Co se s Vámi stane za takových 5 let? Přibudou Vám nějaké ty vrásky i kila... Něco se naučíte, ale už ne tak rychle jako kdysi... I ta ohebnost a výdrž je jakási slabší... A co se stalo s takovým mobilem? Tak ten, jak Oskar zjistil, bourá všechny zákony času!

 

Znáte to, snažíte se shodit nějaké to kilčo, propotíte rotoped a nic. Zapomínáme den ode dne víc, výkonnost klesá a bez pořádné chřipky nepřežijeme už ani přechod mezi kanceláří a obchoďákem. A přitom každý z nás má v kapse borce, od kterého by se ve všech směrech mohl leccos naučit.

 

Čím starší, tím štíhlejší!

„Kde já mohla bejt, kdybych neztloustla...“ Tak takovou větu od mobilu neuslyšíte. Už pět let shazují pěkně gram za gramem. A že jim ta odtučňovací kůra svědčí. Vzpomeňte si na svůj první telefon, který vám táhl tašku k zemi nebo dělal díru do kapsy. Čtvrtkilové mobily tehdy nebyly výjimkou. Dneska už abyste telefon nad 100 g pohledali. Twiggy mezi telefony to dokonce dotáhly už na váhu kolem 70 g. A nejsou to přitom žádné vykuchané chudinky, které nic neumí! Přímá úměra, že nízká váha = žádné funkce, už dávno neplatí.

 

Paměť jako slon

Uzel na kapesníku, diář plný poznámek, dva budíky, navrch ještě asistentka a stejně si nepamatuju, co dávaj večer v televizi. Kdo ví, jak to ty mobily dělají, ale paměť si vylepšily snad vůbec ze všeho nejvíc. Před pěti lety dovedla většina z nich uložit tak pár textovek a stovku čísel – a to už byl luxus. Dneska mají paměť kolem 100 MB a některé ještě k tomu přihodí i nadupané paměťové karty. Vejdou se jim tam klidně i písničky v MP3, obrázky nebo dokonce krátké filmy. Prostě a jednoduše — čím víc my zapomínáme, tím víc si toho mobily pamatují.

 

Hlavně nenápadně

Přístroje velikosti krabičky od sirek, které jsme před pěti lety vídali leda tak u ucha Jamese Bonda, nejsou dneska už žádnou raritou. Jakoby výrobci mobilů zkoušeli, kam až to lze s jejich velikostí dotáhnout. Zmenšily se všemi směry – v průměru, na výšku (nejvíc asi véčka) a na šířku se nejlepší z nich dostaly nedávno na úžasných 13 milimetrů. No, kdo z nás to má v pase... :-)

 

Mistři, machři, mobily

Taky po vás šéf chce, abyste se vyznali hned v několika věcech najednou? Počítače, účto, sváření, nákup, prodej... Kde ty funkce brát a nekrást! Vemte si příklad z telefonů. Za posledních pět let se naučily pěknou řadu nových vychytávek: běžně umí GPRS, EDGE a další datové přenosy. Na světě už jsou typy se sítí třetí generace UMTS. A to ani nemluvíme o takových samozřejmostech, jako jsou MMSky, e-maily, WAP, Java hry, radio, foťák, kamera ... No a pro fajnšmekry jsou zase komunikátory, které už neumí akorát samy chodit.

 

Mobily pod koly ...

Všimli jste si taky, že stačí malé ochlazení a hned na nás útočí chřipková pandemie? Kam se poděli všichni ti železní muži? Opravdu odolné borce najdete dneska snad už leda mezi mobily. Každý výrobce má ve své nabídce aspoň jeden kousek, který odolá prachu, pádu, otřesům, dětem i vodě. I když odborníci se shodují, že mobil, který by vydržel převálcování autem, ještě na trhu nenajdete. Ale po pravdě, vydržel by to některý z těch odborníků?

 

Výdrž a výkon

Masáže, solária, příjemné hospůdky, otevřená lahvinka, parta kamarádů... Taky byste takhle rádi dobíjeli baterky každý den? Vidíte, a mobilům stačí na dobití čím dál kratší doba. Dneska pro většinu z nich není týden bez nabíječky žádný výkon. A když už je řeč o výkonu: před pěti lety kdekdo běhal za internetem, dneska stačí mobil a internet běhá poslušně za vámi. Mobily se dokonce staly výhodnější alternativou pro připojení než klasické kabely a pevné linky. Běžně už využíváme výkonné varianty jako infraport, datový kabel a Bluetooth.

 

Ná závěr

Je to trochu smutná bilance, ale mobily nás za posledních pět let prostě vzaly o pěkných pár délek. A to je možná důvod, proč slouží a pomáhají ony nám a ne my jim. Mezi námi, co by si s námi v opačném případě počaly...

  

 

Pro osvěžení paměti:

 

Česká republika před pěti lety:

-           Narodil se Oskar

-           Bouřili se vězni a jeden z nich (Jiří Kajínek) utekl.

-           Václavu Havlovi operovali kýlu.

-           Na Madelaine Albrightovou házeli studenti v Brně vajíčka.

-           Do kin přišla Kytice.

-           Vládl Miloš Zeman, Stanislav Gross se stal poprvé ministrem a vypukla causa Olovo.

-           V Praze zahrál jazzman Wynton Marsalis.

-           Dana Drábová spustila Temelín.

-           Zasedal tu MMF a SB.

-           Na silnice vyjely Fabie a v ČT se koncem roku stávkovalo.

-           V jihlavské ZOO se na Den ptactva sešlo přibližně dvě stě sedmdesát lidí s ptačím příjmením.

Reklama