„Levárny“ nepáchají jen leváci
Slova „levota“ nebo „levárna“ se používají ve slangu pro podvod nebo podraz. Původ bude dílem ale v náboženství. V církevním prostředí bylo leváctví považováno za znamení ďábelského vlivu.
Eskymáci zase věřili, že každý levák je čaroděj.
Ještě dnes je v arabských kulturách leváctví považováno za závažné stigma a ukázání levé ruky při jídle je zde považováno za těžkou nepřístojnost.
V Indii a Indonésii je neslušné jíst levou rukou a v Indonésii je navíc neslušné přijmout levou rukou dar.
Japonský muž se mohl dříve rozvést se svou ženou, když zjistil, že je levačka.
Čím to je?
Mozek leváků je podle vědců strukturován odlišným způsobem, který umožňuje rozšíření jeho schopností, a geny, které určují levorukost, také ovládají vývoj jazykových center v mozku. Je zde upřednostňována, ale také více zatěžována pravá mozková hemisféra, která má na starosti to abstraktní v našem životě, zatímco levá je od té praktické stránky. Proto jsou také leváci například citlivější a mají vyvinutější fantazii. (Tady je potřeba zmínit ženy, které ať levačky, nebo pravačky využívají své mozkové polokoule vyváženěji než muži. Proto pro ně například empatie či fantazie a obrazotvornost není problém. Orientace v mapě už ano :)).
Musí mít leváci leváka?
Jsou-li oba rodiče leváci, je jen 26% pravděpodobnost, že levákem bude také jejich dítě.
Až tak jednoznačně dědičné to tedy zřejmě není. Dědí se jen pravděpodobnost.
Není to žádný med
Naštěstí už nežijeme ve středověku, kdy například Anglický král Jiří VI. byl jako levoruké dítě svým otcem Jiřím V. převychováván na praváka tak, že nosil na zápěstí dlouhý řetěz. Když syn použil levou ruku, otec zatáhl za řetěz v naději, že tím syna přeučí na praváka. Výsledkem „léčby“ byla těžká koktavost syna.
V některých afrických zemích bývalo zvykem, že dítěti-levákovi polili levou ruku vařící vodou a ponořili do bahna, dokud nervy v ruce neodumřely. Tak donutili dítě používat pravou ruku. |
- Mnoho leváků je mezi lidmi s poruchami učení a podobnými poruchami.
- U 12 000 žen levaček zjistili vědci až dvojnásobné riziko rakoviny prsu než u pravaček.
- Muži leváci jsou statisticky náchylnější k delikvenci.
- Ženy-levačky mají mužštější fyzické i psychické vlastnosti.
- Jiné výzkumy zase naznačují možnou souvislost s homosexualitou.
Borci leváci
Levoruký člověk upřednostňuje také levou nohu, což je skvěle využitelné například ve fotbale, kdy levonohý útočník umí soupeři pěkně zamotat hlavu (evidentně je v našem národním mužstvu nedostatek leváků, a nikoli naopak). Výhodu má také například levoruký šermíř.
Růst podílu leváků v populace je prý také příčinou odpovídajícího pokroku například v matematice, sportu a umění.
Vyskytují se i domněnky, že leváctví v nějaké míře souvisí s genialitou, inteligencí, tvořivostí, s uměleckými schopnostmi a s vizuálním myšlením.
Leváci se také rychleji než praváci rehabilitují po mozkové mrtvici.
Mnohdy je pohled na leváka otevírajícího konzervu k popukání. Taktéž při manipulaci s vývrtkou mívá levák více potíží (zvláště není-li jen levoruký, ale také levý. Též s ohledem na to, kolikátou láhev již otevírá). Při výrobě různých pomůcek se na leváky trochu zapomínalo. Naštěstí jsou mezi levorukými lidé s obchodním duchem, a tak vznikl jeden z mála specializovaných obchodů pro tuto část populace.
Pan Nacher je majitelem krámku „Levá ruka“, kde jsme našli mnoho pomůcek. Na první pohled jsou tyto předměty identické s těmi, které my praváci používáme běžně. Ale zkuste je jako „nelevák“ použít. Rázem zjistíte, jak je v běžném případě levákovi.
Pokusem o otevření konzervy otvírákem pro levoruké byste si patrně způsobili otevřenou zlomeninu zápěstí a stejně zkonstruovanou vývrtkou byste dřív provrtali láhev.
„Já sám levák nejsem, ale blízký kamarád mého syna má levoruká dvojčata,“ vypráví majitel. Když viděl problémy, které otec dvojčat musel řešit, a zpozoroval díru na trhu, rozhodl se pomoci nejen kamarádovi, ale mnoha dalším.
V pražské Křižíkově ulici tak vznikl tenhle krámek. Na nedostatek zákazníků si rozhodně nemůže stěžovat. „Máme ještě pobočku v Brně a nestíháme uspokojovat poptávku,“ vypráví pan Nacher.
„Je ještě ale hodně věcí, které bychom rádi nabídli,“ říká. „Například bohužel ještě nemáme dodavatele na ruční kráječ na chleba, na který se zákazníci hodně ptají,“ vysvětlil. „Momentálně jsem prodal levorukou kytaru a už se dva lidé ptali na další,“ dodal.
Hned v obchodě jsme také narazili na zákazníka, který spěchal koupit svému synovi psací potřeby. „Potřebuji pero pro syna, protože to levoruké se nerozmazává. Je to bezva vynález. Jestli tam uvidím něco dalšího, tak mu to vezmu také. Slyšel jsem, že je k dostání i levoruké ořezávátko. A ještě mu určitě koupím nůžky. Je prima, že výrobci myslí i na leváky. Než se syn narodil, ten problém mě ani nenapadl,“ uvedl Pavel z Prahy.
Doby, kdy se leváci násilně přeučovali, jsou naštěstí pryč. Mezi námi je ale ještě hodně starších lidí, kteří předělávání pamatují na vlastní kůži.
Československé školské předpisy označily roku 1967 přecvičování za nepřípustné. Oficiálně bylo zrušeno výnosem ministerstva školství z 10. února 1967.
„Levé“ nůžky jsem si akčně a s radostí zakoupila i já sama. Problém při stříhání nehtů na opačné ruce máme totiž, jak mi dáte jistě za pravdu, praváci i leváci úplně identický. :-)
Máte doma leváka? Nakupujete potřeby pro leváky? Víte o takové možnosti? Jste levák? Jak se vám žije jako levákovi, co hemisféry, nezlobí?
Nový komentář
Komentáře
Kassy: výjimka byl Hendrix - viz - http://www.jimi-hendrix.wz.cz/target1.html. Měl extra kytaru, ale pro praváka, jen si ji otočil na druhou stranu.
Paní Kudláčková, děkuji Vám moc za zjištění adresy.Určitě při nejbližší příležitosti obchod navštívím.
Jsem absolutní levák, a ač narozena až v roce 1975, tak mě také zkoušeli přeučit. Naštěstí marně. Ale často sem se setkávala s nepochopením. Když jsem pracovala v masně, jedna zákaznice se odmítla nechat ode mě obsloužit, když jsem chtěla sekat maso levou rukou. Nedokázala pochopit, že levá je pro mě co pro ni pravá. Jinak obchod doporučuji, mají tam pro leváky dobré vychytávky např. pravítko, sešit, naběračku, hodinky. I když pro mě třeba v práci závidí, že držím myš v pravé ruce (protože tak všude jsou připojené a nebaví a občas to ani nejde předělat) a proto dokážu si levou rukou dělat potřebné poznámky :-)
drizzle: s partnerem jsme oba nevyhranění, on pravák já levák - máš vidět naše navigovaní. Řeknu v pravo a on odbočí doleva, máma na zadním sedadle se diví kam je to teda správně a dostane se jí odpovědi, že přesně tak jak to proběhlo. Jediná spolehlivá metoda jak naznačit správný směr je ukázat rukou
Btw: Ty obrácený hodiny jsou přehnaný, levák nemá problém v tom jak vnímá strany, nebo jo?! já s tím nikdy problém teda neměla...Jo a propisky vždycky kupuju dražší s tenounkým hrotem, všechny jiný si rozmazávám, ale ta tenká linka beztak vypadá líp
Ale pero slešl pro leváka jsem nikdy neměla
Do asi sedmi let jsem všechno dělala obouma rukama- kreslila, psala, jedla prostě jak se mi chtělo...Nakonec jsem si "vybrala" levou ruku k psaní, kreslení a stříhání (nůžky pro leváka mi koupila teta když mi byly 4 roky, tzn. v roce 1992; ty nůžky používám doteď a nepotřebovaly ani jednou nabrousit, jsou furt hodně ostré)..V dětský psychologický poradně, řekli, že jsem nevyhraněnej levák...Takže myš mám normálně napravo, brambory taky škrábu pravou, nožem krájím levou rukou, pletu, háčkuju a paličkuju podle toho jak se mi zrovna chce
...nevidím v tom problém...Akorát mám v levý ruce o hodně víc síly, takže v tramvaji nebo metru se držím jen levou....
Solei: Já bych dítěti ještě určitě koupila levoruké nůžky. Ty mi přijdou užitečnější než levoruká škrabka, kterou MMCH u nás nakonec používá pouze pravoruké dítě. Odkoukal od tatínka, že škrabkou se škrábe od těla, ale to mu logicky tou pravorukou nejde, takže používá levorukou.
verahl: Proboha " přivazovat levou ruku k lavici"? To je paní učitelka po přímé linii potomek rodu Mengeleů ne?
Jeremi: JJ, přesně tak, je to k ničemu. Levorukému dítěti koupím hrneček s obrázky po celém obvodu a jedinou vymožeností pro leváka bude doma levoruká škrabka (nebo bude škrábat tatínek nebo se uvaří rýže a basta.
jsem levačka, předměty v tomto obchodně jsou ale natolik drahé, že se raději budu učit manipulaci s předměty určenými většině. Nehledě na to, že jsem přesvědčena o jejich přispění k motorickým schopnostem jedince. Žádnému levákovi ani dítěti, nebudu ulehčovat život speciálními vynálezy, není to postižení ale vloha.
Já levák jsem a i když jsem narozená v roce 1969, k mé učitelce v 1. třídě se zákaz přeučování leváků bohužel nedonesl, takže mně začala přivazovat levou ruku k lavici, abych psala pravou - za dva dny jsem začala koktat, tik v oku a noční pomočování mně trápilo až do 15 let. Jsem ale levák jak Brno, nejsem schopná si pravou udělat vůbec nic
Plést mně naučila až přítelkyně na intru, když ji napadlo sednout si proti mně čelem a pak jsem konečně záhady hladce, obrace pochopila - na mateřské jsem si tím dokonce přivydělávala. Pomůcky pro leváky většinou nepoužívám, nějak mi do ruky nesedí
Mám levorukého otce i manžela. Táta patří k přeučované generaci, naštěstí se to na něm nepodepsalo třeba koktáním (jako na manželově rovněž přeučené levoruké tetě). Na druhou stranu ale to přeučení zavinilo, že má dodnes "obě ruce levé" - té šikovnější levé nebyla dána možnost, aby se rozvíjela, a pravá prostě byla od přírody nešikovná.
Manžel je nepřeučený, doopravdický levák. Levorukých pomůcek doma pár máme, ale ne moc, manžel je kupodivu nemá rád. Jak celé jeho dětství a mládí takové vymoženosti nebyly, naučil se zvládat nástrahy pravorukého světa (třeba škrabkou na brambory škrábe tak, že tu pravorukou drží v levé a škrábe směrem od těla). Věci pro leváky ho prý jen zbytečně matou.
Jsem levák, píšu pravou (v první třídě jsem takový ty "přípravný" úkola psala oběma, pak učitelka a rodiče rozhodli, že pravou to půjde líp - ale píšu jak prase
), příbor držím normálně, ale malou lžičku držím v levé, stříhám taky pravou, ale většinu běžných věcí (žehlení, zametání, krájení, ve škole kreslení, rýsování, injekce...)dělám levou. Myš ovládám pravou, ale touchpad na notebooku levou. Takže jsem možná spíš obouruká (a levá na obě ruce, jak s oblibou říká manžel
).
s tou dědičností to asi tak horký nebude,já i můj bratr jsme jediný leváci z rodiny a ikdyž jsme ročník 1972 a 1974 tak nás rodiče museli předělat na "praváky" ať jsme chtěli nebo ne,protože na naší základce prostě leváci "nebyli"...Ale zůstalo jen u toho psaní,ostatní děláme levou
Nevím, jak je to s tou dědičností, ale já jsem levák, můj syn také a synovec je také levák. Jsme taková rodinka leváků, ale nějaký problém v tom nevidím. Akorát máme příšerné písmo. Pár leváků znám a nepíší o nic lépe.
gentiana: No to opravdu není úplně nejlepší nápad
) - je všude stejně vysoká, má všechny zářezy stejně hluboké a je kolmo na struny? Stejně tak ořech (to je ten kousek, o který se opírají struny mezi kolíky a hmatníkem). Zrovna u dvanáctistrunky by mě docela překvapilo, kdyby to všechno bylo přesně rovné a souměrné, protože tam jsou struny velmi různých tlouštěk. Ono se to nezdá, ale i takové detaily mají na ladění a zvuk kytary poměrně velký vliv.
Schválně se té kytaře zkus podívat na kobylku (
michaela.kudlackova: Takže já podle všeho používám celý mozek. Taky dobré vědět
Kassy: Kytara je otcova dvanáctistrunka
, kupoval ji někdy v pětaosmdesátým nebo tak někdy za mnoho tisíc, z čehož soudím, že inštrument na klepání koberců to nebude. Tata hrával hodně, často a rád, ale dávno tomu nazad.
Kdysi jsem se na ni pokoušela naučit, ale začínat s dvanáctistrunkou je prý docela blbý nápad.
Astřička: Já myslím, že něco bude na těch hemisférách...já jsem například ortodoxní pravák, tak držím opačně i příbor, neb bych si levačkou nejpíš připíchla na vidličku oko.
Manžel je levák. Jí levou, píše levou, utahuje šrouby levou, ale třeba myš používá pravačkou. Já jsem zase pravák, ale když se třeba kloužu po ledě, tak levou dopředu, překládat na bruslích taky umím líp doleva, na koloběžce se odstrkuji levou... Asi jak kdo a jak co dělá. Jinak si myslím, že je to celkem jedno kdo je levák či pravák.