Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Julius Caesar a mnoho dalších velikánů dějin se muselo potýkat s problémem, který byl ještě začátkem minulého století pokládán za tělesnou vadu. V některých kulturách je dokonce upřednostňování levé ruky při některých činnostech považováno za neslušné, nebo dokonce trestuhodné.

 

„Levárny“ nepáchají jen leváci

Slova „levota“ nebo „levárna“ se používají ve slangu pro podvod nebo podraz. Původ bude dílem ale v náboženství. V církevním prostředí bylo leváctví považováno za znamení ďábelského vlivu.

Eskymáci zase věřili, že každý levák je čaroděj.

Ještě dnes je v arabských kulturách leváctví považováno za závažné stigma a ukázání levé ruky při jídle je zde považováno za těžkou nepřístojnost.

 

V Indii a Indonésii je neslušné jíst levou rukou a v Indonésii je navíc neslušné přijmout levou rukou dar.

Japonský muž se mohl dříve rozvést se svou ženou, když zjistil, že je levačka.

 

Čím to je?

Mozek leváků je podle vědců strukturován odlišným způsobem, který umožňuje rozšíření jeho schopností, a geny, které určují levorukost, také ovládají vývoj jazykových center v mozku. Je zde upřednostňována, ale také více zatěžována pravá mozková hemisféra, která má na starosti to abstraktní v našem životě, zatímco levá je od té praktické stránky. Proto jsou také leváci například citlivější a mají vyvinutější fantazii. (Tady je potřeba zmínit ženy, které ať levačky, nebo pravačky využívají své mozkové polokoule vyváženěji než muži. Proto pro ně například empatie či fantazie a obrazotvornost není problém. Orientace v mapě už ano :)).

 

Musí mít leváci leváka?

Jsou-li oba rodiče leváci, je jen 26% pravděpodobnost, že levákem bude také jejich dítě.

Až tak jednoznačně dědičné to tedy zřejmě není. Dědí se jen pravděpodobnost.

 

Není to žádný med

Naštěstí už nežijeme ve středověku, kdy například Anglický král Jiří VI. byl jako levoruké dítě svým otcem Jiřím V. převychováván na praváka tak, že nosil na zápěstí dlouhý řetěz. Když syn použil levou ruku, otec zatáhl za řetěz v naději, že tím syna přeučí na praváka. Výsledkem „léčby“ byla těžká koktavost syna.

 

 

V některých afrických zemích bývalo zvykem, že dítěti-levákovi polili levou ruku vařící vodou a ponořili do bahna, dokud nervy v ruce neodumřely. Tak donutili dítě používat pravou ruku.

 

Chudáci leváci

- Mnoho leváků je mezi lidmi s poruchami učení a podobnými poruchami.  

- U 12 000 žen levaček zjistili vědci až dvojnásobné riziko rakoviny prsu než u pravaček.  

- Muži leváci jsou statisticky náchylnější k delikvenci.

- Ženy-levačky mají mužštější fyzické i psychické vlastnosti.

- Jiné výzkumy zase naznačují možnou souvislost s homosexualitou.

 

Borci leváci

Levoruký člověk upřednostňuje také levou nohu, což je skvěle využitelné například ve fotbale, kdy levonohý útočník umí soupeři pěkně zamotat hlavu (evidentně je v našem národním mužstvu nedostatek leváků, a nikoli naopak). Výhodu má také například levoruký šermíř.

Růst podílu leváků v populace je prý také příčinou odpovídajícího pokroku například v matematice, sportu a umění.

Vyskytují se i domněnky, že leváctví v nějaké míře souvisí s genialitou, inteligencí, tvořivostí, s uměleckými schopnostmi a s vizuálním myšlením.

Leváci se také rychleji než praváci rehabilitují po mozkové mrtvici.

 

Levák není nešika

Mnohdy je pohled na leváka otevírajícího konzervu k popukání. Taktéž při manipulaci s vývrtkou mívá levák více potíží (zvláště není-li jen levoruký, ale také levý. Též s ohledem na to, kolikátou láhev již otevírá). Při výrobě různých pomůcek se na leváky trochu zapomínalo. Naštěstí jsou mezi levorukými  lidé s obchodním duchem, a tak vznikl jeden z mála specializovaných obchodů pro tuto část populace.

 

Pan Nacher je majitelem krámku „Levá ruka“, kde jsme našli mnoho pomůcek. Na první pohled jsou tyto předměty identické s těmi, které my praváci používáme běžně. Ale zkuste je jako „nelevák“ použít. Rázem zjistíte, jak je v běžném případě levákovi.

Pokusem o otevření konzervy otvírákem pro levoruké byste si patrně způsobili otevřenou zlomeninu zápěstí a stejně zkonstruovanou vývrtkou byste dřív provrtali láhev.

„Já sám levák nejsem, ale blízký kamarád mého syna má levoruká dvojčata,“ vypráví majitel. Když viděl problémy, které otec dvojčat musel řešit, a zpozoroval díru na trhu, rozhodl se pomoci nejen kamarádovi, ale mnoha dalším.

V pražské Křižíkově ulici tak vznikl tenhle krámek. Na nedostatek zákazníků si rozhodně nemůže stěžovat. „Máme ještě pobočku v Brně a nestíháme uspokojovat poptávku,“ vypráví pan Nacher.

„Je ještě ale hodně věcí, které bychom rádi nabídli,“ říká. „Například bohužel ještě nemáme dodavatele na ruční kráječ na chleba, na který se zákazníci hodně ptají,“ vysvětlil. „Momentálně jsem prodal levorukou kytaru a už se dva lidé ptali na další,“ dodal.

Hned v obchodě jsme také narazili na zákazníka, který spěchal koupit svému synovi psací potřeby. „Potřebuji pero pro syna, protože to levoruké se nerozmazává. Je to bezva vynález. Jestli tam uvidím něco dalšího, tak mu to vezmu také. Slyšel jsem, že je k dostání i levoruké ořezávátko. A ještě mu určitě koupím nůžky. Je prima, že výrobci myslí i na leváky. Než se syn narodil, ten problém mě ani nenapadl,“ uvedl Pavel z Prahy.                                                                                                                                                                                 

 

Doby, kdy se leváci násilně přeučovali, jsou naštěstí pryč. Mezi námi je ale ještě hodně starších lidí, kteří předělávání pamatují na vlastní kůži.

 

Československé školské předpisy označily roku 1967 přecvičování za nepřípustné. Oficiálně bylo zrušeno výnosem ministerstva školství z 10. února 1967.

 

  

 „Levé“ nůžky jsem si akčně a s radostí zakoupila i já sama. Problém při stříhání nehtů na opačné ruce máme totiž, jak mi dáte jistě za pravdu, praváci i leváci úplně identický. :-)

     

Máte doma leváka? Nakupujete potřeby pro leváky? Víte o takové možnosti? Jste levák? Jak se vám žije jako levákovi, co hemisféry, nezlobí?

Reklama