Pokud si v tomto týdnu vyberete mezi mnoha dalšími premiérami právě film Hotel Rwanda, nepůjde v pravém slova smyslu o příjemný zážitek. Půjde o otřesnou zkušenost, na kterou pravděpodobně do smrti nezapomenete. Film totiž popisuje atmosféru genocidy, která se ve státu Rwanda udála v roce 1994.

 

V úvodních záběrech dominuje manager hotelu Paul Rusesabagin (Don Cheadle), který se jako správný otec snaží zabezpečit svou početnou rodinu. Je velmi schopný nejen v tom, jak řídit hotel Des Milles Collines ve rwandské metropoli Kigali. Dokáže se totiž zcela přizpůsobit prostředí mezi vysoce postavenými lidmi, přesně ví, v který okamžik komu dát láhev whisky, koho obdarovat drahým luxusním doutníkem. Udržuje společenské vztahy, diplomaticky jedná s generály i schopnými obchodníky. Právě u jednoho z nich objeví obrovskou paletu plnou mačet. V té chvíli poprvé vidíte ohromný strach v jeho očích.

On sám ale nemá důvod se až tak obávat. Je totiž z kmene Hutů…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidé se začínají bát. Proslýchá se, že dojde k občanské válce, ale Paul, za kterým část z nich chodí pro radu, je klidný. Nepřipouští si fakt, že většinoví Hutuové se chystají vyvraždit tutsijskou menšinu, která dříve zemi vládla.

Na území státu jsou vojska OSN a ti k nějakým bojům přece nenechají dojít. Vše se přiostří po vraždě prezidenta, lidé z druhého kmene Tutsie jsou v ohrožení. Vojska ve stejný moment odcházejí, zůstává jen malý počet belgických vojáků v čele s plukovníkem Oliverem (Nick Nolte). Ten ale není schopen s pomocí tří set vojáků ochránit životy milionů lidí...

 

Na území státu Rwanda jsou v těchto dnech také pracovníci světových televizních stanic. Rozkaz světových politiků spadá i na ně, během pár dnů musí všichni cizinci opustit území. Divák má možnost sledovat reportéra Jacka (Joaquin Phoenix), který chápe celou situaci beze zbytků. Svět se na tyto černochy, včetně pohledné dívky z kmene Tutsie, dívá skrz prsty, nechává je jejich osudu. Jack odjíždí mezi posledními a od žadonící dívky, která ho prosí, ať zachrání její život a vezme ji sebou, ji musí odtrhnout všudypřítomný Paul. Prší a cestou k autobusu mu chce jeden ze zaměstnanců hotelu podržet nad hlavou deštník. „Bože, to ne, dejte to pryč!... Já se tak stydím…“

 

Na otázku, jaký je tento film, bezprostředně odpovídám, že velmi autentický, velmi působivý. Všude je slyšet rádio, které ovládly Hutuové a kteří neúnavně pobízejí k vyvražďování tutsijské menšiny - neboli "těch prašivých švábů". Díky režii, hercům a záběrům, které dokonale vypovídají o atmosféře, běhá mráz po zádech. Na mysl vám přichází stále více otazníků, čím děj déle trvá, tím více nechápete proč. Proč a jak je možné, že ve vyspělém světě dochází k takovým tragediím. Nebylo zemětřesení, nepřišla vlna Tsunami. Lidé se pobili mačetami, během týdnů zemřelo milion lidí včetně malých dětí…

 

Paul dělal, co mohl. Ubytoval ve svém hotelu více než tisícovku lidí, bezmocných členů kmene Tutsie, které zachránil od jisté smrti. Připravoval své děti a manželku Tatianu (Sophie Okonedo) na možnost, že povstalci vniknou do hotelu. Řekl jim, ať běží na střechu a skočí. Smrt mačetou je hrozná… Přitom dbal na svůj vzhled, nikdy nevyšel jinak než v čisté košili. Jednal se všemi diplomaty, volal do zahraničí, v posledních chvílích zázračně taktizoval a uplácel na pravých místech. Paul v podání Dona Cheadleho je obrazem důvěryhodné reality. Dokáže diváka nenásilně a velmi působivě vtáhnout do situace a hravě se vcítit do pro nás tolik neuvěřitelných a život ohrožujících reálií.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snad tento, dle všeho nedoceněný snímek, pomůže na pravých místech, snad bude alespoň nepatrnou částečkou v pomoci potřebným.

 

Z každé vstupenky bude zasláno 10,- Kč na fond UNICEF

 

Související články:

Rwanda – země dvou G

Dítě hlavou rodiny

 

Doporučuji! - Oficiální stránka filmu ZDE

 

Ocenění:

3 nominace na Oscara©
nejlepší scénář
nejlepší herec
nejlepší herečka

Golden Satelite Awards

nejlepší filmové drama

 

HOTEL RWANDA

Žánr: Drama

Režie: Terry George

Scénář: Keir Pearson, Terry George

Kamera: Robert Fraisse

Země původu: Kanada, Velká Británie, Itálie, JAR

Hrají: Don Cheadle, Nick Nolte, Jean Reno, Joaquin Phoenix

 

Premiéra: 5. 5. 2005

Délka: 121 min.

Distributor: Hollywood Classic Entertainment

 

Kde hrají tento film v kinech, najdete ZDE

 

 

Reklama