ošklilvý muž

Že se marně snažíte počít miminko? Možná je na to váš partner příliš atraktivní. Vědci tvrdí, že oškliví muži své partnerce mohou poskytnout více spermií než muži žádaní. Tento výzkum prý bude zveřejněn také v časopise American Naturalist.

Tvrzení vědců vychází ze skutečností, které byly pozorovány a potvrzeny u mnoha živočišných druhů v přírodě. Popsané mechanismy vědci zjistili a matematicky vysvětlili například u kuřat a ryb.

V čem to tedy spočívá? Svou roli hraje Darwinova teorie. V přírodě jde samcům o jediné – zplození potomstva. A k tomu, aby svoje šance zvýšili na maximum, využívají zvláštní taktiku. Žádaní atraktivní samci si z pochopitelných důvodů svůj genetický materiál šetří, aby ho mohli předávat co nejvíce partnerkám. Naopak samci méně žádaní svým vyvoleným poskytnou vše, co mají. S menším počtem zájemkyň si to totiž mohou dovolit.

Ve výsledku mohou samičky, které se nechaly svést neatraktivním samcem, dopadnout lépe. „Styk s atraktivním samcem může být méně plodný než se neatraktivním,“uvedl člen výzkumného týmu Sam Tazzyman.

Zda tyto principy platí i u mužů, není zcela potvrzeno. Vědci se ale domnívají, že ano. „Objem ejakulátu a kvalita spermatu jsou ovlivňovány stejnými silami, například atraktivitou nebo počtem sexuálních partnerek, které hrají roli i u dalších druhů,“ uzavírá Tazzyman.

A co z toho plyne pro nás ženy? Pokud hledáte budoucího taťku, hledejte svého samce mezi těmi méně žádanými, aspoň vám hrozí menší riziko, že vám ho nějaká jiná samička odvede. A pokud hledáte nezávazný vztah a dítě je to poslední, co byste od něj chtěla, jděte do hezouna. Jelikož si svůj genetický materiál šetří, máte menší riziko nechtěného těhotenství.

Jakého máte muže vy? :-)