Seriál Ošklivka Katka bude vysílat TV Prima až do dubna tohoto roku. Máme pro vás rozhovor s jeho hlavní protagonistkou, seriálovou ošklivkou Katkou Janečkovou.

Jaký je to pro ženu pocit, hrát ošklivou?
Z ženského hlediska moc nevím. Brala jsem to jako herečka, která dostane roli. Zajímalo mě to a lákalo víc než hrát třeba princeznu. Člověk se nemusí kontrolovat, může si dovolit víc komiky a podobných věcí. Nestyděla jsem se za to, že se převlékám za ošklivou.

Ve skutečnosti ale ošklivá nejste, v seriálu proběhne proměna na krásku. Myslíte si, že jste krásná?
Nemyslím si, že jsem krásná, ale řekla bych, že jsem průměrně přirozeně hezká holka. Ani ošklivá, ani extrémní kráska.

Kateřina Janečková

Narodila se 7. května 1983 v Šumperku. Její maminka je herečka, tatínek režíruje, je tedy celkem pochopitelné, že se Katka vydává na hereckou dráhu. Poprvé stojí před kamerou asi v osmi letech při natáčení klipu Čerešně Hany Hegerové: „Vlastně asi nevím, jestli se to někdy vysílalo,“ dodává Katka. Je absolventkou ostravské konzervatoře, nyní je na volné noze v Praze, hraje v  Divadle Bez Zábradlí a ve studiu Saint Germain klubu Rock Café. Kromě hraní ji baví přítel, různé sporty, stolní fotbal, plavání, lyžování a cestování.

Filmografie:
  Když se slunci nedaří (1995)
  Ruth (1995)
  Z nudy (1999)
  Kytice (2000)
  Kobova garáž (2003)
  Rodinná pouta (2004)
  Restaurace U Prince (2005)
  Náves (2006)
  Všichni do jednoho (2007)
  Proč bychom se netopili (2008)
  Ošklivka Katka (2008)

A jaký je to pocit hrát krásku?
Je to daleko větší zodpovědnost, než být za ošklivou. U ošklivé buď řeknou: „Jo, ta je hnusná,“ nebo: „No, mně nepřijde jako hnusná.“
Když máte hrát krásku, tak spousta lidí, i když vás nalíčí sebelíp, řekne: „Tohleto že je kráska, to jděte do háje.“ Každý má jiný vkus. Takže hrát krásnou je pro mě těžší než shodit se a zahrát si tu ošklivou.

Setkal jsem se s názory, že Ošklivka Bety se v té proměně povedla víc, kdežto u Katky mi kdekdo říká: „Ta holka je hezká, to se jim moc nepovedlo.“ Co si o tom myslíte?
Také jsem se s tímhle názorem setkala. My jsme Katku nechtěli dělat úplně ošklivou a extrémně ji pitvořit. Pan režisér to chtěl vést víc do komedie, přál si, aby to byl spíš proměna z mladé nezkušené holky, takové trochu blbky, co leží jen v knihách, která se najednou ocitne ve velkém světě. Ne jen, že se z ošklivé stane hezká holka, ale také že se z nezralého dítěte stane vyzrálá žena.

S kým jste si v seriálu nejvíc rozuměla – je někdo, s kým se stýkáte i dál?
Popravdě řečeno jsme skončili natáčení nedávno. Nahromadilo se nám každému tolik práce, že se nemáme čas stýkat. Věřím ale, že se na sebe těšíme a že se vždycky rádi uvidíme. Byla to pro mě zatím asi úplně nejlepší banda lidí, které jsem na natáčeních potkala.
Nerozděluji ty lidi, takže vám neřeknu, s kým jsem si rozuměla nejvíc. Hodně času jsem trávila v rekvizitárně, to bylo takové moje útočiště. Během svátků jsme byli s přítelem u jednoho z těch chlapíků od rekvizit na chatě na návštěvě, máme to blízko.
Ale ráda uvidím všechny.

Natáčení Ošklivky Katky už skončilo, seriál na Primě poběží do dubna, budete se v televizi objevovat v nějaké pravidelné roli i po té?
V tuhle chvíli nevím. Mám nabídku točit s lidmi ze zlínské fakulty absolventský film a to je, co se týče filmové práce, jediná věc, kterou vím do budoucna. Žádnou další nabídku zatím nemám, takže netuším.

Vám se ještě chce dělat absolventské filmy a podobné věci? Určitě teď máte možnost získat lepší nabídky...
Jsem pořád na začátku. Že jsem často v televizi? No, tak jsem asi trochu populární člověk, ale to ještě neznamená, že jsem nebo nejsem kvalitní herečka. S těmi studenty mě hrozně moc baví pracovat. Jsou také na začátku, víc hledají, víc se snaží tvořit.
Navíc je to moje generace, takže si tím i dělám kontakty do budoucna. To, že jsem momentálně známá, nic neznamená. Až Katka skončí v televizi, nikdo nebude vědět, kdo jsem. Takže mě to nijak neřadí do skupiny lidí, kteří nemohou pracovat třeba i zadarmo se studenty. Naopak, moc se na to těším.

Vy jste původně nechtěla hrát seriály, nechtěla jste tuhle hereckou slávu, změnil se váš názor v průběhu natáčení?
Změnil se hodně a jsem za to strašně ráda. Ale nezměnil se natolik, abych už dělala jenom komerční projekty. Divadlo moc herce neuživí. Seriál i divadlo jsou zábava, ale „nekonečný seriály“ mi přijdou spíš jako továrna než umění.
Je to ale obrovská zkušenost, člověk se naučí pracovat se světlem, s kamerou... Kde má stát, jak má stát... nebo třeba rychlost učení se textů, vlastně ze dne na den. To je k nezaplacení.

V seriálu jste hrála už před Ošklivkou Katkou, byla to Rodinná pouta. Proč jste s Rodinnými pouty skončila?
Právě proto, že jsem byla ze školy a z divadla zvyklá na roli víc pracovat a lekla jsem se. Připadalo mi, že je to tak trochu jako podvod. Dneska už vím, že to tak není, je to jiný druh práce.
Já, jak jsem mladá, tak potřebuji, aby se mnou pracovali na 200 %, to v seriálu nejde. Divadlo je větší dřina.
Když jsem vyšla ze školy, byla jsem nadšená a naivní. Jsem taková asi trochu pořád. Chtěla bych zatím dělat nekomerční nebo krátkodobé projekty. A nekonečné seriály až ve chvíli, kdy budu muset živit rodinu.

Vzala byste roli Ošklivky znovu?
Asi ano. Ze začátku jsem trošíčku trpěla a bála se, jestli to celý rok zvládnu. Nakonec mi to strašně pomohlo v názorech i práci. Člověk nemá moc času řešit jiné problémy, tak jsem se je naučila odbourávat – pomohlo mi to a obohatilo mě to i v osobním životě. Takže ano, vzala bych to znovu.

Jak na Ošklivku reaguje okolí, třeba maminka?
Máma chce, abych už zase vystupovala sama za sebe, abych nemusela chodit na akce v kostýmu.
Třeba mám takovou příhodu: Mamka je herečka v jihlavském divadle a pozvali nás na besídku, kousek od Jihlavy, do Brtnice. Měl to být otevřený rozhovor s lidmi a já musela jet v kostýmu. Máma se mi celou dobu smála: „Proboha, proč z tebe dělaj takovouhle obludičku. Já už chci, abys byla moje krásná Kača.“
Ale jinak je asi hrozně ráda, že jsem to vzala. Ona mi vždycky nadávala, když jsem tvrdila, že nikdy nechci hrát v nekonečném seriálu. Doufá, že mi to pomůže do budoucna.

Co vás na vaší současné popularitě nejvíc štve?
Asi rozhovory. Já ještě nemám úplně ustálené názory, ještě si nepřipadám jako úplně vyrovnaný, ustálený člověk. Moje názory se různě mění a nikdy si nejsem jistá, že když něco řeknu teď, tak si to budu myslet ještě za půl roku.
Nevadí mi, že hraju a lidi mě poznávají. Vadí mi, když někdo chce, abych se k něčemu vyjadřovala.

A co se vám na popularitě líbí, je-li něco takového?
Nepociťuji, že bych byla populární. Když už mě někdo pozná a chce podpis, nebo mě chválí skrz Katku, jsem ráda, že se to těm lidem líbí. Neberu si to ale tak a neudělá mi to takovou radost, jako kdyby za mnou někdo přišel po divadle. Jak už jsem říkala, popularita u mě ještě naznamená kvalitu.

Vy hrajete i divadlo. Máte teď nějaký nový projekt v téhle oblasti?
Máme zrovna dva dny před premiérou hry „Léto“ ve studiu St. Germain klubu Rock Café, které funguje necelé dva roky, takže o něm zatím moc lidí neví... přijďte se podívat (smích).

SOUTĚŽ
Vyhrajte dvě vstupenky na představení Šampionky,
ve kterém hraje Katka Janečková
jednu z hlavních rolí!

Představení proběhne 16. února 2009 v Divadelním sále klubu Rock Café, Národní 20, Praha 1. Soutěž ukončíme 10. února 2009 o půlnoci.

Vyhrát dvě vstupenky můžete, pokud správně odpovíte na otázku:

     Kolik dětí a jaké by jednou chtěla Katka Janečková mít?
       a) Dvě, kluka a holku.
       b) Dva kluky.
       c) Dvě holky a jednoho kluka.
       d) Jedno, nejraději holčičku.

Odpovědi pište SEM!(klikni)

Ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce, který od nás získá dva lístky na představení Šampionky.


Vítězkou se stává čtenářka s nickem: zezule

Gratulujeme, budeme Vás kontaktovat!


Šampionky

     Autor: Cladude Confortes
     Překlad: J. Neumann
     Hudba: M. Melínek

     Režie: Jaromír Janeček
     Obsazení: Simona Postlerová/Pavla Rychlá, Kateřina Janečková, Zuzana Katolická/Monika Höppner, Michal Malátný

Tři ženy běží Maraton. Jedna poprvé, druhá je uznávaná šampionka, třetí veteránka běžící naposledy. Jsme svědky závodu od startu až do cíle. Herečky na jevišti neustále běží a přitom se, ve své snaze vyhrát, dostávají do nejrůznějších situací, které tak náročný závod skýtá. Prožívají situace neuvěřitelně komické, chvíle euforie i zoufalství, uzavírají krátkodobá spojenectví, vymýšlejí intriky, pomáhají si i si vzájemně podrážejí nohy. Po chvíli pochopíme, že se před námi vlastně odehrává celý lidský život, se všemi jeho radostmi i strastmi. Zrození je startem, smrt cílem. Zpočátku velmi komediální text tak v druhé polovině hry získává filosofickou rovinu. Čím je představení, pro neustále běžící herečky, fyzicky náročnější, tím je pro diváky atraktivnější. Ve hře je také postava jakéhosi komentátora dění na jevišti, startéra, hudebníka a zpěváka, kterého hraje frontmen skupiny Chinaski Michal Malátný. Maraton běží: členka Divadla na Vinohradech Simona Postlerová alternující s Pavlou Rychlou, Kateřina Janečková a Zuzana Katolická v alternaci s Monikou Höppner.

V bulváru a na internetu se objevily vaše fotky z natáčení (tuším Návsi), kde se svlékáte. Svlékla byste se kvůli roli před kamerou ještě někdy, po téhle nepříjemné zkušenosti?
Tohle jsem předvídala. Když jsem točila Náves, tak po mně chtěl pan režisér, abych se svlékla čelně na kameru do okna. Hádala jsem se s ním a říkala mu, že to není potřeba. Bylo to vysílané v osm a dalo se to udělat i jinak, aby to mělo ten efekt a nebylo to vyloženě „echt kozy ven“.
Pokud nejde o film, ve kterým má ten sex být vidět a má tam být naturálně, tak se to dá vždycky udělat decentně a umělecky, a nemusí tam být odhaleno nic.
Nakonec jsme se domluvili na profilu, pan režisér byl sice naštvaný, ale já mu říkala: „Dneska už je možnost stopnout si obraz a dát nahé fotky na internet. Já nechci mít někde nahé fotky, jsem sice herečka, ale mám problém se svlékáním.“
Když se to objevilo v bulváru, tak jsem si řekla: „Zaplaťpánbůh, že jsem si to uhádala, dneska bych tam byl čelně.“ Jsem stydlivý člověk, třeba porno bych nemohla točit ani náhodou. Na to ať si vybírají jiné typy hereček. Svlékat se do budoucna nemám v úmyslu.

Takže ta zkušenost je hodně špatná...
Mně je jasné, že toho ten bulvár zneužije. Někdo se fotí do Playboye a má za to obrovské peníze, já to nepotřebuji. Ani nevidím důvod, proč bych měla být zadarmo nahá v novinách, které si přečte milion lidí. Tělo chci ukazovat svému příteli, a tím to končí.

Nechcete být sexuální symbol?
Ne, nechci. Navíc, člověk je kolikrát víc sexy ve spodním prádle než nahý. Nedělá mi problém fotit se ve spodním prádle nebo nafotit akty, kde nebude nic vidět a bude to sexy. Dělá mi problém naturalisticky se svléknout a „vyfoťte si moje prsa zepředu, natočím vám tohle, roztáhnu vám nohy...“ To prostě ne.

Vím, že se brzy na obrazovce se objeví i další seriál s vámi, co to bude...
To myslíte Vodáky?

Tuším, že se to jmenuje: Proč bychom se netopili...
No ano, to jsou Vodáci. Je to desetidílný seriál České televize, podle knih pana Šmída. Točil to Petr Nikolaev. První díl poběží, myslím, šestadvacátého ledna.

Pro lidi, co tu knihu neznají, prozraďte nám, aspoň trochu, o čem ten seriál bude?
Je to taková vodácká klasika a milá romantická komedie, o všem možném. Říká se třeba, že když si chce někdo ověřit, jestli mu bude fungovat vztah, tak má s tím člověkem jet na týden na vodu, aby zjistil, jestli to bude klapat. Na internetu jsou o seriálu stránky, tak se na ně koukněte.

Vy sama jezdíte na vodu?
Nejsem pravidelný vodák, ale párkrát jsem byla a mám to hrozně ráda. Kdykoli bude příležitost, pojedu.

Už jste se cvakla?
Samozřejmě několikrát. Na vodě se dost pije, to je také docela známé, to pak není tak těžké loď otočit (smích).

Co nejraději snídáte?
Já léta vůbec nesnídala, potom jsem měla nemocný jícen, tak jsem se snídat naučila, ale snídám málo. Většinou nějakou sušenku, nebo něco sladšího. Teď zrovna cukroví (smích).
Já vstávám na poslední chvíli a za deset minut jdu z domu. Po cestě si koupím sušenku a na místě, kam přijdu, si dám čaj a k němu ji sním.
Nevstanu o hodinu dřív, abych se nasnídala.

Takže mlsáte sladké?
Mlsám, ale ne extrémně.

A jak to děláte s figurou?
Já mám strašně rychlý metabolismus. Trochu mi to i vadí, chtěla bych přibrat. Byla jsem na štítné žláze u různých doktorů, ale bylo mi řečeno, že to mám geneticky po rodičích.

Takže budete celý život malá a hubená – to je neštěstí...
(Smích) Šanci přibrat mám až po dítěti. Žena by měla být žena, aby ji bylo za co chytit. Já jsem stále na půl cesty dítě. Kupuju si poslední dětskou a první dámskou velikost.

Dnešní trend je přece skoro Twiggi...
To se mi moc nelíbí. Líbí se mi, když je žena akorát, ne když má díru mezi stehny a lezou jí žebra.

Je to váš případ?
Kdybych měla o deset centimetrů víc, tak asi ano. Já jsem spíš malá a drobná, ale nemám do toho daleko. Zachraňuje mě, že mám prsa, jinak bych se mohla vrátit na základku (smích).

Měla jste někdy nějaký ulítlý účes?
Mám celý život dlouhé vlasy, teď zrovna řeším, že bych se poprvé ostříhala na krátko. Na Katce mi zkrátili vlasy a ostříhali ofinku, to mě nabudilo k tomu, že bych zkusila něco jiného.
Když jsem byla mladší, dělala jsem si takové... říkám tomu „hovínka na hlavě“ (smích). Zamotala jsem si proužky vlasů na hlavě a vypadala trochu jako podvodní mina.

A s tím jste šla normálně ven?
Udělala jsem si to občas i na premiéru v divadle. Dělala jsem to, když jsem byla mladší, dneska už moc ne. Také jsem si i pletla copánky a dávala do nich různobarevné gumičky.

Nechala byste se ostříhat dohola?
Klidně. Hrozně bych to chtěla zkusit, ale bojím se. Ideálně, kdyby to bylo kvůli nějaké roli, abych to nemusela udělat sama.
Já jsem na svých vlasech hrozně závislá a bojím se, že když je shodím, tak mě to rozhodí psychicky.

Je něco, co bytostně nesnášíte?
Politiku, lidskou blbost, závist, pomluvy a intriky. Je to věc, která mi dělá úplně špatně. Párkrát v životě jsem se s tím už setkala. Nikdy to nepochopím. Skoro mě až fascinuje, jak se někteří lidé umí přetvařovat a vymýšlet si příběhy. Uklidňuju se pak tím, že jsou to vlastně nemocní chudáci, kteří si myslí, že si tím pomůžou. Ale, ač jim to bohužel někdy i vyjde, věřím, že se všechno zlé každému jednou vrátí…
Jen prostě už lidem tolik nedůvěřuji. Jsem přímější a drsnější, což ode mě neznámé lidi trochu odpuzuje. Je to taková moje obrana, ale lidé si myslí, že jsem odměřená.

Vím, že byste chtěla spokojenou rodinu, kolik toužíte mít dětí?
Dvě, kluka a holku.

Vaše maminka je herečka, tatínek režíruje. Chtěla byste, aby vaše děti pokračovaly v téhle umělecké tradici?
Ani moc ne, ale, pokud se mi podaří mít děti, tak je to jejich věc. Z vlastní zkušenosti vím, že mi to rozmlouvali, a stejně s tím nic nenadělali. Na jednu dobu nám to dokonce trochu zkomplikovalo vztah.
Bude to jejich život a ve chvíli, kdy si to vyberou... Byla bych ale ráda, kdyby nebyly herci, v branži je spousta jiných krásných profesí.

Co byste popřála našim čtenářkám?
Buďte spokojené a vyrovnané. Ať se vám daří dělat věci, které chcete - jděte za nimi čistou cestou bez intrik.

Foto: archiv Ženy-in, Korzo a Rock Café

Jak na vás Katka působí, je vám sympatická? Vybavíte si ji v nějaké jiné roli než v Ošklivce? Myslíte, že byste Katku poznala na ulici bez nalíčení na Ošklivku? Jaký je váš názor na svlékání před kamerou?

Reklama