Když byl v roce 2003 poprvé uveden film Kobova garáž v televizi, jen málokdo znal jména Kateřina Janečková, Michal Novotný, Patrik Stoklasa, Albert Čuba a další. Tento dvoudílný snímek si můžete připomenout na přelomu dubna a května. Začínající umělci si v něm zahráli společně s Valérií Zawadskou, Andrejem Hrycem, Veronikou Freimanovou a Pavlem Křížem a dalšími zkušenými herci.

Román Zdeňka Zapletala Kobova garáž vyšel poprvé v roce 1992 a hned vyvolal velký zájem čtenářů, sklidil i příznivý ohlas kritiků. Dvoudílný stejnojmenný film vznikl na motivy této literární předlohy.

  • 1. díl Bod mrazu - 29. 4. 2009 na ČT1 ve 23.25 hodin

Stalinova přezdívka z ilegality „Koba" se připomíná v názvu garáže v areálu jednoho pasťáku. Sem chodí chovanci ústavu kouřit, fetovat nebo připravovat útěky a snít sny o svobodě. Vypravěčem příběhu je novinář, který sbírá materiál pro reportáž z výchovného ústavu. Nejprve jako nezúčastněný pozorovatel, později do hry sám vstupuje jako jeden z aktérů. Do propletence osudů skupinky mladých lidí patří i příběh osmnáctileté studentky Simony. S lidmi z pasťáku nemá nic společného. Ovšem jen do určité doby.

  • 2. díl Bod tání - 6. 5. 2009 na ČT1 ve 23.25 hodin

Drsně-romantický příběh mladých zločinců se osudově protne s realitou dívky Simony. Při nočním návratu z koncertu na ni kdosi zaútočí. Je vážně zraněna a musí se podrobit operaci natržené sleziny. Nekomunikuje se svými nejbližšími, odmítá sdělit podrobnosti o napadení, rozchází se se svým chlapcem. Rámec všeho dění tvoří listopadové události, do kterých se aktivně zapojila Simonina matka a její přítel. Soukromé drama její dcery v konfrontaci s očekáváním nových společenských nadějí předznamenává náhlou dospělost.

Natočilo Centrum dramatické tvorby Televizního studia Ostrava
Dramaturg: Marča Arichteva
Vedoucí výroby: Marcela Rovnaníková
Scénář: Zdeněk Zapletal
Kamera: Petr Kožušník
Režie: Jindřich Procházka

Hrají: Kateřina Janečková, Michal Novotný, Albert Čuba, Patrik Stoklasa, Norbert Lichý, Andrej Hryc, Pavel Kříž, Veronika Freimanová, Valerie Zawadská, Jakub Przebinda a další

 

Kam dál?

Rozhovor s Katkou Janečkovou

Reklama