Není příliš mnoho potravin, o kterých lze tvrdit, že jsou velmi zdravé a přitom i moc dobré. Rozhodně to však platí o medu. I staré čínské přísloví říká: „Med sto nemocí léčí a tisíci předchází.“

Základ medu tvoří cukry, a to především takzvané jednoduché, fruktóza, glukóza a sacharóza. Pro náš organismus jsou dobře zpracovatelné s rychlým uvolňováním do krve, působí tak jako okamžitý zdroj energie. Med je i zdrojem bílkovin, jejich množství je závislé na druhu medu, všeobecně se uvádí, že vyšší obsah bílkovin má med nektarový (květový). Med obsahuje dlouhý seznam důležitých vitaminů a minerálů, jsou to například vitaminy A, C, některé vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamin D, K, E... z minerálů např. vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík, železo.

Dále v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl či éterické oleje. Z celkového pohledu je to tedy úžasný koktejl životně důležitých a zdraví prospěšných látek. Účinky medu na lidské zdraví jsou více než blahodárné, často je proto nazýván elixírem zdraví a dlouhověkosti.

A jak vlastně tato lahodná pochutina vzniká? Včely sbírají nektar z květů nebo medovici produkovanou mšicemi a puklicemi. Působí na ně svými výměšky z hltanových žláz a uskladňují v plástvích. V nich med dozrává, zahušťuje se a mění své chemické složení.

Účinky medu
V minulosti lidé neznali cukr a hlavním sladidlem býval med. Čaj s medem proti nachlazení zná snad každý. Med má však i jiné léčivé účinky. Například jeho konzumace při horečce zmírňuje kvůli vysokému obsahu draslíku bolesti ve svalech. Ten se právě při zvýšené teplotě z těla vytrácí. Všichni určitě známe alespoň jeden ze starých a osvědčených receptů pro léčení nemocí dýchacích cest, kdy se med podává samotný nebo v kombinaci například s bylinkovými čaji, cibulí, česnekem, lékořicí, zázvorem, citronem, teplým mlékem a mnohými dalšími ingrediencemi, urychlujícími léčení.

I jedna lžíce medu po ránu dodá tělu energii při fyzickém i psychickém vyčerpání, zbaví vás nepříjemného nadýmání, zácpy i průjmu. Med rozpuštěný v teplém mléce je také balzámem na hlasivky a zároveň vám zaručí klidné a hluboké spaní. Med lze použít i jako omlazující výživnou pleťovou masku.

Med je považován i za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, je známý především svojí schopností ničit bakterie. Předtím, než lidé začali používat chemicky vyrobená antibiotika, med byl nedílnou součástí domácí lékárny. Med díky svému složení prokazatelně ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů, se kterými si naše tělo neporadí, přitom nemá neblahé vedlejší účinky chemických antibiotik.

Ať ho užíváme jakkoliv, samotný na lžičku nebo jako součást oblíbeného receptu, důležité je začít ho užívat včas, už při prvních příznacích nemocí, a dále pak pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení. (při používání medu jako sladidla do teplých nápojů je důležité vědět, že při teplotách vyšších než 45–50 °C se ničí jeho účinné látky)

Skladování medu
Včelí med ukládáme do temného prostoru, aby se světlem neznehodnocovaly účinné látky, vitaminy a minerály. Nejlépe jej uchováte při teplotě  20 °C. Za těchto podmínek vydrží poživatelný i několik let. Ale ani cukernatění medu není přitom na závadu. Naopak značí, že byl med zpracován správně a neobsahuje žádné přídatné látky, které cukernatění brání.

Mateří kašička
Mateří kašička je výživná látka, mimořádně bohatá na vitaminy, bílkoviny a aminokyseliny. Slouží ke krmení včelí královny, včelí dělnice ji vyrábějí ve slinných žlázách. Obsahuje celý komplex vitaminů B, vitamin B5 (kyselina pantothenová) a B6 ve vysokých koncentracích. Je jediným přírodním zdrojem čistého cholinacetátu. Dále obsahuje různé minerální látky, vitaminy A, C, D a E, enzymy, 18 různých aminokyselin a látky zabraňující rozmnožování baktérií a virů. Velmi dobře se osvědčuje v boji proti astmatu, jaterním onemocněním, zlomeninám kostí (fraktur), kožním chorobám a posiluje imunitní systém. Mateří kašička celkově osvěžuje organismus, oživuje jej a udržuje ve zdravém stavu kosti a klouby. Může ji konzumovat kdokoli nezávisle na věku a pohlaví.

Propolis
Propolis, lidově nazývaný „včelí kyt“, je látka oranžové barvy (mnoha odstínů), pro kterou mají včely všestranné použití. Jde vlastně původně o pryskyřici, kterou sbírají specializované včely. Pryskyřici potom včely obohatí sekrecí svých žláz, čímž ji přemění na propolis. Propolisem včely následně dezinfikují stěny úlu, jakož i veškerý povrch plástů. Propolis je významně obsažen i ve víčkách, jimiž včely uzavírají medové buňky a med se i přes dlouhé skladování nezkazí. Propolis působí proti virům a bakteriím, ale i proti parazitům. Je nejúčinnějším přírodním antibiotikem. Nejčastěji se užívá zevně, například k tišení bolesti zubů, léčí kuří oka i bradavice.

Včelí květní pyl
Obsahuje velké množství kaloricky výživných látek, je základem pro včelí krmnou kašičku. Pyl obsahuje i celou řadu vitaminů, minerálů, oceňovány jsou i jeho účinky na psychiku: uklidňuje nervy, mírní deprese a premenstruační syndrom.

Používáte med místo cukru a jiných sladidel? Víte, že si musíte dát pozor i při konzumaci včelích produktů, pokud jste alergičtí na včelí jed a včelí květní pyl?

Reklama