Jaro láká k výletům, ale i sportování. Cyklostezky se pomaličku plní a běžecké stezky jsou na tom podobně. Menší úrazy, odřeniny i puchýře jsou pak na denním pořádku. Zeptaly jsme se paní doktorky MUDr. Miluše Kotalíkové, jestli je ošetřujeme správně.

Na co si musíme dát pozor při ošetření drobných poranění?
Nejdůležitějším krokem při ošetření je správné vyčištění a případná dezinfekce. Nesnažme se řešit větší poranění sami, naopak s menšími není nutno lékaře zatěžovat.

Co když je v ráně nějaká nečistota? Například hlína, písek, tráva, kamínky. Stačí vymýt ránu vodou?
Je vždy dobré ránu dokonale omýt, případně provést i hlubší vyčištění, např. šetrně kartáčkem. Není to příjemné, al e trvá to chvilku, zatímco, když nečistoty v ráně necháme, hojení pak také nepříjemné a hlavně dlouhodobé. Po vymytí rány, není-li úplně malinká, je vhodné použít dezinfekci. Je jedno, zda v roztoku, spreji či případně ve formě krému.

kůže

Co když nemáme po ruce vodu?
Není-li po ruce voda, a máme-li dezinfekci, alespoň vydezinfikujeme - je to dočasné opatření. Ránu je nutné vyčistit okamžitě, když se k vodě dostaneme, a o to důsledněji.

Kdy je dobré navštívit lékaře?
Když jde o větší ránu, ránu, která hodně krvácí, ránu, která nemá rovné okraje, ránu, které jeví známky velkého poškození. A samozřejmě kdykoliv, kdy si nevíme sami rady.

Je nutné vždy rámu zalepit?
Zalepit ránu není nutnost, u malých ranek je dokonce příjemnější a pro rychlé hojení účinnější, aby ranka zůstala na vzduchu. Jednak ji máme pod kontrolou, jednak rychleji zasychá a rychleji se tvoří stroupky.

Co říkáte na použití desinfekčních zásypů? Kdy a no a kdy jej nepoužít?
Osobně bych dezinfekční zásypy na rány nepoužívala.

Co když si dítě rozbije koleno, odře si ho, rána je hlubší, z kolena teče krev, dítě brečí – jak se má matka zachovat?
Maminka musí zachovat v první řadě klid. Psychická podpora dítěte je stejně důležitá jako správné ošetření rány. Rána se omyje, vyčistí od případných hrubších nečistot, tím taky uvidíme, zda zvládneme ošetření sami, nebo navštívíme lékaře, vydezinfikujeme. Lze zalepit prodyšnou náplastí nebo přiložit sterilní obvaz. Je dobré od zranění odvést u dítěte pozornost.

K velmi častým poraněním následkem pádu u dětí patří také drobné poranění hlavy. I když je rána menší, teče z ní dost krve – jak ji zastavit a jak ošetřit takovou ránu?
U poranění hlavičky je vždy dobré vědět mechanismus pádu. Je-li poranění malé, ale rána byla větší, je nutné pomýšlet i na otřesy mozku a vyhledat lékaře. Drobná poranění, která otřesem mozku nehrozí, ošetříme běžně- opláchneme, vydezinfikujeme a zalepíme.

Do drobných poranění, která se stanou velmi rychle, patří i opruzeniny a puchýře. Jak je ošetřit?
U těchto typů poranění je ideální též vyčistění a případně i dezinfekce. Lepíme jen v případě hrozícího dalšího otlaku, opruzení necháváme dýchat na vzduchu.  Oběma poraněním je lépe předcházet.

Co když puchýř praskne a strhne se z něj kůže? Jak takovou ránu ošetřit?
Ošetříme klasicky- omýt, dezinfekce a zalepit.

Jaké desinfekční přípravky by neměly chybět v domácí nebo cestovní lékárničce?
Přípravky v lékárničce by měly vyhovovat celé rodině. U dezinfekčních by měly být šetrné k dětem a efektivně účinkovat v ráně- bránit vzniku infekce.  Některé dezinfekční prostředky v sobě zahrnují i hojící složky.

Děkujeme za rozhovor

Inzerce:

bep

Reklama