. A nejspíš většina z nás je už někdy použila, aby si mohla najít výmluvu, proč se nezúčastnit rodinných oslav.

 

Nedávno jsem se sešla s dvěma kamarádkami. Shodou okolností nás každou čekala v následujících dnech rodinná oslava. Všechny tři jsme se shodly na tom, že nás vidina trochu povinného setkání zase tak příliš netěší.

 

Jedna přemýšlela o čase, kdy je nejlépe za příbuznými jet, aby tam nemusela strávit příliš času. Druhá už předem věděla, co bude ke slavnostnímu obědu. Všechny jsme měly jasný harmonogram vět, které společnost pronese a za jak dlouho začne rodinná oslava všechny nudit.  

 

Nechci touto ukázkou všechny rodinné oslavy házet do jednoho pytle. Asi jde především o to, jaké máte s rodinou vztahy. Někdo se těší na setkání s příbuznými, jiný jen stěží přetrpí dlouhé povinné minuty.

 

Jako malou mě oslavy bavily. Především ty mé. Těšila jsem se na přípravu pohoštění, spoustu lidí, které znám, pohodu. S věkem se to změnilo. Často se mi zdá, že rodina přichází poblahopřát z povinnosti a kamarádi proto, že chtějí.  

 

Nejspíš je to i proto, že bych během chvíle mohla vyjmenovat seznam témat, o kterých se raději mlčí. Největší nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy vypitého alkoholu přibývá a příbuzní ztrácejí ostych. A nikdo by se přece neměl chtít hádat. Příbuzní se ale začnou předhánět, která rodina se má hůře a která se jen samolibě lituje.

 

Ale dost s tím pesimismem.

 

Třeba se právě v těchto dnech chystáte na rodinnou oslavu, nebo ji sama připravujete.

 

Tak mi dejte k dnešnímu tématu vědět, jak jste na tom vy a vaše:
Rodinné oslavy


Proč na ně nedáte dopustit?
Proč je máte ráda?

 

Proč si s příbuznými raději jen zavoláte?
Jaká témata nesmíte probírat?


Jak u vás většinou oslavy končí?


Máte hodně příbuzných a scházíte se ze všech koutů republiky?
Proč jste se rozhodla zrušit rodinné oslavy?

Jak probíhají oslavy u vás?

Stal se během nich nějaký trapas?

napište se k tomuto tématu na adresu:
redakce@zena-in.cz

 

Reklama