Není příliš mnoho potravin, o kterých lze tvrdit, že jsou velmi zdravé a přitom i moc dobré. Rozhodně to však platí o medu. I staré čínské přísloví říká: „Med sto nemocí léčí a tisíci předchází.“
Základ medu tvoří cukry, a to především takzvané jednoduché, fruktóza, glukóza a sacharóza. Pro náš organismus jsou dobře zpracovatelné s rychlým uvolňováním do krve, působí tak jako okamžitý zdroj energie. Med je i zdrojem bílkovin, jejich množství je závislé na druhu medu, všeobecně se uvádí, že vyšší obsah bílkovin má med nektarový (květový). Med obsahuje dlouhý seznam důležitých vitaminů a minerálů, jsou to například vitaminy A, C, některé vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamin D, K, E... z minerálů např. vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík, železo.
Dále v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl či éterické oleje. Z celkového pohledu je to tedy úžasný koktejl životně důležitých a zdraví prospěšných látek. Účinky medu na lidské zdraví jsou více než blahodárné, často je proto nazýván elixírem zdraví a dlouhověkosti.
A jak vlastně tato lahodná pochutina vzniká? Včely sbírají nektar z květů nebo medovici produkovanou mšicemi a puklicemi. Působí na ně svými výměšky z hltanových žláz a uskladňují v plástvích. V nich med dozrává, zahušťuje se a mění své chemické složení.
Účinky medu
V minulosti lidé neznali cukr a hlavním sladidlem býval med. Čaj s medem proti nachlazení zná snad každý. Med má však i jiné léčivé účinky. Například jeho konzumace při horečce zmírňuje kvůli vysokému obsahu draslíku bolesti ve svalech. Ten se právě při zvýšené teplotě z těla vytrácí. Všichni určitě známe alespoň jeden ze starých a osvědčených receptů pro léčení nemocí dýchacích cest, kdy se med podává samotný nebo v kombinaci například s bylinkovými čaji, cibulí, česnekem, lékořicí, zázvorem, citronem, teplým mlékem a mnohými dalšími ingrediencemi, urychlujícími léčení.
I jedna lžíce medu po ránu dodá tělu energii při fyzickém i psychickém vyčerpání, zbaví vás nepříjemného nadýmání, zácpy i průjmu. Med rozpuštěný v teplém mléce je také balzámem na hlasivky a zároveň vám zaručí klidné a hluboké spaní. Med lze použít i jako omlazující výživnou pleťovou masku.
Med je považován i za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, je známý především svojí schopností ničit bakterie. Předtím, než lidé začali používat chemicky vyrobená antibiotika, med byl nedílnou součástí domácí lékárny. Med díky svému složení prokazatelně ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů, se kterými si naše tělo neporadí, přitom nemá neblahé vedlejší účinky chemických antibiotik.
Ať ho užíváme jakkoliv, samotný na lžičku nebo jako součást oblíbeného receptu, důležité je začít ho užívat včas, už při prvních příznacích nemocí, a dále pak pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení. (při používání medu jako sladidla do teplých nápojů je důležité vědět, že při teplotách vyšších než 45–50 °C se ničí jeho účinné látky)
Skladování medu
Včelí med ukládáme do temného prostoru, aby se světlem neznehodnocovaly účinné látky, vitaminy a minerály. Nejlépe jej uchováte při teplotě 20 °C. Za těchto podmínek vydrží poživatelný i několik let. Ale ani cukernatění medu není přitom na závadu. Naopak značí, že byl med zpracován správně a neobsahuje žádné přídatné látky, které cukernatění brání.
Mateří kašička |
Propolis
Propolis, lidově nazývaný „včelí kyt“, je látka oranžové barvy (mnoha odstínů), pro kterou mají včely všestranné použití. Jde vlastně původně o pryskyřici, kterou sbírají specializované včely. Pryskyřici potom včely obohatí sekrecí svých žláz, čímž ji přemění na propolis. Propolisem včely následně dezinfikují stěny úlu, jakož i veškerý povrch plástů. Propolis je významně obsažen i ve víčkách, jimiž včely uzavírají medové buňky a med se i přes dlouhé skladování nezkazí. Propolis působí proti virům a bakteriím, ale i proti parazitům. Je nejúčinnějším přírodním antibiotikem. Nejčastěji se užívá zevně, například k tišení bolesti zubů, léčí kuří oka i bradavice.
Včelí květní pyl
Obsahuje velké množství kaloricky výživných látek, je základem pro včelí krmnou kašičku. Pyl obsahuje i celou řadu vitaminů, minerálů, oceňovány jsou i jeho účinky na psychiku: uklidňuje nervy, mírní deprese a premenstruační syndrom.
Používáte med místo cukru a jiných sladidel? Víte, že si musíte dát pozor i při konzumaci včelích produktů, pokud jste alergičtí na včelí jed a včelí květní pyl?
Nový komentář
Komentáře
Víte, jaký med je nejlepší? Ten, který právě vytéká z medomedu. :)
Ano, můj tatínek je včelař a med od včel vytáčím dvakrát ročně :)
I já med můžu, na chleba do čaje. kupuji u včelařů a jsem spokojená.
Já dnes také snídala chléb s máslem a medem,medem sladíme i čaj,syn ochutnává i samotný.Máme med většinou od včelařů,patřil k nim i můj děda.
Miluju med Ale jedině přímo od včelaře, který se s kupovaným vůbec nedá srovnávat Zrovna dnes jsem snídala čerstvý rohlík s máslem a medem, to je moje zamilovaná snídaně
Med používám jen do těsta na perníky, skoro u toho musím mít roušku - z "vůně" medu je mi blbě . Jinak dětičky i manžel ho s klidem baští
Zkrystalizování já vítám, aspoň mi to neteče z chleba na všechny strany
Amálie: ano je to kvůli alergiím. Ale i to složení medu je příznivější pro naše organismy. Zjednodušeně něco jako: u nás rostou jablka, tak máme jíst více jablka a cizokrajné ovoce spíš pro spestření. Ale pro doplnění vitamínů, to co roste u nás.
U nás je včelařů jako hub po dešti-takže med používáme!!!!
Tak my si rádi dopřáváme pochoutku - čaj z vlastnoručně nasbíraných lipových květů oslazený lipovým medem. Podařilo se nám ho koupit od včelaře v Jeseníkách, pán přihodil bokem ještě dva ukázkové hřiby :))
mindulinka: Rychle zkrystalizování je známka kvality a vyzrálosti medu a ze stejné oblasti se má jíst med kvůli alergiím.
A dost důležitý je, aby se ty včely pásly tam, kde žijeme. Když bydlí někdo ve středočeským kraji, tak aby nebral med z Moravy.
Oprava: samozřejmě, že od včelaře prošel. Já jsem dneska mimo, co příspěvek to chyba
Je to asi půl roku čt v testovninách testovala med na enzymy a látky pro které ho kupujeme. Zakoupené sklenice neprošly ani jedna, ale domácí od včelaře ne. Určitě spoustu lidí odradí, že jakoby zbělá a zatuhne, ale pořád je výborný. A já vítám, že není tak strašně přeslazený.
med používám, na pečení a na zázvorový čaj. Dávám si pozor aby byl luční a český. Do některých jídel se opravdu víc hodí obyčejný cukr. Ale hlavně. Když si chci osladit život tak jdu po čokoládě
Amálie: ještě jsi zapomněla dodat, že se jedná většinou o směs českého medu s jiným. Máme přísné normy takže ten náš němci vykupují, smíchají s tím svým a za draho nám jej prodají. Protože ty jejich medy jsou většinou lesní a ty nesplňují normy.
Cukr v kuchyni nepoužívám a ani ho doma nemám, ale med
Miluju med.....
Uz druhy clanek o medu za tento tyden... to uz nejsou jina temata???
Medík já moc ráda...do čaje si ho dám jen občas..ale na chlebíček
Med mam rada, ale spis k prime konzumaci nebo na peceni, nez do caje (nesladim ani kavu ani caj ani bylinky). A dobra medovina taky neni k zahozeni (ikdyz tam asi bude hodne dobreho z medu zniceno, nicmene... )
Amálie: mne treba nejvic chutna akatovy a lesni (je fakt, ze jsem nikdy neresila, jestli je lepsi nebo ne A kupuju od znamyho vcelare )